Vodárenská věž vybudovaná v letech 1931-32. Dvě vyhlídkové terasy zmizely v 80. letech pod kovovou kuželovitou nástavbou a pro vyhlídku zbyl už jen spodní prosklený ochoz.
Hlavní obrázek místa
Suchý vrch
© Hana Kubikova 06/2004
Rozhledna nad městem Králíky nedaleko dělostřelecké tvrze Bouda je přestavěna z bývalé vodárenské nádrže. Nevábný vzhled kompenzuje výborným výhledem na Králický sněžník, Jeseníky, ale za dobré viditelnosti třeba i na Sněžku. Dostupné autem i pěšky (Těchonín, Králíky, Jablonné n. Orl.) Věž stojí v nejvýchodnějším cípu Orlických hor. Hory zde nekončí, spíše naopak - opodál jsou další skály a kopce a podle jedné z nich - Bukové hory (958m), se pás jmenuje Bukovohorská hornatina. Z jejího západního svahu pramení řeka Moravská Sázava. Nejvyšší horou je však Suchý vrch se svými 995 metry.
Mass, Turyna Petr, 12.7. 2003
historie

Suchý vrch

Nejmohutnější rozhledna Orlických hor stojí na Suchém vrchu u Jablonného nad Orlicí. Je součástí Kramářovy chaty, jejíž výstavba patřila k největším (a také nejnákladnějším) stavebním akcím KČST v meziválečném období. Chata byla vystavěna podle projektu arch. Jaroslava Stejskala v letech 1926-28. Do užívání byla slavnostně předána 6. čevence 1928. Při té příležitosti dostala jméno prvního prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Podobně jako v případě Masarykovy chaty na Šerlichu (z r. 1925) i zde mělo pojmenování zřejmé politické pozadí. V letech 1931-32 pak vedle chaty vyrostla 32 m vysoká vodárenská věž. Její projektant, arch. A. Parkmann, ji navrhl zároveň jako rozhlednu, přičemž na turisty pamatoval dvěma vyhlídkovými terasami. Po roce 1938 chata vystřídala řadu majitelů, několikrát změnila své jméno i podobu. V 60. letech byla druhá terasa rozhledny zakryta proskleným pláštěm a na vrcholu věže se objevily směrové antény,…  číst dále

Jan Nouza, Rozhledny východních Čech, 19.10. 2004

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Orličky

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kaple sv. Rocha
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Mlýnický dvůr
 Vojenské muzeum
 Bystřec
 Výprachtice
 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 Štíty
 Šilperk
 evangelický kostel
 Międzylesie
 Stará radnice
 kostel sv. Aloise
 Králova Hora
 kostel sv. Jiří
 Orlice
 Švédské šance
 Štíty
 Lusthaus
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 kostel sv. Leonarda
 Hotmarova kaplička
 Reichlova chata
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Stezka v oblacích
 Kyšperk
 kostel sv. Vavřince
 Bohdíkov
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Niemojów
 domek Na Sboru
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 1558
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama