Tvrz z 1.pol. 15. stol. byla v 17. stol. přestavěna na barokní zámek. V letech 1857-1859 ji dal Jan Nepomuk Kaňka novogoticky přestavět, vybudovat anglický park, knihovnu a obrazárnu. Od r. 1948 je zde domov mládeže.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek
© Lukáš Pechánek, 10/2010
Vladykové z Jetřichovic jsou poprvé zmiňováni roku 1394, zdejší tvrz však výslovně až z roku 1541, kdy ji kupuje Petr Mitrovský z Nemyšle. Zřejmě za Viléma Mitrovského (+ 1685) byla tvrz přestavěna na malý barokní zámek. Za Oppersdorfů, Clary-Aldringenů ani Lobkowiczů nebyl zámek zřejmě nijak výrazněji upravován. V letech 1857-1859 byl zámek výrazně novogoticky přestavěn pro Jana Nepomuka Kaňku, významného pražského mecenáše a rektora univerzity. Kaňka vybudoval také anglický zámecký park, v zámku pak bohatou knihovnu a obrazárnu. Po jeho smrti se majitelé často střídali a sídlu byla věnována jen nejnutnější údržba. Od roku 1948 je zámek majetkem státu a dodnes slouží jako domov mládeže.
Pavel Zany Komárek, 12.4. 2004
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Jetřichovice

Místa v okolí

 Uhřice
 kostel sv. Jeronýma
 Vrchotice
 morová kaplička
 Nové Mitrovice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Chlístovské menhiry
 radnice
 Měšetice
 Staré Mitrovice
 Lidkovice
 Libenice
 židovský hřbitov
 Obětní kámen
 kaple Panny Marie
 Zvěřinec
 židovský hřbitov
 Nadějkov
 Bolechovice
 Jistebnice
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Jistebnice
 Nedrahovice
 Hrádek u Lovčic
 Dobrohošť
 Lovčice
 kaple Panny Marie
 Smilkov
 Borotín
 dvůr Borotín
 Martinice
 kostel sv. Mikuláše
 Vlksice
 Miličín
 Kouty
 Miličín
 Obděnice
 Vojkov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Beztahov
 Buchov
 Kosova Hora
 synagoga
 Husova kazatelna
 Vysoký Chlumec
 Doubravice
 Liderovice
 Balkova Lhota
 Boží hrob
 Votice
 Nemyšl
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
 Vrškámen
 Ústupenice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Štětkovice
 Husův sbor
 Křešice
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Petrovice
 Chotoviny
 stará radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Poušť sv. Marka
 nová radnice
 Dražice
 Oltyně
 fara
 Pořešice
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Skalice
 kaple sv. Anny
 špýchar
 kostel sv. Jiljí
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 nová synagoga
 Plešiště
 Jenišovice
 stará synagoga
 Třebnice
 kaple sv. Anny
 stará fara
 radnice
 Vlčkovice
 Příčovy
 Příčovy
 Kňovice
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 kašna
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Střelnice
 Jordán
Základní informace místa
ID místa: 916
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 12.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama