panský dvůr

c.k. poplužní dvůr a lihovar, K.K. Meierhof u. Spiritusbrennerei
Současný poplužní dvůr vznikl pravděpodobně na starších základech, nejpozději v 3. čtvrtině 18. století. V té době jej vlastnil rod Hohenemsů. V letech 1869-1918 byl dvůr s lihovarem majetkem monarchie. V r. 2010 dvůr zasáhl požár, po němž se části objeku zřítily.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Obec Banín (německy Bohnau) ležící v Pardubickém kraji, asi 10 km jižně od Svitav, se rozkládá u historické zemské hranice Čech a Moravy. Celá zástavba obce i většina jejího katastrálního území leží v Čechách. Dominantní památkou obce je kostel sv. Barbory se zvonicí. K velkým historickým objektům dříve patřil také panský dvůr stojící na severním okraji Banína. Po požáru v r. 2010 z něj však zbyly jen části obvodového zdiva. Areál je v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 5.7. 2020
historie

Banín (německy Bohnau) se prvně vzpomíná v pramenech roku 1291. Ves byla součástí svojanovského panství a poté náležela ke statku Bystré. Kdy v Baníně vznikl panský dvůr není známo. Snad již v 2. polovině 16. století bylo v Baníně správní sídlo oddělené části svojanovského panství. V roce 1708 koupil hrabě Jakob Hanibal von Hohenems (1653-1730) statek Bystré u Poličky, k němuž v té době náležel i Banín a zřídil z něj fideikomisní panství. Snad v té době byl na místě staršího dvora postaven barokní areál, který je prokazatelně doložen na I. vojenském mapování - josefském z let 1764-1783, kde je zachycen jako čtyřkřídlý objekt s vnitřním nádvořím. Roku 1869 rod Hohenemsů vymírá a bysterské panství tak připadlo císaři, lépe řečeno státu, který ho vlastnil až do vzniku Československa v roce 1918. Areál dvora s lihovarem, již současné dispozice, je zaznačen na Císařském povinném otisku map stabilního…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.banin.cz, https://archivnimapy.cuzk.cz, http://www.zanikleobce.cz a další, 5.7. 2020

Půdorys místa

Císařské povinné otisky map stabilního katastru Čech z r. 1839
© https://archivnimapy.cuzk.cz/
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Banín

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Svojanov
 Lány
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Josefa
 Bystré
 městské opevnění
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 kostel sv. Václava
 radnice
 Trpínský mlýn
 Brtounova chalupa
 židovský hřbitov
 Rumberk
 Rohová
 Roubanina
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Isidora
 Koclířov
 Boršov
 pranýř
 Lamberg
 fara
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 evangelický kostel
 Horní les
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Karle
 Rozsíčka
 Křenov
 Pomezí
 Dlouhá Loučka
 Crhov
 Demelova kaple
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Václava
 archeopark Isarno
 rondokubistické domy
 Udánky
 městské opevnění
 kaplička
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Tylův dům
 Polička
 Killerova kaplička
 kostel sv. Prokopa
 vodní dílo Vír I
 Letovice
 Velké Opatovice
 kostel sv. Rocha
 Pyšolec
 Velké Opatovice
 městské opevnění
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Borotín
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Karasín
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Aueršperk
 kaple sv. Rocha
Základní informace místa
ID místa: 15054
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama