Prostý kamenný památník z r. 1904 s nápisem připomíná 15. výročí sňatku majitele panství knížete Jana Nepomuka ze Schwarzenbergu a kněžny Terezie, roz. hraběnky z Trauttmansdorffu. U památníku, který se nachází u osady Stříbrné Hutě, se nachází turistické odpočívadlo s přístřeškem.
Hlavní obrázek místa
K 15. výročí sňatku knížete Jana (1860-1938) a kněžny Terezie, rozené hraběnky z Trauttmansdorffu (1870-1945) byl z knížecího velkolomu na vápenec přivezen dva metry vysoký otesaný kvádr. Byl usazen na sokl z menších kamenů a malty severně od osady Stříbrné Hutě, kde se nacházela knížecí pila a lesovna, na kraji lesa při silnici do Dobronic. Pamětní deska je obnovena. Pomník je dosud porostlý okrasným břečťanem.
© Luboš Vacek, 05/2018
Malá osada Stříbrné Hutě leží na samém jižním okraji katastrálního území Dobronice u Chýnova, které jsou místní částí města Chýnov. Památník se nachází na okraji lesa při silnici ze Stříbrných Hutí do Dobronic. Po této silnici vede zároveň zelená turistická značka ze Zárybničné Lhoty do Dobronic; asi po 1 km na trase leží železniční zastávka Dobronice u Chýnova, a to na trati 224 z Tábora do Horní Cerekve. Ve Stříbrných Hutích jsou zastávky autobusů z Tábora do Chýnova, resp. Pacova.
7.6. 2018
historie

K 15. výročí sňatku knížete Jana Nepomuka ze Schwarzenbergu (1860-1938) a kněžny Terezie, rozené hraběnky z Trauttmansdorffu (1870-1945) byl z knížecího velkolomu na vápenec přivezen dva metry vysoký otesaný kvádr. Byl usazen na sokl z menších kamenů a malty severně od osady Stříbrné Hutě, kde se nacházela knížecí pila a lesovna, na kraji lesa při silnici do Dobronic. Pamětní deska je obnovena. Pomník z r. 1904 je dosud porostlý okrasným břečťanem. V sousedství je zřízeno turistické odpočívadlo. V roce 1719 přešel Chýnov spolu s Ratibořskými Horami jako součást eggenberského dědictví na rod Schwarzenbergů. V držení jejich krumlovské primogenitury setrvalo panství a později velkostatek až do vydání zákona známého jako „Lex Schwarzenberg“, tedy do roku 1947. Poměry poddaných zde byly vždy snesitelné a nikdy nevedly ke stížnostem, natož vzpouře. Vrchnost poskytovala lidem podporu například i při živelných pohromách.…  číst dále

Luboš Vacek, 25.5. 2018

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dobronice u Chýnova

Místa v okolí

 Bílkův dům
 Chýnov
 Kozí hrádek
 Měšice
 Dub
 Chýnovská jeskyně
 Polánka
 sokolovna
 Hroby
 Dolní Hořice
 zemědělská škola
 Dolní Hořice
 Jordán
 městské opevnění
 divadlo
 Gausovy domy
 Střelnice
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Vodárenská věž
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 synagoga
 židovský hřbitov
 Radenín
 stará radnice
 kašna
 dům čp. 308
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Housův mlýn
 Klokoty
 Hýlačka
 Chotoviny
 Husův sbor
 Čermákův vrch
 Údolský hrádek
 Choustník
 Liderovice
 Lom
 Choustník
 fara
 Radvanov
 Radvanov
 Balkova Lhota
 Sudkův Důl
 Nemyšl
 Vodice
 Dražičky
 židovský hřbitov
 Brandlín
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 Dražice
 Skalice
 dvůr Borotín
 solnice
 Mladá Vožice
 Želeč
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Borotín
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Tučapy
 synagoga
 Budislav
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Příběnice
 synagoga
 Příběničky
 Černovice
 Šelmberk
 Bedřichov
 zvonice
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 Elbančice
 špýchar
 Hacpurek
 Mnich
 Černice
 Vrchotice
Základní informace místa
ID místa: 13855
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama