Barokní kostel Všech svatých nechal v letech 1751-1767 na místě starší stavby vystavět František Jan Nepomuk, hrabě Walderode z Eckhausenu. Spolu s farou z 1. pol. 18. století, hospodářskými přístavbami a sochami v okolí, tvoří kostel charakteristický sakrální celek památkově chráněných staveb.
Hlavní obrázek místa
Církevní areál tvoří kostel a fara s hospodářskými přístavbami.
© Luděk Vláčil 07/2020
Dominantou obce Bělá nad Svitavou (do r. 1945 Německá Bělá) je římskokatolický barokní kostel Všech svatých s křížovou lodí. Hlavní oltářní obraz namaloval malíř Josef Scheiwl. V kostele je freska z roku 1928 zobrazující svatou Alžbětu Duryňskou rozdávající chléb chudým od Irmgardy Langové z Brněnce. Ve vedlejší kostelní kapli stojí socha Panny Marie pocházející ze zrušené kaple na Podlesí. Varhany pro kostel postavil roce 1807 Karel Welzel (1743-1809), varhanář působící v Králíkách. Nedaleko stojící budova fary č. p. 1 se dvěma křídly hospodářských budov vytváří půdorysný tvar pravoúhlého písmene "U". Hospodářské budovy jsou zastřešené sedlovou střechou s polovalbou a valbovou pultovou střechou. V severozápadním rohu hospodářských objektů je průjezd do zahrady, klenutý valenou klenbou s lunetovými výsečemi. Farní areál je na východní straně uzavřen zdí s bránou a bočními brankami. U kostela stojí také krucifix z roku 1811 (upraven v roce 1901) a socha Panny Marie z roku 1895 z regionálních kamenosochařských dílen. Spolu s farou, hospodářskými přístavbami a sochami v okolí, tvoří kostel charakteristický sakrální celek památkově chráněných staveb.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.obec-bela.cz a další, 19.10. 2020
historie

I když se ves prvně připomíná až roku 1502, kostel zde měl vzniknout již v roce 1437. Za třicetileté války byl kostel zničen. Z roku 1677 se dochoval záznam, v němž se uvádí, že kostel má stříbrný kalich, kamennou křtitelnici a 4 zvony. V roce 1720 byla postavena dnešní budova fary. Současný barokní kostel Všech svatých nechal v letech 1751-1767 na místě původního chrámu vystavět František Jan Nepomuk Walderode z Eckhausenu. Jako poslední vznikly v roce 1767 dvě věže. Kolem kostela se nacházel dříve hřbitov, který byl v 19. století z hygienických důvodů zrušen a nový vznikl na kopci ve středu Bělé. V roce 1923 byla odstraněna zeď kolem kostela a nahrazena dřevěným plotem. V letech 1931-1935 proběhla velká oprava kostela. K posledním opravám došlo v roce 1998, kdy byla opravena fara a v roce 2002 byla provedena oprava elektroinstalace a vnitřní výmalby kostela. Kostel dodnes slouží římskokatolické…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obec-bela.cz a další, 25.8. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Bělá nad Svitavou

Místa v okolí

 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 kostel sv. Erasma
 Hrádek u Kněževsi
 Rumberk
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Roubanina
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Lamberg
 Bystré
 Rozsíčka
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Brtounova chalupa
 Crhov
 archeopark Isarno
 evangelický kostel
 Lány
 kostel sv. Prokopa
 Křenov
 kostel sv. Josefa
 Letovice
 Louka
 městské opevnění
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Langrova vila
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Burianova rozhledna
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 napoleonský pomník
 Dlouhá Loučka
 Hradisko
 kostel sv. Stanislava
 Koclířov
 evangelický kostel
 Borotín
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 Podolí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Pomezí
 Karle
 Zubštejn
 Udánky
 Svitávka
 kaple sv. Anny
 Karasín
 Aueršperk
 Demelova kaple
 městské opevnění
 Latinská škola
 Brána času
 děkanství
 loretánská kaple
 radnice
 morový sloup
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Sudický dvůr
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Killerova kaplička
 Sudice II.
 Třebovské hradisko
Základní informace místa
ID místa: 15055
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama