Gotický hřbitovní kostel pocházející z první poloviny 14. stol. Po úderu bleskem v r. 1648 vyhořel a kromě jiných škod přišel o původní gotickou klenbu. Jeho kompletní opravy byly dokončeny až v r. 1920. V lodi kostela se nachází 15 renesančních náhrobků významných osobností města.
Hlavní obrázek místa
kostel U Svatých
vstupní brána
© Stanislav Drda 12/2012
Domažlický kostel U Svatých představuje jednu z nejstarších zachovalých historických památek Chodska. Jeho gotické stavební prvky prozrazují, že vznikl v první polovině 14. stol. Svou pozdější podobu získal stavební přestavbou v období vrcholné gotiky. Pohromu pro kostel představoval zásah bleskem v roce 1648 a následný ničivý požár, při kterém došlo ke zřícení původní klenby lodi. Různé fáze stavebních úprav pak byly kompletně dokončeny až v r. 1920. Kostel v minulosti sloužil jako farní chrám Chodů a centrum náboženského života pro občany z Domažlic a okolních obcí. Na přilehlém hřbitově je pohřbeno mnoho významných osobností Chodska, což připomíná i 15 renesančních náhrobních kamenů zasazených ve zdi kostela. Samotný hřbitov přitom sloužil k pohřbívání až do r. 1894. V interiéru kostela se dochovala kamenná renesanční kazatelna, na níž je vytesán městský znak Domažlic a letopočet 1562. Hlavní oltář pochází z r. 1919, jeho stavbu provedl sochař Čeněk Vosmík. Boční oltáře pocházejí z 18. stol. a dnešní podoby nabyly po restaurování v r. 1958. Zajímavostí je, že na místním pozemku stál ještě druhý kostel – kostel sv. Jakuba. O něm existuje nejstarší zmínka z r. 1037, kdy jej kníže Břetislav I. věnoval benediktinskému klášteru v Ostrově. Kostel se do dnešních dnů však nedochoval. Koncem 18. stol., kdy byl již značně zchátralý, byl odsvěcen, následně prodán a zbořen. Dnes po něm již nenajdeme žádné stopy.
Stanislav Drda, 28.11. 2015

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Domažlice

Místa v okolí

 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Tuhošť
 Kubíčkova skála
 kostel sv. Vavřince
 akvadukt u Hadrovce
 gloriet Klobouk
 fara
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 venkovská usedlost
 Nahošice
 Ždánov
 Trhanov
 Rýzmberk
 Blížejov
 Přívozec
 Příkopy
 Stará pošta
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Lštění
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Kdyně
 Chotiměř
 kaple sv. Václava
 Nový Herštejn
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Výhledy
 Kanice
 Netřeby
 Annaburg
 kostel sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Koráb
 Osvračín
 Květkovice
 Osvračín
 Čerchovské hvozdy
 Poběžovice
 kostel sv. Mikuláše
 Kurzova věž
 Ruchomperk
 židovský hřbitov
 Puclice
 Chocomyšl
 Úsilov
 židovský hřbitov
 Zichov
 Tasnovice
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Dobrá Voda
 židovský hřbitov
 Hostouň
 Mutěnín
Základní informace místa
ID místa: 12593
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

reklama