Reálné gymnázium v Táboře založeno r. 1862. Jeho novorenesanční budova s ornamentální a malířskou výzdobou postavena na břehu rybníka Jordán v letech 1904-1906 podle plánů Vincence Biebla. Areál trojkřídlé budovy dokončen stavbou tělocvičny až v letech 1996-1997.
Hlavní obrázek místa
Gymnázium z Křižíkova náměstí
© Pavel Vlach, 05/2015
Gymnázium v Táboře vzniklo v roce 1862 jako první škola svého typu, kde se vyučovalo výhradně česky. Později v době nepřátelského tažení proti českému školství ze strany rakouského ministerstva vyučování ztratila škola statut reálného gymnázia a stala se jen klasickým gymnáziem. K obnovení reálného gymnázia došlo v roce 1900, jednou z podmínek byla výstavba nové školní budovy. Ta vznikla v letech 1904-1906 na břehu rybníka Jordán a právě blízkost vody zapříčinila problémy s podložím v době stavby. Stavební práce začaly v září 1904 v prostoru zvaném Krajská zahrada (dnešní Náměstí Františka Křižíka) v místní části Nové Město, která na přelomu 19. a 20. století prožívala značný stavební rozmach mezi historickým centrem a nádražím. Do užívání škole byla budova předána již v červnu 1906, kolaudace ale proběhla až v roce 1907. Budova gymnázia je postavena ve stylu novorenesance s ornamentální výzdobou a alegorickými obrazy s vlastivědnými náměty. Autorem byl stavitel ing. Vincenc Biebl, kamenické a tesařské práce provedl František Ješ z Tábora. Stavba má tři dvoupatrová křídla, boční křídla však nejsou rovnoběžná, ale rozbíhají se. Rozšířený prostor mezi nimi již v počátku stavby počítal s vestavbou tělocvičny, k tomu ale z finančních důvodů nedošlo. Projekty na dostavbu pak nebyly realizovány ani v následujících desetiletích. Teprve v letech 1996-1997 byl prostor zaplněn stavbou tělocvičny z dílny Atelieru ing. arch. Šimečka, vlastní práce provedla táborská společnost Dvořák, která se podílela také na obnově dalších památek v Táboře. Historické průčelí gymnázia tvoří dominantu Náměstí Františka Křižíka, zatímco zadní část s novou tělocvičnou nabízí působivý pohled od rybníku Jordán.
Pavel Vlach (s použitím webu Gymnázia Tábor a materiálů Národního památkového ústavu), 20.5. 2015
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 divadlo
 městské opevnění
 Jordán
 Střelnice
 Gausovy domy
 Vodárenská věž
 Stárkův dům
 dům pasíře Prokopa
 zemědělská škola
 kašna
 stará radnice
 Ctiborův dům
 Lichvicovský dům
 Škochův dům
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 dům čp. 308
 sokolovna
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Klokoty
 Housův mlýn
 Měšice
 Hýlačka
 Kozí hrádek
 Dražičky
 Lom
 Balkova Lhota
 Dražice
 Liderovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Příběnice
 Příběničky
 Borotín
 dvůr Borotín
 Dub
 Bílkův dům
 Oltyně
 Želeč
 židovský hřbitov
 Chýnov
 Nemyšl
 Polánka
 řetězový most
 Jistebnice
 Chýnovská jeskyně
 Jistebnice
 Skalice
 Stádlec
 Jistebnice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Opařany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hroby
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Radenín
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 kostel sv. Václava
 Dobronice
 Brandlín
 Černice
 Choustník
 Radvanov
 Vrchotice
 Radvanov
 Choustník
 Nadějkov
 solnice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Tučapy
 Mladá Vožice
 židovský hřbitov
 panský pivovar
 Budislav
 Chlístovské menhiry
 Šternberská vodárna
 Šelmberk
 synagoga
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 Bechyně
 Katovna
 kaple Panny Marie
 Elbančice
Základní informace místa
ID místa: 12209
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama