Reálné gymnázium v Táboře založeno r. 1862. Jeho novorenesanční budova s ornamentální a malířskou výzdobou postavena na břehu rybníka Jordán v letech 1904-1906 podle plánů Vincence Biebla. Areál trojkřídlé budovy dokončen stavbou tělocvičny až v letech 1996-1997.
Hlavní obrázek místa
Gymnázium z Křižíkova náměstí
© Pavel Vlach, 05/2015
Gymnázium v Táboře vzniklo v roce 1862 jako první škola svého typu, kde se vyučovalo výhradně česky. Později v době nepřátelského tažení proti českému školství ze strany rakouského ministerstva vyučování ztratila škola statut reálného gymnázia a stala se jen klasickým gymnáziem. K obnovení reálného gymnázia došlo v roce 1900, jednou z podmínek byla výstavba nové školní budovy. Ta vznikla v letech 1904-1906 na břehu rybníka Jordán a právě blízkost vody zapříčinila problémy s podložím v době stavby. Stavební práce začaly v září 1904 v prostoru zvaném Krajská zahrada (dnešní Náměstí Františka Křižíka) v místní části Nové Město, která na přelomu 19. a 20. století prožívala značný stavební rozmach mezi historickým centrem a nádražím. Do užívání škole byla budova předána již v červnu 1906, kolaudace ale proběhla až v roce 1907. Budova gymnázia je postavena ve stylu novorenesance s ornamentální výzdobou a alegorickými obrazy s vlastivědnými náměty. Autorem byl stavitel ing. Vincenc Biebl, kamenické a tesařské práce provedl František Ješ z Tábora. Stavba má tři dvoupatrová křídla, boční křídla však nejsou rovnoběžná, ale rozbíhají se. Rozšířený prostor mezi nimi již v počátku stavby počítal s vestavbou tělocvičny, k tomu ale z finančních důvodů nedošlo. Projekty na dostavbu pak nebyly realizovány ani v následujících desetiletích. Teprve v letech 1996-1997 byl prostor zaplněn stavbou tělocvičny z dílny Atelieru ing. arch. Šimečka, vlastní práce provedla táborská společnost Dvořák, která se podílela také na obnově dalších památek v Táboře. Historické průčelí gymnázia tvoří dominantu Náměstí Františka Křižíka, zatímco zadní část s novou tělocvičnou nabízí působivý pohled od rybníku Jordán.
Pavel Vlach (s použitím webu Gymnázia Tábor a materiálů Národního památkového ústavu), 20.5. 2015

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 městské opevnění
 divadlo
 Gausovy domy
 Střelnice
 Jordán
 zemědělská škola
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Vodárenská věž
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 kašna
 sokolovna
 dům čp. 308
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Klokoty
 Housův mlýn
 Měšice
 Hýlačka
 Dražičky
 Kozí hrádek
 Lom
 Balkova Lhota
 kaplička
 fara
 Dražice
 Liderovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Příběnice
 Příběničky
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 dvůr Borotín
 Borotín
 Dub
 Bílkův dům
 Oltyně
 Želeč
 kamenná kašna
 Chýnov
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Polánka
 Jistebnice
 řetězový most
 Jistebnice
 Chýnovská jeskyně
 Skalice
 Jistebnice
 Stádlec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Čermákův vrch
 synagoga
 Opařany
 kaple
 židovský hřbitov
 Hroby
 Dolní Hořice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Radenín
 Dolní Hořice
 synagoga
 Myslkovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libenice
 Dobronice
 Brandlín
 Choustník
 Černice
 Radvanov
 Vrchotice
 Radvanov
 Choustník
 Nadějkov
 kostel sv. Martina
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 solnice
 socha sv. Václava
 Mladá Vožice
 Tučapy
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 židovský hřbitov
 Budislav
 Šternberská vodárna
 Chlístovské menhiry
 synagoga
 Šelmberk
 městské opevnění
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 Bechyně
 Katovna
 kaple Panny Marie
 Elbančice
Základní informace místa
ID místa: 12209
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama