Tvrz z počátku 16. století, která roku 1820 přišla o své hrázděné patro, byla zcela zničena novostavbou v 90. letech 20. století.
Hlavní obrázek místa
bývalá tvrz na fotografii z r. 1940
stavení č.p.6, které v sobě ukrývalo zbytky tvrze dnes již neexistuje. V popředí jeden z rybníků dotvářejících systém opevnění.
© R. Cikhart, J. Úlovec, in Zaniklé hrady, zámky a tvrze v Čechách, Libri, 2001
Vesnice Balkova Lhota leží asi 6 km severně od Tábora. Vznikla již nejspíše ve 14. století, tehdy se však jmenovala Včelákova Lhota. Výslovně se však ves připomíná až na počátku 16.století (1523), kdy patřila svobodnickému rodu Kršňáků z Božetína a ze Lhoty, který byl nobilitován roku 1559 a kteří zde nejspíše vystavěli tvrz. Roku 1587 Kršňákové svůj majetek ve vsi prodali městu Tábor, které někdy na počátku 17. století prodalo tvrz a dvůr svobodníkům Balkům, po nichž má vesnice nynejší název. Roku 1612 se zde připomíná Matěj Balek Hostišovský, který tohoto roku svědčil ve sporu Kašpara Kaplíře ze Sulevic s Matějem Kyptou, svobodníkem v Červeném Újezdě. Synové tohoto Balka sice majetek v obci (bývalou tvrz Kršňáků z Božetína a ze Lhoty) prodali městu Táboru, ale žili ve vsi dále. Roku 1674 hospodařil na bývalé tvrzi opět již Matěj Balek. Zachovalo se i staré svědectví z roku 1704, podle něhož tehdy Balkové žili ve vsi již třista let. Tuto výpověď učinil tehdy 80letý Balek, jehož děd se dožil 110 let a jehož praděd už také v Balkově Lhotě žil. Roku 1820 strhla vichřice horní hrázděné patro tvrze a objekt byl upraven na přízemní domek. Později byly zahrnuty i rybníky tvořící systém opevnění tvrze (tvrz v Balkově Lhotě byla tedy tvrzí vodní). Původní vodní tvrz Kršňáků byla jednoduchá budova čtvercového půdorysu s kamennými zdmi a hrázděnou nádstavbou, která stávala v čele poplužního dvora. Tvrz byla chráněna systémem rybníků, které napájely její vodní příkop. V dnešní době však již tvrz neexistuje. V 90. letech 20. století byly její poslední zbytky strženy a na jejím místě vyrostla novostavba rodinného domu.
Ondřej Štěpánek, J.Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze v Čechách, Libri, 2001, R. Cikhart: Staré rody selské na Táborsku, Náš kraj,1944, 1.6. 2006
historie

První zpráva o Balkově Lhotě (ještě na počátku 18. století nazývané Čelákova Lhota), je z r. 1523, kdy zde seděl Martin Kršňák ze Lhoty. Zdejší tvrz je doložena poprvé v r. 1587, kdy ji Petr Kršňák z Božetína a na Čelákově Lhotě prodal spolu s dvorem, vsí a krčmou městu Táboru. Obec táborská si ponechala jen ves, zatímco tvrz a dvůr prodala místnímu usedlíku. V r. 1614 obývali tvrz Jan a Pavel Balkové, po nichž ves dostala své nynější pojmenování. Malá tvrz byla chráněna jedním rybníkem na západní, druhým na severní straně, kde byl též příkop. Příkop byl později zavezen a rybník na severní straně zrušen. Asi v 60. letech 19. století strhla vichřice dřevěné patro tvrze a její kamenné přízemí bylo přestavěno; v novém stavení (čp. 6) jsou zabudovány i zbytky tvrze.

26.11. 2002

Půdorys místa

výřez z katastrální mapy vsi z roku 1830, Misto tvrze je vyznačeno šipkou
© Jiří Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2001
Obrázek
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Balkova Lhota

Místa v okolí

 Dražice
 Liderovice
 Klokoty
 dvůr Borotín
 dům čp. 308
 Lichvicovský dům
 Borotín
 stará radnice
 kašna
 Škochův dům
 Ctiborův dům
 Vodárenská věž
 Jordán
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Střelnice
 Bechyňská brána
 Kotnov
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Husův sbor
 Chotoviny
 Dražičky
 zemědělská škola
 sokolovna
 Jistebnice
 Housův mlýn
 Jistebnice
 Jistebnice
 Oltyně
 Příběnice
 Hýlačka
 Příběničky
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Měšice
 Nemyšl
 Lom
 kostel sv. Václava
 Opařany
 Vrchotice
 Kozí hrádek
 Nadějkov
 Stádlec
 řetězový most
 synagoga
 židovský hřbitov
 Skalice
 Jetřichovice
 Vlksice
 Chlístovské menhiry
 Staré Mitrovice
 Dub
 Miličín
 Nové Mitrovice
 kaple Panny Marie
 Polánka
 židovský hřbitov
 Srlín
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Prčice
 Dobronice
 kostel sv. Prokopa
 Zběšičky
 Želeč
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Bílkův dům
 Obětní kámen
 Chýnov
 Rataje
 židovský hřbitov
 Měšetice
 Lidkovice
 kostel sv. Mikuláše
 solnice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Kovářka
 Zvěřinec
 Čermákův vrch
 Radětice u Bechyně
Základní informace místa
ID místa: 1311
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 1.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama