Konvent řádu obutých augustiniánů založil v roce 1287 český král Václav II. a jeho manželka Jitka. V průběhu husitských válek byl vypálen, později znovu poškozen při rozsáhlém požáru v roce 1747. Řád ve městě působil až do roku 1950.
Hlavní obrázek místa
augustiniánský konvent s kostelem Nenabevzetí P.Marie-Domažlice
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Konventní chrám si zachoval v základní dispozici gotický charakter, který prozrazuje především polygonální závěr s opěráky. Kostel je doplněn klasicistní věží zvonice a jižní předsíní. Okna mají dnes barokní tvary. Fasády jsou členěny lizénovými rámci. Kostel je dnes jednolodní. Konvent na severní straně chrámu se skládá ze čtyř křídel, obklopující střední dvůr s ambity.
Vlastislav Mareček, P.Vlček,P.Sommer,D.Foltýn-Encyklopedie českých klášterů, Libri 1997, 5.9. 2016
historie

Augustiniánský konvent založil v roce 1287 král Václav II. a jeho manželka Jitka (Guta Habsburská). Roku 1420 konvent zničili husité, chrám však zůstal téměř neporušen. V roce 1499 byl konvent opět poškozen za velkého požáru města. Od roku 1530 byl konvent opuštěný a chátral. K obnově augustiniánské komunity v Domažlicích došlo až ve 20. letech 17. století, s výstavbou nového konventu se započalo roku 1671 za převora P. Niklase Puchnera. V letech 1675 až 1681 byl opraven konventní chrám. V roce 1747 zachvátil město i konvent rozsáhlý požár. O dva roky později však byl klášter opět pod střechou. Kostel po požáru v roce 1747 dostal jen provizorní úpravu, větší renovací prošel po roce 1770. Kostel byl znovu upravován v letech 1829 až 1832 a roku 1864. Koncem 19. století zde pobývali již jen dva bratři s kněžským svěcením. Roku 1950 byl konvent komunisty zrušen, poté zde sídlila lidová škola umění. V roce 1990…  číst dále

Vlastislav Mareček, P.Vlček,P.Sommer,D.Foltýn-Encyklopedie českých klášterů, Libri 1997, 5.9. 2016

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Domažlice

Místa v okolí

 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Ždánov
 gloriet Klobouk
 Lomeček
 Trhanov
 Nahošice
 Blížejov
 Rýzmberk
 Přívozec
 Šibeniční vrch
 Příkopy
 Lštění
 Horšovský Týn
 Chotiměř
 Vdovský dům
 kaple sv. Václava
 Annaburg
 Nový Herštejn
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Anny
 Kanice
 Netřeby
 Osvračín
 Koráb
 kostel sv. Mikuláše
 Poběžovice
 Květkovice
 Osvračín
 Čerchov
 Ruchomperk
 Puclice
 Úsilov
 Tasnovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Hostouň
 Mutěnín
Základní informace místa
ID místa: 13065
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama