Prostý kamenný památník z r. 1904 s nápisem připomíná 15. výročí sňatku majitele panství knížete Jana Nepomuka ze Schwarzenbergu a kněžny Terezie, roz. hraběnky z Trauttmansdorffu. U památníku, který se nachází u osady Stříbrné Hutě, se nachází turistické odpočívadlo s přístřeškem.
Hlavní obrázek místa
K 15. výročí sňatku knížete Jana (1860-1938) a kněžny Terezie, rozené hraběnky z Trauttmansdorffu (1870-1945) byl z knížecího velkolomu na vápenec přivezen dva metry vysoký otesaný kvádr. Byl usazen na sokl z menších kamenů a malty severně od osady Stříbrné Hutě, kde se nacházela knížecí pila a lesovna, na kraji lesa při silnici do Dobronic. Pamětní deska je obnovena. Pomník je dosud porostlý okrasným břečťanem.
© Luboš Vacek, 05/2018
Malá osada Stříbrné Hutě leží na samém jižním okraji katastrálního území Dobronice u Chýnova, které jsou místní částí města Chýnov. Památník se nachází na okraji lesa při silnici ze Stříbrných Hutí do Dobronic. Po této silnici vede zároveň zelená turistická značka ze Zárybničné Lhoty do Dobronic; asi po 1 km na trase leží železniční zastávka Dobronice u Chýnova, a to na trati 224 z Tábora do Horní Cerekve. Ve Stříbrných Hutích jsou zastávky autobusů z Tábora do Chýnova, resp. Pacova.
7.6. 2018
historie

K 15. výročí sňatku knížete Jana Nepomuka ze Schwarzenbergu (1860-1938) a kněžny Terezie, rozené hraběnky z Trauttmansdorffu (1870-1945) byl z knížecího velkolomu na vápenec přivezen dva metry vysoký otesaný kvádr. Byl usazen na sokl z menších kamenů a malty severně od osady Stříbrné Hutě, kde se nacházela knížecí pila a lesovna, na kraji lesa při silnici do Dobronic. Pamětní deska je obnovena. Pomník z r. 1904 je dosud porostlý okrasným břečťanem. V sousedství je zřízeno turistické odpočívadlo. V roce 1719 přešel Chýnov spolu s Ratibořskými Horami jako součást eggenberského dědictví na rod Schwarzenbergů. V držení jejich krumlovské primogenitury setrvalo panství a později velkostatek až do vydání zákona známého jako „Lex Schwarzenberg“, tedy do roku 1947. Poměry poddaných zde byly vždy snesitelné a nikdy nevedly ke stížnostem, natož vzpouře. Vrchnost poskytovala lidem podporu například i při živelných pohromách.…  číst dále

Luboš Vacek, 25.5. 2018

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dobronice u Chýnova

Místa v okolí

 kaplička
 Bílkův dům
 kamenná kašna
 Chýnov
 Kozí hrádek
 Měšice
 Dub
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 Chýnovská jeskyně
 kaple
 Polánka
 sokolovna
 Hroby
 Dolní Hořice
 zemědělská škola
 Dolní Hořice
 Jordán
 městské opevnění
 divadlo
 Gausovy domy
 Střelnice
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 kostel sv. Markéty
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 synagoga
 židovský hřbitov
 Radenín
 stará radnice
 kašna
 dům čp. 308
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Bechyňská brána
 Kotnov
 kostel sv. Prokopa
 Housův mlýn
 Klokoty
 Hýlačka
 Oblajovice
 Chotoviny
 Husův sbor
 Čermákův vrch
 Údolský hrádek
 Choustník
 Liderovice
 Lom
 Choustník
 fara
 Radvanov
 Radvanov
 Balkova Lhota
 Sudkův Důl
 Nemyšl
 Vodice
 Dražičky
 Brandlín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 fara
 Dražice
 Skalice
 dvůr Borotín
 Mladá Vožice
 solnice
 socha sv. Václava
 Želeč
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Borotín
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Tučapy
 synagoga
 Budislav
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Příběnice
 synagoga
 Příběničky
 Černovice
 Šelmberk
 Bedřichov
 zvonice
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 Elbančice
 špýchar
 Libenice
 Hacpurek
 Mnich
 Černice
 Vrchotice
Základní informace místa
ID místa: 13855
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama