Mikuláš Franchimont z Frankenfeldu r.1662 přestavěl tvrz na barokní zámek. V r.1822 byl Janem Václavem Kazimírem Deymem upraven empírově. Po r.1945 sídlil na zámku dětský domov, dnes prázdný.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Nemyšli
Vlevo hlavní budova, vpravo stavba napodobující antický chrámek.
2003 ©Jiří Cukr
Severně od Chotovin na Táborsku leží v kraji zvaném Česká Sibiř obec Nemyšl s pěkným zámkem. Železniční zastávka v Sudoměřicích u Tábora je vzdálená zhruba 3 kilometry a vede sem od ní zeleně značená značka, která dále pokračuje do Mladé Vožice.
Jiří Cukr, 7.12. 2003
popis

Zámek tvoří skupina tří samostatných objektů: - vlastní starý zámek je patrová, čtyřkřídlá budova s malým čtvercovým nádvořím (s renesančními arkádami), jejíž jedno křídlo je obráceno průčelím do parku. V místě styku dvou křídel stojí nad portikem válcová věž. V nynější podobě bez slohových znaků, některé části mají ráz gotizující. Empírová předsíň v západním průčelí, zámecká kaple P. Marie. - opodál zámku je barokní dvoukřídlé patrové stavení, s lichými arkádami na vnitřních stranách křídel, s empírovým portikem v průčelí (sloupový, s trojúhelníkovým štítem, v šíři bočního průčelí). - v parku stojí třetí barokní budova obdélníkového půdorysu, s průběžnou římsou v průčelí, s portálem v jeho ose a trojúhelníkovým stítem nad jeho středem. Zámecký park rekonstruován školou profesora A. Benše z VŠUP v Praze. Nevelká, volně řešená parková úprava. Za budovou a po její levé straně se rozkládá palouk, na…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Jižní Čechy,kolekt.aut.,nakl.Svoboda; České zámecké parky a jejich dřeviny,K.Hieke,SZN, Jaroslav Špiroch , 4.8. 2009

historie

Na místě dnešního zámku stála původně gotická tvrz postavená asi ve 14. Století; prvním vlastníkem osady se připomíná k roku 1373 Litvín z Nemyšle. V průběhu staletí se tu vystřídala řada majitelů ( např. pánové z Radejšína nebo z Talmberka ). Mikuláš Franchimont z Frankenfeldu, který Nemyšl získal v roce 1662, přistoupil k přestavbě tvrze na barokní zámek. V roce 1822 byl zámek Janem Václavem Kazimírem Deymem, jehož potomci zde sídlili do druhé světové války, upraven v empírovém duchu. V minulosti sídlil na zámku dětský domov, dnes je prázdný.

Jiří Cukr, 7.12. 2003

Další texty historie

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Nemyšl

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Chotoviny
 Husův sbor
 dvůr Borotín
 Borotín
 Liderovice
 Miličín
 Miličín
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 kostel sv. Mikuláše
 Kovářka
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Libenice
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Balkova Lhota
 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 Dub
 Radvanov
 Vrchotice
 Radvanov
 Šelmberk
 Staré Mitrovice
 Jordán
 Buchov
 Vodárenská věž
 Smilkov
 zemědělská škola
 dům čp. 308
 Gausovy domy
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Střelnice
 stará radnice
 kašna
 sokolovna
 městské opevnění
 Škochův dům
 divadlo
 Neustupov
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Klokoty
 židovský hřbitov
 Kouty
 Měšice
 Nové Mitrovice
 fara
 Dražice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 kaplička
 Elbančice
 Babina
 Jetřichovice
 morová kaplička
 Housův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 radnice
 Vlčkovice
 Prčice
 Uhřice
 kostel sv. Jeronýma
 Odlochovice
 židovský hřbitov
 Chýnovská jeskyně
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Kamberk
 Votice
 Votice
 židovský hřbitov
 Boží hrob
 kostel sv. Václava
 kaple
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Hýlačka
 sousoší Panny Marie
 Zátiší
 Dražičky
 kamenná kašna
 Bílkův dům
 Měšetice
 Chýnov
 Zvěstov
 kostel sv. Havla
 Chlístovské menhiry
 Ratměřice
 Beztahov
 Jankov
 kaple
 Martinice
 Lidkovice
 Oblajovice
 Oltyně
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Příběnice
 Příběničky
 Býkovická skála
 pivovar
 Bolechovice
 Dobrohošť
 Hroby
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Velký Blaník
 Opařany
 Údolský hrádek
 Stádlec
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 1828
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama