Gotický hřbitovní kostel pocházející z první poloviny 14. stol. Po úderu bleskem v r. 1648 vyhořel a kromě jiných škod přišel o původní gotickou klenbu. Jeho kompletní opravy byly dokončeny až v r. 1920. V lodi kostela se nachází 15 renesančních náhrobků významných osobností města.
Hlavní obrázek místa
kostel U Svatých
vstupní brána
© Stanislav Drda 12/2012
Domažlický kostel U Svatých představuje jednu z nejstarších zachovalých historických památek Chodska. Jeho gotické stavební prvky prozrazují, že vznikl v první polovině 14. stol. Svou pozdější podobu získal stavební přestavbou v období vrcholné gotiky. Pohromu pro kostel představoval zásah bleskem v roce 1648 a následný ničivý požár, při kterém došlo ke zřícení původní klenby lodi. Různé fáze stavebních úprav pak byly kompletně dokončeny až v r. 1920. Kostel v minulosti sloužil jako farní chrám Chodů a centrum náboženského života pro občany z Domažlic a okolních obcí. Na přilehlém hřbitově je pohřbeno mnoho významných osobností Chodska, což připomíná i 15 renesančních náhrobních kamenů zasazených ve zdi kostela. Samotný hřbitov přitom sloužil k pohřbívání až do r. 1894. V interiéru kostela se dochovala kamenná renesanční kazatelna, na níž je vytesán městský znak Domažlic a letopočet 1562. Hlavní oltář pochází z r. 1919, jeho stavbu provedl sochař Čeněk Vosmík. Boční oltáře pocházejí z 18. stol. a dnešní podoby nabyly po restaurování v r. 1958. Zajímavostí je, že na místním pozemku stál ještě druhý kostel – kostel sv. Jakuba. O něm existuje nejstarší zmínka z r. 1037, kdy jej kníže Břetislav I. věnoval benediktinskému klášteru v Ostrově. Kostel se do dnešních dnů však nedochoval. Koncem 18. stol., kdy byl již značně zchátralý, byl odsvěcen, následně prodán a zbořen. Dnes po něm již nenajdeme žádné stopy.
Stanislav Drda, 28.11. 2015
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Domažlice

Místa v okolí

 Domažlická věž
 Chodský hrad
 gloriet Klobouk
 Lomeček
 Nahošice
 Ždánov
 Trhanov
 Blížejov
 Rýzmberk
 Přívozec
 Příkopy
 Lštění
 Šibeniční vrch
 Nový Herštejn
 kaple sv. Václava
 Chotiměř
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Kanice
 Netřeby
 Annaburg
 kostel sv. Anny
 Koráb
 kostel Všech svatých
 Osvračín
 Květkovice
 Osvračín
 Poběžovice
 kostel sv. Mikuláše
 Čerchov
 Ruchomperk
 Puclice
 Úsilov
 Zichov
 židovský hřbitov
 Tasnovice
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Dobrá Voda
 židovský hřbitov
 Hostouň
 Mutěnín
Základní informace místa
ID místa: 12593
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama