Barokní kostel Všech svatých nechal v letech 1751-1767 na místě starší stavby vystavět František Jan Nepomuk, hrabě Walderode z Eckhausenu. Spolu s farou z 1. pol. 18. století, hospodářskými přístavbami a sochami v okolí, tvoří kostel charakteristický sakrální celek památkově chráněných staveb.
Hlavní obrázek místa
Církevní areál tvoří kostel a fara s hospodářskými přístavbami.
© Luděk Vláčil 07/2020
Dominantou obce Bělá nad Svitavou (do r. 1945 Německá Bělá) je římskokatolický barokní kostel Všech svatých s křížovou lodí. Hlavní oltářní obraz namaloval malíř Josef Scheiwl. V kostele je freska z roku 1928 zobrazující svatou Alžbětu Duryňskou rozdávající chléb chudým od Irmgardy Langové z Brněnce. Ve vedlejší kostelní kapli stojí socha Panny Marie pocházející ze zrušené kaple na Podlesí. Varhany pro kostel postavil roce 1807 Karel Welzel (1743-1809), varhanář působící v Králíkách. Nedaleko stojící budova fary č. p. 1 se dvěma křídly hospodářských budov vytváří půdorysný tvar pravoúhlého písmene "U". Hospodářské budovy jsou zastřešené sedlovou střechou s polovalbou a valbovou pultovou střechou. V severozápadním rohu hospodářských objektů je průjezd do zahrady, klenutý valenou klenbou s lunetovými výsečemi. Farní areál je na východní straně uzavřen zdí s bránou a bočními brankami. U kostela stojí také krucifix z roku 1811 (upraven v roce 1901) a socha Panny Marie z roku 1895 z regionálních kamenosochařských dílen. Spolu s farou, hospodářskými přístavbami a sochami v okolí, tvoří kostel charakteristický sakrální celek památkově chráněných staveb.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.obec-bela.cz a další, 19.10. 2020
historie

I když se ves prvně připomíná až roku 1502, kostel zde měl vzniknout již v roce 1437. Za třicetileté války byl kostel zničen. Z roku 1677 se dochoval záznam, v němž se uvádí, že kostel má stříbrný kalich, kamennou křtitelnici a 4 zvony. V roce 1720 byla postavena dnešní budova fary. Současný barokní kostel Všech svatých nechal v letech 1751-1767 na místě původního chrámu vystavět František Jan Nepomuk Walderode z Eckhausenu. Jako poslední vznikly v roce 1767 dvě věže. Kolem kostela se nacházel dříve hřbitov, který byl v 19. století z hygienických důvodů zrušen a nový vznikl na kopci ve středu Bělé. V roce 1923 byla odstraněna zeď kolem kostela a nahrazena dřevěným plotem. V letech 1931-1935 proběhla velká oprava kostela. K posledním opravám došlo v roce 1998, kdy byla opravena fara a v roce 2002 byla provedena oprava elektroinstalace a vnitřní výmalby kostela. Kostel dodnes slouží římskokatolické…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obec-bela.cz a další, 25.8. 2020

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Bělá nad Svitavou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15055
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama