Původní gotický kostel sv. Bartoloměje z konce 14. století, počátkem 20. st. zbourán a na jeho místě postaven kostel nový. Počátkem 21. století prošel generální opravou.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bartoloměje v Chrášťanech
© Pavel Vítek 02/2008
Obec Chrášťany se nachází v okrese České Budějovice, pří silnici II/105 spojující Milevsko s Týnem nad Vltavou. Leží 9 km severně od Týna nad Vltavou a 8 km západně od Bechyně. Kostel sv. Bartoloměje najdeme v centru obce na návsi.
Pavel Vítek, 30.3. 2008
popis

Kostel sv. Bartoloměje je jednolodní stavba s pravoúhle zakončeným presbytářem. V západním průčelí kostela stojí hranolovitá věž. Z původního gotického kostela se dochoval hrotitý, pravoúhle odstupňovaný portál, nyní vsazený do jižní strany lodě. Ze stejné doby pochází kamenný pravoúhlý sanktuář, vsazený do severní stěny presbytáře. Hlavní oltář a kazatelna pocházejí z počátku 18. století, kamenná křtitelnice je pozdně gotická. Kostel původně obklopoval hřbitov, který byl v roce 1772 přenesen mimo centrum obce.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980, 30.3. 2008

historie

Původní kostel sv. Bartoloměje se prvně písemně připomíná roku 1384 a byl zřízen jako kostel farní, později se však stal kostelem filiálním u děkanství týnského. Od roku 1724 je však opět kostelem farním. V průběhu dalších let však kostel chátral a proto byl na počátku 20. století zbourán a na jeho místě postaven kostel nový. Počátkem 21. století prošel kostel generální opravou.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980, 30.3. 2008

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Chrášťany

Místa v okolí

 Dražíč
 Radětice u Bechyně
 Borovany
 židovský hřbitov
 Bernartice
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 Bernartice
 Bechyně
 Katovna
 dům čp. 37
 synagoga
 Údraž
 Újezdec
 hrobka Berchtoldů
 hřbitov
 Neznašov
 Semenec
 Chřešťovice
 Rataje
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Lannův kříž
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 železný most
 kostel sv. Jakuba
 děkanství
 Týn nad Vltavou
 sousoší Kalvarie
 nová solnice
 Dobronice
 boží muka
 Srlín
 Vysoký Kamýk
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Branovice
 Kupa u Jestřebic
 Březnice
 Veselíčko
 Branovice
 Podolsko
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Velký Mehelník
 Hněvkovice
 Stádlec
 řetězový most
 kostel sv. Prokopa
 Černice
 Vysoký hrádek
 návesní kaple
 Dolní Kněžeklady
 katovna u Nymburských
 Tálínský rybník
 Žimutice
 Opařany
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Jarník
 Červený Újezdec
 Skalice
 Litoradlice
 Býšov
 Chvalešovice
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 židovský hřbitov
 kaple
 boží muka
 Chvalešovice
 Klokočín
 Příběničky
 boží muka
 Protivín
 Příběnice
 kovaný kříž I.
 Bzí
 Oltyně
 kříž II.
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Bukovsko
 kaple sv. Anny
 fara
 Dražice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chrášťany
373 04 Chrášťany 18
Tel: 385 727 121
Základní informace místa
ID místa: 6128
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama