Tvrz z počátku 16. století, která roku 1820 přišla o své hrázděné patro, byla zcela zničena novostavbou v 90. letech 20. století.
Hlavní obrázek místa
bývalá tvrz na fotografii z r. 1940
stavení č.p.6, které v sobě ukrývalo zbytky tvrze dnes již neexistuje. V popředí jeden z rybníků dotvářejících systém opevnění.
© R. Cikhart, J. Úlovec, in Zaniklé hrady, zámky a tvrze v Čechách, Libri, 2001
Vesnice Balkova Lhota leží asi 6 km severně od Tábora. Vznikla již nejspíše ve 14. století, tehdy se však jmenovala Včelákova Lhota. Výslovně se však ves připomíná až na počátku 16.století (1523), kdy patřila svobodnickému rodu Kršňáků z Božetína a ze Lhoty, který byl nobilitován roku 1559 a kteří zde nejspíše vystavěli tvrz. Roku 1587 Kršňákové svůj majetek ve vsi prodali městu Tábor, které někdy na počátku 17. století prodalo tvrz a dvůr svobodníkům Balkům, po nichž má vesnice nynejší název. Roku 1612 se zde připomíná Matěj Balek Hostišovský, který tohoto roku svědčil ve sporu Kašpara Kaplíře ze Sulevic s Matějem Kyptou, svobodníkem v Červeném Újezdě. Synové tohoto Balka sice majetek v obci (bývalou tvrz Kršňáků z Božetína a ze Lhoty) prodali městu Táboru, ale žili ve vsi dále. Roku 1674 hospodařil na bývalé tvrzi opět již Matěj Balek. Zachovalo se i staré svědectví z roku 1704, podle něhož tehdy Balkové žili ve vsi již třista let. Tuto výpověď učinil tehdy 80letý Balek, jehož děd se dožil 110 let a jehož praděd už také v Balkově Lhotě žil. Roku 1820 strhla vichřice horní hrázděné patro tvrze a objekt byl upraven na přízemní domek. Později byly zahrnuty i rybníky tvořící systém opevnění tvrze (tvrz v Balkově Lhotě byla tedy tvrzí vodní). Původní vodní tvrz Kršňáků byla jednoduchá budova čtvercového půdorysu s kamennými zdmi a hrázděnou nádstavbou, která stávala v čele poplužního dvora. Tvrz byla chráněna systémem rybníků, které napájely její vodní příkop. V dnešní době však již tvrz neexistuje. V 90. letech 20. století byly její poslední zbytky strženy a na jejím místě vyrostla novostavba rodinného domu.
Ondřej Štěpánek, J.Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze v Čechách, Libri, 2001, R. Cikhart: Staré rody selské na Táborsku, Náš kraj,1944, 1.6. 2006
historie

První zpráva o Balkově Lhotě (ještě na počátku 18. století nazývané Čelákova Lhota), je z r. 1523, kdy zde seděl Martin Kršňák ze Lhoty. Zdejší tvrz je doložena poprvé v r. 1587, kdy ji Petr Kršňák z Božetína a na Čelákově Lhotě prodal spolu s dvorem, vsí a krčmou městu Táboru. Obec táborská si ponechala jen ves, zatímco tvrz a dvůr prodala místnímu usedlíku. V r. 1614 obývali tvrz Jan a Pavel Balkové, po nichž ves dostala své nynější pojmenování. Malá tvrz byla chráněna jedním rybníkem na západní, druhým na severní straně, kde byl též příkop. Příkop byl později zavezen a rybník na severní straně zrušen. Asi v 60. letech 19. století strhla vichřice dřevěné patro tvrze a její kamenné přízemí bylo přestavěno; v novém stavení (čp. 6) jsou zabudovány i zbytky tvrze.

26.11. 2002

Půdorys místa

výřez z katastrální mapy vsi z roku 1830, Misto tvrze je vyznačeno šipkou
© Jiří Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2001
Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Balkova Lhota

Místa v okolí

 fara
 Dražice
 Liderovice
 Klokoty
 dvůr Borotín
 dům čp. 308
 Lichvicovský dům
 Borotín
 Škochův dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 kašna
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Střelnice
 Jordán
 Bechyňská brána
 Kotnov
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Husův sbor
 Dražičky
 Chotoviny
 zemědělská škola
 sokolovna
 Jistebnice
 Housův mlýn
 Jistebnice
 Jistebnice
 Oltyně
 Příběnice
 Hýlačka
 Příběničky
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Měšice
 Libenice
 Nemyšl
 Lom
 kostel sv. Václava
 Opařany
 Vrchotice
 Kozí hrádek
 Nadějkov
 kaplička
 Stádlec
 řetězový most
 Ratibořské Hory
 synagoga
 Ohrazenice
 židovský hřbitov
 Skalice
 Jetřichovice
 Vlksice
 Chlístovské menhiry
 Staré Mitrovice
 Dub
 Uhřice
 Miličín
 Miličín
 Nové Mitrovice
 kaple Panny Marie
 Polánka
 židovský hřbitov
 Srlín
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Prčice
 Dobronice
 Zběšičky
 kostel sv. Prokopa
 Želeč
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Bílkův dům
 Obětní kámen
 kamenná kašna
 Chýnov
 Rataje
 židovský hřbitov
 Měšetice
 Lidkovice
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Kovářka
 Zvěřinec
 Čermákův vrch
 Radětice u Bechyně
Základní informace místa
ID místa: 1311
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 1.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama