Letohrádek stojící severně od hradu a zámku v Horšovském Týně. Pravděpodobně postaven r. 1587, v r. 1730 přestavěn. Pojmenován podle Alžběty z Rogendorfu, třetí manželky a vdovy po Janu mladším Popelovi z Lobkovic. Nyní bez využití.
Hlavní obrázek místa
letohrádek Vdovský dům-Horšovský Týn
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Letohrádek je obdélná patrová stavba s klasicistní fasádou a krytá valbovou střechou. V jižním průčelí je trojúhelníkový tympanon.
Vlastislav Mareček , 5.9. 2016
historie

Stavba pravděpodobně pochází z roku 1587, kdy je zmíněn mimo jiné lusthaus se zahradou. V roce 1730 dochází k přestavbě původní renesanční stavby. Po ukončení přestavby byla využívána k úřednickým potřebám. Pojmenování Vdovský dům je spojováno s třetí manželkou Jana mladšího Popela z Lobkovic, Alžbětou z Rogendorfu. Ta manžela přežila o 30 let a po jeho smrti právě zde jako vdova pobývala. Později byl letohrádek klasicistně upraven. Ve 20. stol. byl využíván pro vlastivědné muzeum až do r. 1993, pak byl mobiliář přenesen do zámku a od té doby je budova prázdná a neudržovaná.

Vlastislav Mareček, 5.9. 2016

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Horšovský Týn

Místa v okolí

 Horšovský Týn
 Šibeniční vrch
 Annaburg
 Blížejov
 Přívozec
 Nahošice
 Puclice
 Chotiměř
 Bukovec
 Osvračín
 Osvračín
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Tasnovice
 Lštění
 kostel sv. Vavřince
 Ždánov
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Poběžovice
 kostel sv. Barbory
 Květkovice
 židovský hřbitov
 Kanice
 kostel sv. Mikuláše
 Lacembok
 Tuhošť
 Netřeby
 Hostouň
 vyhlídková plošina
 akvadukt u Hadrovce
 Kubíčkova skála
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Stará pošta
 Trhanov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 gloriet Klobouk
 Březinka
 Prostiboř
 Mutěnín
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 Bernartice
 fara
 venkovská usedlost
 Rýzmberk
 Příkopy
 Zichov
 Nedražice
 Chocomyšl
 Nový Herštejn
 Výhledy
 Ruchomperk
 kostel sv. Mikuláše
 Kdyně
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Koráb
 Úsilov
 Stráž
Základní informace místa
ID místa: 13066
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Naposledy navštívené

reklama