Chátrající pozdně gotický kostel sv. Anny postavený pány z Ronšperka r. 1516, v 18. st. upraven barokně, v letech 1835-1842 v jeho podzemí zřízena rodová hrobka Trauttmansdorffů. Dochována síťová klenba presbytáře a zbytky fresek.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí kostela s terasou a vstupem do trautmannsdorfské hrobky
© Filip Matoušek 08/2005
Pozdně gotický poutní kostel sv. Anny na Vršíčku stojí, jak již jméno napovídá, na výrazném kopci necelé 2 km jihozápadně od Horšovského Týna, při hlavní silnici č. 26 na Draženov a Českou Kubici. Odbočka z hlavní silnice je značená, na sv. Annu lze však i pohodlně dojít pěšky po zelené značce přímo z Horšovského Týna, přičemž Vás upoutá lipová alej lemující závěrečné stoupání a dvě barokní sochy, které se jako poslední dochovaly z původní křížové cesty.
Filip Matoušek, 20.3. 2006
historie

Historie kostela

Poutní kostel sv. Anny byl pravděpodobně postaven bratry Jiřím a Volfem z Ronšperka, majiteli horšovskotýnského panství na počátku 16. století, přičemž nápis uvnitř samotného kostela dokládá jeho vysvěcení k roku 1516. Roku 1696 byl v sousedství kostela postaven Boží hrob, menší stavba s polygonálním závěrem a zděnou nadstavbou. Je datovaná nápisovou deskou se jménem Anny Marie Trautmannsdorfové rozené z Lichtensteinu, kterou po stranách doplňují erby obou zmíněných rodů. Při barokní přestavbě po polovině 18. století byla původní plochostropá loď kostela zaklenuta vloženou barokní klenbou a zvenčí byla při věži přistavěna sakristie. K velmi zajímavým úpravám kostela došlo v letech 1835-1842, kdy se Trautmannsdorfové rozhodli vytěžit celé podzemí pod kostelem a zřídit zde rozsáhlou empírovou rodovou hrobku. Zároveň byla vedle Božího hrobu postavena roku 1835 i empírová pohřební kaple Jana Norberta Trautmannsdorfa…  číst dále

A. Kondrus, Z. Procházka (Horšovskotýnsko, Domažlice 1998), 20.3. 2006

Další texty historie
pověsti

Tradované pověsti

Kostel sv. Anny byl podle místní tradované pověsti založen nedaleko místa, kde místní sedlák Křenka či Křečka vyoral na konci 15. století zázračnou sošku sv. Anny. Jiná, smutnější pověst, zřejmě založená na skutečné události, se váže k trautmannsdorfské hrobce. Při jednom z panských pohřbů se do ní prý schoval malý chlapec, dráteníček, kterému byla zima, a tak se zabalil do řaseného hedvábí zdobícího interiér hrobky a usnul. Obřad však brzy skončil, a tak po odchodu všech účastníků zasunuli pacholci těžkou kamennou vstupní desku a nevědomky odsoudili stále spícího hocha ke strašné smrti v podzemí. Jeho pozůstatky byly objeveny až po několika letech při dalším pohřebním obřadu a vypráví se, že měl místo rukou jen holé kosti, jak si je při nesnesitelném hladu v zoufalství okousal.

A. Kondrus, Z. Procházka (Horšovskotýnsko, Domažlice 1998), 20.3. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela, šrafovaně pozdně gotické zdivo, neznačeně mladší
© J. Fajt: Gotika v západních Čechách, Národní galerie Praha, Praha 1995
Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Horšovský Týn

Místa v okolí

 Annaburg
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Šibeniční vrch
 Blížejov
 Nahošice
 Přívozec
 Chotiměř
 Ždánov
 Tasnovice
 Puclice
 Poběžovice
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Osvračín
 Bukovec
 Osvračín
 Lštění
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Květkovice
 Hostouň
 kostel sv. Barbory
 Kanice
 Trhanov
 židovský hřbitov
 Netřeby
 Mutěnín
 gloriet Klobouk
 Lacembok
 Březinka
 vyhlídková plošina
 Lomeček
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Rýzmberk
 Prostiboř
 Příkopy
 Nový Herštejn
 Starý Herštejn
 kamenný most
 Nedražice
 Bělá nad Radbuzou
 Ruchomperk
 Koráb
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Úsilov
Základní informace místa
ID místa: 3999
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama