Tvrziště na vyvýšeném místě nad řekou Lužnicí. Počátky panského sídla sahají do r. 1265, kdy je jako majitel uváděn Vítek ze Skalice, člen rodu Vítkovců. V letech 1379 a 1381 se objevuje Filip, sezením na Skalici. Zprávy o zámku Skalici jsou pouze v rozmezí let 1533-1540. Po r. 1590 tvrz zaniká.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 3/2016
Tvrziště se nachází na východní straně vysokého břehu řeky Lužnice. Jeho tvar je nepravidelný ovál o delší velikosti až 55 metrů ze směru SZ-JV a kratší 37 metrů ze směru JZ-SV. Dokola je obklopeno příkopem, na JV straně srázem k řece Lužnici a zčásti vnějším valem, většinou až na SV část už rozvezeným. Na východní straně dosahuje hloubka příkopu 4,5 metru a šířky až 13 metrů. Na JZ části byl příkop v rámci stavby usedlosti č p. 4 zasypán a dosahuje hloubky jen metr a šířky maximálně 5 metrů. Na ploše jádra tvrze nejsou žádné stopy po zástavbě a je plochá s výjimkou terénního stupně v SZ části, vzniklým podle majitelů přilehlého objektu v rámci hospodářské činnosti v 19. století.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 15.10. 2017
historie

První zmínka o Skalici je z roku 1265, kdy je zmiňován Vítek (člen rodiny Vítkovců) s přídomkem ze Skalice. Poslední zpráva, kde je jmenován, je z roku 1266. V druhé polovině 14. století se objevují členové rodu pánů z Landštejna, používající přídomek ze Želče či Skalice. Byli to Jan, Petr, Vilém, Vítek a Filip, pravděpodobně šlo o bratry. Vlastník největšího podílu ve Skalici byl posledně jmenovaný Filip. Poprvé je připomínán 19. března roku 1379, poté 1381 a 6. června je uváděn jako purkrabí v rožmberských službách na Příběnicích. Filipovi patřilo počátkem 15. století podací právo, které využívá několikrát, poprvé 26.2.1412, kdy dosazuje na místo faráře Hostislava původem ze Soběslavi, kdy se píše "seděním na Skalici", v lednu 1413 vyměňuje Hostislava za Matěje, který taky pocházel ze Soběslavi, toho 24. dubna 1415 za Jana, kterého mění 20. listopadu za Mikuláše. Filip stejně jako jeho syn Vilém (zde na rozdíl od svého otce…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 15.10. 2017

Půdorys místa

terénní náčrt
© JIří Úlovec: Tvrziště ve Skalici u Soběslavi, Výběr 38-3, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, České Budějovice 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Skalice

Místa v okolí

 Myslkovice
 židovský hřbitov
 Svákov
 Želeč
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Brandlín
 Čermákův vrch
 židovský hřbitov
 synagoga
 Tučapy
 Dráchov
 Lom
 Mezná
 Kozí hrádek
 Černice
 Hýlačka
 Budislav
 Lžín
 Choustník
 Housův mlýn
 Měšice
 Choustník
 Zálší
 boží muka
 Talíř
 sokolovna
 Kotnov
 Měšťanský pivovar
 zemědělská škola
 Bechyňská brána
 Dírná
 divadlo
 synagoga
 městské opevnění
 měšťanský pivovar
 Weisův dům
 radnice
 Střelnice
 Stárkův dům
 dům pasíře Prokopa
 dům Albrechta pekaře
 Gausovy domy
 nová radnice
 Vodárenská věž
 Jordán
 kašna
 stará radnice
 Ctiborův dům
 Lichvicovský dům
 Škochův dům
 dům čp. 308
 Poštovský dům
 Radenín
 Dražičky
 Klokoty
 děkanství
 kaple Kalvárie
 sokolovna
 synagoga
 Chotěmice
 židovský hřbitov
 Bílkův dům
 Chýnov
 Příběnice
 Příběničky
 Březnice
 Hroby
 boží muka
 boží muka
 Dobronice
 Červená Lhota
 řetězový most
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 Dražice
 Pluhův Žďár
 Dolní Bukovsko
 Stádlec
 Chýnovská jeskyně
 Kardašova Řečice
 synagoga
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Bzí
 Žimutice
 boží muka
 Babky
 Údolský hrádek
 Dolní Hořice
 Oltyně
 Dolní Hořice
Základní informace místa
ID místa: 13622
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama