poustevna

Zbyny (Zbiny, Zbinsko, Zbynsko)
Ve skalní stěně údolí vytesané světničky poustevny, založené hrabětem Hartigem v 2. pol. 18. stol. R. 1760 zde žil poustevník Jodocus, po zrušení poustevnických řádů r. 1781 poustevna opuštěna. Zachovány 4 světničky s okny, schodištěm a krbem. Nachází se v klidové zóně obory, kam je vstup zakázán.
Hlavní obrázek místa
Světničky bývalé poustevny ve stěně Divokého údolí
© Filip Matoušek 05/2004
Nazval bych toto místo takovým sídlištěm. Na poměrně velkém prostoru nalézáte v pískovci vytesané místnůstky, které jsou rozeseté po celém členitém prostoru.
28.5. 2002
turistické

Zbytky poustevny zvané Zbinsko či Zbiny (objevují se i varianty s „y“), tvořené několika do pískovce vytesanými místnostmi, leží v oboře Židlov, asi 3,5 km od Hvězdova a 8 km východojihovýchodně od Mimoně, v prostoru bývalého vojenského prostoru Ralsko. Skalní světničky bývalé poustevny ve stěně Divokého údolí (Wildthal) bývají často mylně zaměňovány za zbytky hrádku, ten ovšem stával asi 200 metrů jihozápadně, na klesajícím skalnatém ostrohu nad údolím. Nachází se v klidové zóně obory Židlov, kam je vstup bez povolení Vojenských a lesních statků ČR zakázán.

Filip Matoušek, 2.3. 2006

historie

Historie a popis

Snad v místech staršího skalního obydlí, nikoli však (jak se někdy v literatuře uvádí) hradu, byla v druhé polovině 18. století založena hrabětem Adamem Hartigem poustevna (eremitáž), jejíž část byla vytesána do pískovcové údolní stěny. V její blízkosti vznikl ještě dřevěný lovecký zámeček se zahradou, z nějž se však do dnešní doby nezachovaly žádné stopy. Roku 1760 se připomíná poustevník frater Jodocus, vysloužilý hraběcí myslivec, jehož povinností bylo také pečovat o zahradu u zámečku. Za svou službu měl nárok na deputát dřeva, obilí a piva a 16 zlatých navíc, a žil zde až do své smrti roku 1777. Po zrušení všech poustevnických řádů Josefem II. v roce 1781 přestala být poustevna udržována a zpustla, zámeček samotný pak zanikl po požáru kolem poloviny 19. století. Dodnes se z poustevny dochovaly čtyři ve skále vytesané místnosti s chodbou a schodištěm. Místnosti osvětlují čtvercová vysekaná okna a v…  číst dále

© Muzejní a vlastivědná práce – časopis SPS 2000/1 (K. Podroužek: Poustevny a poustevníci na pískovcích severních Čech), 2.3. 2006

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Ralsko

Místa v okolí

 Stohánek
 Křída
 Hamerský špičák
 Šlapka
 Děvín
 Ralsko
 Kuřívody
 Nový Děvín
 socha Piety
 kostel sv. Zikmunda
 průrva Ploučnice
 Vartenberk
 sloup Matky Boží
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 mariánský sloup
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 Mimoň
 železniční viadukt
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kaplička
 kaple Piety
 fara
 Radechov
 Blaschkeho vila
 kostel sv. Maxmiliána
 městský špitál
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 Psí kostel
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Tlustec
 Velký Valtinov
 kaple sv. Josefa
 rozhledna Vrchbělá
 Velký Valtinov
 Pramen Tří svatých
 Bezděz
 Ovčácká kaplička
 mariánský sloup
 výkkenková kaplička
 most přes Jizeru
 stará škola
 fara
 kaple sv. Anny
 Zásadka
 kostel sv. Jiljí
 barokní dům
 dům č. p. 234
 smírčí kříž
 radnice
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 Klůček
 mohyla letců
 jeskyně Boží hrob
 Nový Falkenburk
 Zákupy
 sloup sv. Salvátora
 kaple sv. Josefa
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 fara
 Myšlín
 boží muka
 socha sv. Prokopa
 Ještěd
 Palmův dvůr
 Bredovský letohrádek
 hřbitovní kaplička
 Lemberk
 mariánské sousoší
 Doksy
 Velenice
 Maníkovice
 Loukovec
 zrcadlovna
 Mnichovo Hradiště
 kostel sv. Kryštofa
 Výrov
 radnice
 Skála smrti
 kostel sv. Bonifáce
 kostel sv. Vavřince
 Kurovodice
 Drábské světničky
 Dutý kámen
 Hrada
 Dobrá Voda 1
 Klamorna
 Píčův statek
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Valečov
Základní informace místa
ID místa: 119
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama