Mikuláš Franchimont z Frankenfeldu r.1662 přestavěl tvrz na barokní zámek. V r.1822 byl Janem Václavem Kazimírem Deymem upraven empírově. Po r.1945 sídlil na zámku dětský domov, dnes prázdný.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Nemyšli
Vlevo hlavní budova, vpravo stavba napodobující antický chrámek.
2003 ©Jiří Cukr
Severně od Chotovin na Táborsku leží v kraji zvaném Česká Sibiř obec Nemyšl s pěkným zámkem. Železniční zastávka v Sudoměřicích u Tábora je vzdálená zhruba 3 kilometry a vede sem od ní zeleně značená značka, která dále pokračuje do Mladé Vožice.
Jiří Cukr, 7.12. 2003
popis

Zámek tvoří skupina tří samostatných objektů: - vlastní starý zámek je patrová, čtyřkřídlá budova s malým čtvercovým nádvořím (s renesančními arkádami), jejíž jedno křídlo je obráceno průčelím do parku. V místě styku dvou křídel stojí nad portikem válcová věž. V nynější podobě bez slohových znaků, některé části mají ráz gotizující. Empírová předsíň v západním průčelí, zámecká kaple P. Marie. - opodál zámku je barokní dvoukřídlé patrové stavení, s lichými arkádami na vnitřních stranách křídel, s empírovým portikem v průčelí (sloupový, s trojúhelníkovým štítem, v šíři bočního průčelí). - v parku stojí třetí barokní budova obdélníkového půdorysu, s průběžnou římsou v průčelí, s portálem v jeho ose a trojúhelníkovým stítem nad jeho středem. Zámecký park rekonstruován školou profesora A. Benše z VŠUP v Praze. Nevelká, volně řešená parková úprava. Za budovou a po její levé straně se rozkládá palouk, na…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Jižní Čechy,kolekt.aut.,nakl.Svoboda; České zámecké parky a jejich dřeviny,K.Hieke,SZN, Jaroslav Špiroch , 4.8. 2009

historie

Na místě dnešního zámku stála původně gotická tvrz postavená asi ve 14. Století; prvním vlastníkem osady se připomíná k roku 1373 Litvín z Nemyšle. V průběhu staletí se tu vystřídala řada majitelů ( např. pánové z Radejšína nebo z Talmberka ). Mikuláš Franchimont z Frankenfeldu, který Nemyšl získal v roce 1662, přistoupil k přestavbě tvrze na barokní zámek. V roce 1822 byl zámek Janem Václavem Kazimírem Deymem, jehož potomci zde sídlili do druhé světové války, upraven v empírovém duchu. V minulosti sídlil na zámku dětský domov, dnes je prázdný.

Jiří Cukr, 7.12. 2003

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Nemyšl

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Chotoviny
 Husův sbor
 dvůr Borotín
 Borotín
 Liderovice
 Miličín
 kostel sv. Mikuláše
 Kovářka
 Mladá Vožice
 solnice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Balkova Lhota
 panský pivovar
 Polánka
 Dub
 kostel sv. Prokopa
 Radvanov
 Radvanov
 Vrchotice
 Šelmberk
 Staré Mitrovice
 Buchov
 Jordán
 Smilkov
 Vodárenská věž
 kašna
 stará radnice
 Střelnice
 Ctiborův dům
 Lichvicovský dům
 Stárkův dům
 dům pasíře Prokopa
 dům Albrechta pekaře
 Gausovy domy
 dům čp. 308
 zemědělská škola
 Neustupov
 divadlo
 Škochův dům
 městské opevnění
 sokolovna
 synagoga
 Bechyňská brána
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Klokoty
 Kouty
 židovský hřbitov
 Měšice
 Nové Mitrovice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Dražice
 Jistebnice
 Elbančice
 Jetřichovice
 Housův mlýn
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Vlčkovice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Jeronýma
 Odlochovice
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Chýnovská jeskyně
 židovský hřbitov
 Kamberk
 kostel sv. Václava
 Boží hrob
 židovský hřbitov
 Votice
 Votice
 Hýlačka
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kaple
 Zátiší
 sousoší Panny Marie
 Dražičky
 Měšetice
 Bílkův dům
 Chýnov
 Zvěstov
 Chlístovské menhiry
 kostel sv. Havla
 Jankov
 Beztahov
 Ratměřice
 Martinice
 Lidkovice
 Oltyně
 Příběnice
 Libouň
 kostel sv. Václava
 Příběničky
 Býkovická skála
 Dobrohošť
 Bolechovice
 pivovar
 Hroby
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Velký Blaník
 Údolský hrádek
 Opařany
 Stádlec
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 1828
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama