Jednolodní kostel, vchod do věže je z náměstí, vchod do kostela z ulice. Vznik je datován do 14. st. Při požáru v r.1747 shořel chrám, věž i se zvony. V l.1751–1756 kostel znovu postaven v barokním slohu. Zařízení kostela je převážně z 18. stol. Od r. 1756 je zde oltář Narození Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 09/2011
Dominantou náměstí Domažlic je městská nebo též kostelní věž. Těsně v jejím sousedství je i děkanský kostel Narození Panny Marie. Vztah mezi kostelem a městskou hláskou není dodnes dořešen. Podle většiny historiků nejspíše původně mohly stát válcová hláska i kostelní gotické trojlodí vedle sebe zcela samostatně. Tento názor podporuje u nález základů původní čtyřboké věže kostela, která stávala na konci jeho severní boční lodi. Dnes je kostel jednolodní, se vchodem do věže z náměstí a vchodem do kostela z postranní Kostelní ulice. Do náměstí vystupující předsíň s trojicí vchodů, zdobená sochami archan. Michaela, sv. Petra a sv. Pavla od F. Ringelhahna z roku 1746, je uzavřená. V západní části lodi je kruchta s freskou sv. Cecilie na klenbě od F.J. Luxe. Zařízení kostela je převážně z 18. stol. Největším skvostem je oltář Narození Panny Marie. Jde o oltář původně stojící v kapli sv. Barbory od pražského stříbrníka (kovotepce) Antonína Karera pořízený roku 1744, který od roku 1756 tvoří hlavní podstatu dnešního oltářem.
L.P., 22.7. 2004
historie

Nejstarší raně gotické části kostela jsou z konce 13. stol. V té době byl kostel podle jedněch autorů dvojlodní podle jiných již trojlodní. V 15. století je vyobrazován jako trojlodní. V této době byla s největší pravděpodobností zavzata do kostelního zdiva i hláska a stala se kostelní věží. Pozdně gotické přestavby z 15. století umožnily výškové a prostorové sjednocení vnitřní části kostela. Do 16. století je datován vznik ochozu na věži. V 18. století byl kostel poškozen požárem a počátkem 19. století opět vyhořel. Při následných opravách vznikla i báň kostelní věže. Je třeba poznamenat, že podle historie kostela vyvěšené na desce přímo v kostele je vznik kostela datován až do 14. století a až do 16. stol je popisován jako zchátralý s tím, že bohoslužby se konaly do té doby v kostele sv. Jakuba (zanikl). Datum 16.7. 1747 je popisován jako den vzniku velké požáru, kdy shořel celý chrám, věž i se…  číst dále

L.P., 22.7. 2004

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Domažlice

Místa v okolí

 Domažlická věž
 Chodský hrad
 gloriet Klobouk
 Ždánov
 Lomeček
 Trhanov
 Nahošice
 Blížejov
 Rýzmberk
 Přívozec
 Šibeniční vrch
 Příkopy
 Lštění
 Chotiměř
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kaple sv. Václava
 Nový Herštejn
 Annaburg
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Anny
 Kanice
 Netřeby
 Osvračín
 Koráb
 kostel sv. Mikuláše
 Poběžovice
 Osvračín
 Květkovice
 Čerchov
 Ruchomperk
 Puclice
 Úsilov
 Tasnovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Hostouň
 Mutěnín
 Dobrá Voda
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Domažlice
náměstí Míru 136
344 01 Domažlice
Tel: 379 722 360
fara_domazlice@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 1912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama