Hradisko

Újezd u Kunštátu, Strážný
Dnes je místo po zamýšleném centru kolonizace zarostlé stromy a trávou. O hradu se nezmiňují žádné písemné prameny a nejsou ani archeologické nálezy, které by upřesnily dataci.
Hlavní obrázek místa
Plocha hradu s příkopem
© Petr Nožička 03/2011
Místo hradu je dnes porostlé vysokou trávou a stromy a v létě reliéf téměř zaniká. Na hrad vede zelené turistická značka a zajímavostí v okolí je asi 500m vzdálený partyzánský památník.
Roman Řezáč, 21.6. 2004
popis

Okružní příkop kolem areálu je poměrně mělký a široký, jakoby se hloubil po vrstvách a stavitelé stihli sejmout svrchní vrstvu, aby následně příkop prohloubili (k čemuž nakonec nedošlo). V SZ průběhu příkopu se v místě kontreskarpy rýsuje další úzký a mělký vkop. V příkopech se nachází kumulace kamenů, snad připravené stavivo pro hradby. Šíjový příkop v čele nebyl dokončen, svědčí o tom neodtěžená terasa, níže pod ní se nachází deponie kamenů, vzniklých těžbou šíjového příkopu. Východní část šíjového příkopu obsahuje četné roztroušené kameny a výsypku, vzniklou vývozem odtěženého materiálu. Úplné dokončení šíjového příkopu se provádělo až nakonec, před tím se nechával spojující krček pro snadnou dopravu materiálu ke stavbě. Obvod areálu lemují mělčí vkopy, podle P. Šimečka základy pro hradbu. V zadní části se předpokládají zbytky zástavby, spíše půjde o pokračování základového vkopu. Nicméně se tu určitě se zástavbou počítalo.…  číst dále

Jan Večeřa, použit i text: Šimeček, P. 2011: Zrození hradu. K technologii počáteční fáze nedokončeného hradu u Újezdu u Kunštátu. In: "Hrad jako technický problém", MU Brno 2011, 21.2. 2016

historie

Nedokončený hrad z doby kolem poloviny 13. století nezanechal stopu v písemných pramenech, proto neznáme ani jeho jméno a je znám pod jménem Hradisko, Strážný či bývá jmenován podle sousední obce Újezd u Kunštátu. Obvykle bývá jeho vznik spojován s Bohušem z Čeblovic a Rosic, který roku 1258 získal výměnou Sebranický újezd a začal na kopci nad vsí stavět nové sídlo. Jeho zájem se však brzy přesunul na nově získané statky na Olomoucku a rozestavěný hrad opustil ještě před jeho dokončením. Ve stavbě na odlehlé lokalitě zřejmě nepokračovali ani další majitelé a pro své sídlo raději zvolili novou tvrz při újezdském kostele poprvé zmiňovanou roku 1348.

Zany, podle Pavel Šimeček: Zrození hradu. K technologii počáteční fáze nedokončeného hradu u Újezdu u Kunštátu, sborník z kolokvia "Hrad jako technický problém", Masarykova univerzita, Brno 2011, 12.11. 2014

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Újezd

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Burianova rozhledna
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Kunštát
 Letovice
 Voděrady
 Svitávka
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 Drnovice
 Drnovice
 Podolí
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Rychvald
 Lysice
 Rozsíčka
 Rovná
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Louka
 Sudický dvůr
 Velký Chlum
 boží muka
 synagoga maior
 Boskovice
 boží muka
 Crhov
 Muzeum Boskovicka
 radnice
 Boskovice – Bašta
 Boskovice - Rezidence
 evangelický kostel
 zámecký skleník
 panský dvůr
 jízdárna
 Boskovice
 Újezd u Boskovic
 Puklův mlýn
 panský pivovar
 Porčův mlýn
 Sudice II.
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Vavřince
 Rumberk
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Marka
 Roubanina
 Borotín
 Lamberg
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 kostel sv. Kateřiny
 Rájec nad Svitavou
 Hrádek u Kněževsi
 Šebetov
 Šebetov
 Velké Opatovice
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Velké Opatovice
 štola sv. Trojice
 boží muka
 Štěničkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Cetkovice
 Dvorce
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Kořenec
 židovský hřbitov
 židovská škola
 Lomnice
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Svojanov
 Petrovice
 napoleonský pomník
 Černvír
 krytý trámový most
 větrný mlýn
 Horní les
 Jevíčko
 kaplička
 městská věž
 synagoga
 Sloup
 Sloup
 Podvrší
 kostel sv. Erasma
 Hřebenáč
 Kůlna
 větrný mlýn
 fara na Kalvárii
 Bystré
 radnice
 boží muka
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Brtounova chalupa
 vyhlídka Babylon
Základní informace místa
ID místa: 1377
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama