Jednolodní kostel, vchod do věže je z náměstí, vchod do kostela z ulice. Vznik je datován do 14. st. Při požáru v r.1747 shořel chrám, věž i se zvony. V l.1751–1756 kostel znovu postaven v barokním slohu. Zařízení kostela je převážně z 18. stol. Od r. 1756 je zde oltář Narození Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2004
Dominantou náměstí Domažlic je městská nebo též kostelní věž. Těsně v jejím sousedství je i děkanský kostel Narození Panny Marie. Vztah mezi kostelem a městskou hláskou není dodnes dořešen. Podle většiny historiků nejspíše původně mohly stát válcová hláska i kostelní gotické trojlodí vedle sebe zcela samostatně. Tento názor podporuje u nález základů původní čtyřboké věže kostela, která stávala na konci jeho severní boční lodi. Dnes je kostel jednolodní, se vchodem do věže z náměstí a vchodem do kostela z postranní Kostelní ulice. Do náměstí vystupující předsíň s trojicí vchodů, zdobená sochami archan. Michaela, sv. Petra a sv. Pavla od F. Ringelhahna z roku 1746, je uzavřená. V západní části lodi je kruchta s freskou sv. Cecilie na klenbě od F.J. Luxe. Zařízení kostela je převážně z 18. stol. Největším skvostem je oltář Narození Panny Marie. Jde o oltář původně stojící v kapli sv. Barbory od pražského stříbrníka (kovotepce) Antonína Karera pořízený roku 1744, který od roku 1756 tvoří hlavní podstatu dnešního oltářem.
L.P., 22.7. 2004
historie

Nejstarší raně gotické části kostela jsou z konce 13. stol. V té době byl kostel podle jedněch autorů dvojlodní podle jiných již trojlodní. V 15. století je vyobrazován jako trojlodní. V této době byla s největší pravděpodobností zavzata do kostelního zdiva i hláska a stala se kostelní věží. Pozdně gotické přestavby z 15. století umožnily výškové a prostorové sjednocení vnitřní části kostela. Do 16. století je datován vznik ochozu na věži. V 18. století byl kostel poškozen požárem a počátkem 19. století opět vyhořel. Při následných opravách vznikla i báň kostelní věže. Je třeba poznamenat, že podle historie kostela vyvěšené na desce přímo v kostele je vznik kostela datován až do 14. století a až do 16. stol je popisován jako zchátralý s tím, že bohoslužby se konaly do té doby v kostele sv. Jakuba (zanikl). Datum 16.7. 1747 je popisován jako den vzniku velké požáru, kdy shořel celý chrám, věž i se…  číst dále

L.P., 22.7. 2004

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Domažlice

Místa v okolí

 Domažlická věž
 Chodský hrad
 gloriet Klobouk
 Ždánov
 Lomeček
 Trhanov
 Nahošice
 Blížejov
 Rýzmberk
 Přívozec
 Šibeniční vrch
 Příkopy
 Lštění
 Chotiměř
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kaple sv. Václava
 Nový Herštejn
 Annaburg
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Anny
 Kanice
 Netřeby
 Osvračín
 Koráb
 kostel sv. Mikuláše
 Poběžovice
 Osvračín
 Květkovice
 Čerchov
 Ruchomperk
 Puclice
 Úsilov
 Tasnovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Hostouň
 Mutěnín
 Dobrá Voda
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Domažlice
náměstí Míru 136
344 01 Domažlice
Tel: 379 722 360
fara_domazlice@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 1912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama