Zřícenina gotického hradu – symbolický památník mistra Jana Husa. Ten zde pobýval a kázal v letech 1412–1414 po nuceném odchodu z Prahy. Po požáru v r. 1438 hrad zpustl a sloužil jen jako zdroj stavebního materiálu.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit 08/2022
Nedaleko Sezimova Ústí u vesničky Červený Dvůr se nacházejí zakonzervované zříceniny Kozího Hrádku. Na tomto mítě pobýval Mistr Jan Hus v letech 1412–1414 poté co na něj byla v Praze uvalena klatba. U Kozího hrádku je nově zrekonstruovaná lesní restaurace (nečekejte však oslnivý výběr vařených jídel) s dětským koutkem.
28.5. 2002
popis

Hrad je ukázkou rozvinuté formy hradu donjonového typu, kdy dominantní obytnou věž doplňují další provozní a hospodářské budovy. Do hradu se vstupovalo kulisovou bránou. Dispozice hradu byla dvojdílná. Po průjezdu obdélným branským stavením stála vlevo dlouhá hospodářská budova a naproti byla vyhloubena studna. Uprostřed vnitřního hradu stála samostaně obdéná obytná věž – donjon, k hradbě obíhající jádro pak byla zevnitř přistavěna další dvouprostorová budova. Jádro obíhala ještě parkánová hradba, k níž byly přistavěny další hospodářské budovy. Celý hrad obíhal příkop a val, na kterém stávala palisáda a v čele i srub.

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000), 10.1. 2009

historie

Hrad stával na nízkém ostrohu obklopen nejspíš jen dřevěnými ploty; mezi nimi a hradem bývaly příkopy. Zachovaly se jen zbytky základových zdí, brány a obytné věže nepravidelného půdorysu. Původ hradu Kozího nebo též Kozího hrádku je historicky doložen písemnými prameny až v druhé polovině 14. století. V r. 1377 držel hrad maidburský purkrabí Jan mladší z Hardeka, který v r. 1391 prodal Kozí hrad s dvorem a vesnicemi Kravínem (dnes jen dvůr), Lhotou (Zárybničnou), Lipím, Turovcem a dvůr Bedřichov příbuznému Jindřichovi z Hradce (byl ženat s Eliškou z Hardeka). V l. 1406–1407 je znám Vilém z Újezda „seděním na Kozí" a jeho synové Ctibor (1408–1437) a Jan (1408–1457), z nichž jeden hostil mistra Jana Husa. Ten pobýval na hradě dvakrát, poprvé od října 1412 do konce roku, podruhé od velikonoc 1413 do jara 1414. Věnoval se kazatelské činnosti na hradě i v okolí („mezi ploty pod hradem" a „pod…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 10.1. 2009

Půdorys místa


© cedule na hradě
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

26.12.2005 00:00
vstup a dostupnost:
dnes na Sv.Štěpána (26.12.2005) jsme navštívili Kozí Hrádek a kupodivu hospůdka byla otevřena!!! Dle zdělení hospodského pana Karla bude takto otevřeno každý den po celý rok!!!
gabriel.z@seznam.cz
Jihočeský kraj,

Místa v okolí

 kaplička
 Měšice
 sokolovna
 zemědělská škola
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Jordán
 Stárkův dům
 Střelnice
 dům pasíře Prokopa
 Ctiborův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 kašna
 Vodárenská věž
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Housův mlýn
 stará radnice
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Hýlačka
 Bílkův dům
 Klokoty
 Chýnov
 Lom
 kamenná kašna
 Čermákův vrch
 Dub
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 kostel sv. Markéty
 Radenín
 Hroby
 Dražičky
 synagoga
 Chýnovská jeskyně
 židovský hřbitov
 kaple
 židovský hřbitov
 Želeč
 Skalice
 Polánka
 Myslkovice
 Chotoviny
 Choustník
 Husův sbor
 Brandlín
 Dolní Hořice
 Liderovice
 Dolní Hořice
 Balkova Lhota
 fara
 Dražice
 Choustník
 kostel sv. Prokopa
 Příběnice
 Příběničky
 synagoga
 Tučapy
 židovský hřbitov
 Údolský hrádek
 Oblajovice
 Budislav
 Svákov
 dvůr Borotín
 Nemyšl
 fara
 židovský hřbitov
 Borotín
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Sudkův Důl
 Oltyně
 Radvanov
 Radvanov
 Mezná
 Vodice
 Černice
 Chotěmice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 zvonice
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Ottona
Kontaktní informace
Kozí Hrádek - zřícenina hradu
391 01 Sezimovo Ústí
Tel: 381 201 119, 381 201 111
http://www.sezimovo-usti.cz/_turista/kozihradek.php
info@sezimovo-usti.cz
Základní informace místa
ID místa: 184
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama