Atypický balvan označovaný jako obětní kámen s řadou proláklin. Nejvyšší místo sahá zhruba 135 cm nad okolní terén, prostornou svrchní plochu doplňují tzv. obětní mísy.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 10/2005
Na mapě KČT 39 nesprávně lokalizovaný obětní kámen se ve skutečnosti nachází asi 0,5 km vzdušnou čarou severozápadně od Veletína, asi „2mm západně od písmene K“ nápisu Votická vrchovina. Z louky, přes kterou podélně směřuje elektrické vedení, se vydejte vzhůru k samostatně stojící chatce na hraně lesa. Masivní, samostatně ležící obětní kámen najdete pár desítek metrů nad ní - dovedou vás vyšlapané cestičky. Nejvyšší místo sahá zhruba 135 cm nad okolní terén, prostornou svrchní plochu doplňují tzv. obětní mísy.
Mass, Turyna Petr, 25.12. 2005
pověsti

Jak si klidu zachovati

Bodrý obyvatel dřevěné chatky pod kamenem rád dává k dobru příhodu, jak došlo k nesprávnému umístění kamene na mapách KČT. K tomuto činu prý "nepřímo dotlačil" osobu kámen pro doplnění mapy v terému zaměřující mnohými a opakovanými nabídkami tvrdého alkoholu - "jináč by se mi tu furt někdo coural...".

Mass, Turyna Petr, 31.12. 2005

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Veletín

Místa v okolí

 Chlístovské menhiry
 kaple Panny Marie
 Zvěřinec
 židovský hřbitov
 Lidkovice
 Uhřice
 Jetřichovice
 Měšetice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jeronýma
 Prčice
 morová kaplička
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Nedrahovice
 kaple Panny Marie
 Nadějkov
 Nové Mitrovice
 židovský hřbitov
 Bolechovice
 Vrchotice
 Obděnice
 Staré Mitrovice
 Hrádek u Lovčic
 Husova kazatelna
 Lovčice
 Libenice
 Vlksice
 Vysoký Chlumec
 židovský hřbitov
 Dobrohošť
 Vrškámen
 Jistebnice
 Jistebnice
 Doubravice
 Petrovice
 synagoga
 Jistebnice
 Ústupenice
 židovský hřbitov
 Pořešice
 Poušť sv. Marka
 Kosova Hora
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Vojkov
 rozhledna Kuníček
 Červený Hrádek
 kostel sv. Martina
 Martinice
 nová radnice
 stará radnice
 Smilkov
 Zahrádka
 Plešiště
 špýchar
 židovský hřbitov
 Třebnice
 Štětkovice
 kaple sv. Anny
 Jenišovice
 kostel sv. Jiljí
 Kouty
 Borotín
 dvůr Borotín
 kostel sv. Václava
 Beztahov
 Příčovy
 nová synagoga
 stará synagoga
 Miličín
 stará fara
 radnice
 fara
 kostel sv. Martina
 Příčovy
 Miličín
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Skalice
 židovský hřbitov
 Vrchotovy Janovice
 Boží hrob
 Kňovice
 Oltyně
 Křešice
 Votice
 Buchov
 sousoší Panny Marie
 Balkova Lhota
 židovský hřbitov
 Votice
 kostel sv. Václava
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 boží muka
 Liderovice
 Dražice
 fara
 židovský hřbitov
 vyhlídka nad Kamýkem
 Husův sbor
 návesní kaple
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Zrůbek
 Hřiměždice
 Kujalův lom
Základní informace místa
ID místa: 793
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama