Socha Piety v Hamru na Jezeře je barokní. Přesná datace plastiky není doložena. V padesátých letech 20. stol. umístěna v prostoru, kde byl později těžen uran. Oprava, rekonstrukce a přemístění sochy po roce 2011. Od roku 2010 památkově chráněna.
Hlavní obrázek místa
Socha Piety v Hamru na Jezeře
© Pavel Vítek 09/2019
Hamr na Jezeře najdeme 11 km severovýchodně od Mimoně a 12 jihovýchodně od Jablonného v Podještědí. Obec byla známá jako centrum rekreace a na pláži Hamerského jezera (rybníka) se v roce 1952 natáčel film Dovolená s Andělem. V padesátých letech se ale začal v Hamru a okolí těžit uran a v důsledku toho došlo k devastaci životního prostředí. V devadesátých letech minulého století došlo postupně k ukončení těžby uranu a Hamr na Jezeře i s přilehlým rybníkem a okolím se vrací k roli oblíbeného rekreačního areálu. Socha Piety stojí v centru obce v malém parčíku, mezi obecním úřadem a hotelem Pacifik.
Pavel Vítek, 26.10. 2019
popis

Socha Piety v Hamru na Jezeře je barokní, i když vychází z tradice pozdně gotických Piet. Sedící Panna Marie má přes klín uloženo tělo Krista. Přesná datace této raně barokní plastiky není doložena, v mladší literatuře se uvádí rok 1640. V padesátých letech 20. stol. byla socha umístěna v prostoru, kde byl později těžen uran. Došlo ke značnému poškození sochy, některé její části byly zničeny. Oprava, rekonstrukce a přemístění sochy proběhly po roce 2011. Nyní je prohlášena za kulturní památku a je od roku 2010 chráněna.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 26.10. 2019

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Hamr na Jezeře

Místa v okolí

 Nový Děvín
 Děvín
 Hamerský Špičák
 kostel sv. Zikmunda
 Vartenberk
 Stohánek
 Stříbrník
 Chrastná
 fara
 kaple Piety
 průrva Ploučnice
 Krkavčí skály
 kostel sv. Víta
 Ralsko
 poustevna
 Juliina vyhlídka
 mariánský sloup
 kaplička
 smírčí kříž
 Solvayův lom
 Velký Valtinov
 Čertova zeď
 Křída
 kaple sv. Kryštofa
 Velký Valtinov
 Tlustec
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 sloup sv. Salvátora
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 boží muka
 kaple sv. Prokopa
 Palmův dvůr
 Lemberk
 Nový Falkenburk
 socha Madony
 kostel sv. Barbory
 Hlemýždí
 mariánský sloup
 Mimoň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Pankráce
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 Mimoň
 jeskyně a sklepy
 železniční viadukt
 sloup Matky Boží
 vesnický orloj
 kostel sv. Kryštofa
 ukrajinský hřbitov
 mohyla letců
 kostel sv. Mikuláše
 Skalákovna
 Bílé kameny
 Raimund
 Ještěd
 kaplička
 Blaschkeho vila
 Schmittův zámek
 Karlovské bučiny
 Šlapka
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 kaple
 jeskyně Boží hrob
 Winterstein
 fara
 kaple sv. Josefa
 Pramen Tří svatých
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Josefa
 Ovčácká kaplička
 hřbitovní kaplička
 Starý Falkenburk
 Skála smrti
 Kuřívody
 Hamrštejn
 Velenice
 zrcadlovna
 Jezevčí vrch
 kostel sv. Bonifáce
 kaple sv. Anny
 výkkenková kaplička
 dům č. p. 234
 barokní dům
 radnice
 Zákupy
 Výrov
 Haléřova tvrz
 kostel sv. Mikuláše
 Karlův odpočinek
 Karlsfried
 Zámecký vrch
 Psí kostel
 Dutý kámen
 mariánský sloup
 silniční most
 radnice
 Břehyně-Pecopala
 Kelchsteine
 kostel sv. Vavřince
 Krompach
 Krompach
 Swamp
 Klůček
 Milštejn
 Myšlín
 Bažantnice
Základní informace místa
ID místa: 14480
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama