Tvrziště na vyvýšeném místě nad řekou Lužnicí. Počátky panského sídla sahají do r. 1265, kdy je jako majitel uváděn Vítek ze Skalice, člen rodu Vítkovců. V letech 1379 a 1381 se objevuje Filip, sezením na Skalici. Zprávy o zámku Skalici jsou pouze v rozmezí let 1533-1540. Po r. 1590 tvrz zaniká.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 3/2016
Tvrziště se nachází na východní straně vysokého břehu řeky Lužnice. Jeho tvar je nepravidelný ovál o delší velikosti až 55 metrů ze směru SZ-JV a kratší 37 metrů ze směru JZ-SV. Dokola je obklopeno příkopem, na JV straně srázem k řece Lužnici a zčásti vnějším valem, většinou až na SV část už rozvezeným. Na východní straně dosahuje hloubka příkopu 4,5 metru a šířky až 13 metrů. Na JZ části byl příkop v rámci stavby usedlosti č p. 4 zasypán a dosahuje hloubky jen metr a šířky maximálně 5 metrů. Na ploše jádra tvrze nejsou žádné stopy po zástavbě a je plochá s výjimkou terénního stupně v SZ části, vzniklým podle majitelů přilehlého objektu v rámci hospodářské činnosti v 19. století.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 15.10. 2017
historie

První zmínka o Skalici je z roku 1265, kdy je zmiňován Vítek (člen rodiny Vítkovců) s přídomkem ze Skalice. Poslední zpráva, kde je jmenován, je z roku 1266. V druhé polovině 14. století se objevují členové rodu pánů z Landštejna, používající přídomek ze Želče či Skalice. Byli to Jan, Petr, Vilém, Vítek a Filip, pravděpodobně šlo o bratry. Vlastník největšího podílu ve Skalici byl posledně jmenovaný Filip. Poprvé je připomínán 19. března roku 1379, poté 1381 a 6. června je uváděn jako purkrabí v rožmberských službách na Příběnicích. Filipovi patřilo počátkem 15. století podací právo, které využívá několikrát, poprvé 26.2.1412, kdy dosazuje na místo faráře Hostislava původem ze Soběslavi, kdy se píše "seděním na Skalici", v lednu 1413 vyměňuje Hostislava za Matěje, který taky pocházel ze Soběslavi, toho 24. dubna 1415 za Jana, kterého mění 20. listopadu za Mikuláše. Filip stejně jako jeho syn Vilém (zde na rozdíl od svého otce…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 15.10. 2017

Půdorys místa

terénní náčrt
© JIří Úlovec: Tvrziště ve Skalici u Soběslavi, Výběr 38-3, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, České Budějovice 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Skalice

Místa v okolí

 Myslkovice
 Svákov
 židovský hřbitov
 Želeč
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Brandlín
 Čermákův vrch
 synagoga
 židovský hřbitov
 Tučapy
 Dráchov
 Lom
 Mezná
 Kozí hrádek
 Černice
 Budislav
 Hýlačka
 Lžín
 Choustník
 Housův mlýn
 Měšice
 Zálší
 Choustník
 kaplička
 boží muka
 Talíř
 sokolovna
 zemědělská škola
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 měšťanský pivovar
 městské opevnění
 synagoga
 divadlo
 Dírná
 Bechyňská brána
 nová radnice
 Gausovy domy
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Střelnice
 radnice
 Weisův dům
 kostel sv. Markéty
 Poštovský dům
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 kašna
 Jordán
 Vodárenská věž
 Dražičky
 Radenín
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Klokoty
 sokolovna
 synagoga
 Chotěmice
 židovský hřbitov
 Bílkův dům
 Chýnov
 Příběničky
 Příběnice
 kamenná kašna
 Březnice
 Hroby
 boží muka
 boží muka
 Červená Lhota
 Dobronice
 řetězový most
 kostel sv. Štěpána
 fara
 Dražice
 židovský hřbitov
 Pluhův Žďár
 kaple
 Dolní Bukovsko
 Stádlec
 Žimutice
 synagoga
 Kardašova Řečice
 Chýnovská jeskyně
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Bzí
 boží muka
 boží muka
 Babky
 Údolský hrádek
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Oltyně
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 13622
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama