Barokní kostel Všech svatých nechal v letech 1751-1767 na místě starší stavby vystavět František Jan Nepomuk, hrabě Walderode z Eckhausenu. Spolu s farou z 1. pol. 18. století, hospodářskými přístavbami a sochami v okolí, tvoří kostel charakteristický sakrální celek památkově chráněných staveb.
Hlavní obrázek místa
Církevní areál tvoří kostel a fara s hospodářskými přístavbami.
© Luděk Vláčil 07/2020
Dominantou obce Bělá nad Svitavou (do r. 1945 Německá Bělá) je římskokatolický barokní kostel Všech svatých s křížovou lodí. Hlavní oltářní obraz namaloval malíř Josef Scheiwl. V kostele je freska z roku 1928 zobrazující svatou Alžbětu Duryňskou rozdávající chléb chudým od Irmgardy Langové z Brněnce. Ve vedlejší kostelní kapli stojí socha Panny Marie pocházející ze zrušené kaple na Podlesí. Varhany pro kostel postavil roce 1807 Karel Welzel (1743-1809), varhanář působící v Králíkách. Nedaleko stojící budova fary č. p. 1 se dvěma křídly hospodářských budov vytváří půdorysný tvar pravoúhlého písmene "U". Hospodářské budovy jsou zastřešené sedlovou střechou s polovalbou a valbovou pultovou střechou. V severozápadním rohu hospodářských objektů je průjezd do zahrady, klenutý valenou klenbou s lunetovými výsečemi. Farní areál je na východní straně uzavřen zdí s bránou a bočními brankami. U kostela stojí také krucifix z roku 1811 (upraven v roce 1901) a socha Panny Marie z roku 1895 z regionálních kamenosochařských dílen. Spolu s farou, hospodářskými přístavbami a sochami v okolí, tvoří kostel charakteristický sakrální celek památkově chráněných staveb.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.obec-bela.cz a další, 19.10. 2020
historie

I když se ves prvně připomíná až roku 1502, kostel zde měl vzniknout již v roce 1437. Za třicetileté války byl kostel zničen. Z roku 1677 se dochoval záznam, v němž se uvádí, že kostel má stříbrný kalich, kamennou křtitelnici a 4 zvony. V roce 1720 byla postavena dnešní budova fary. Současný barokní kostel Všech svatých nechal v letech 1751-1767 na místě původního chrámu vystavět František Jan Nepomuk Walderode z Eckhausenu. Jako poslední vznikly v roce 1767 dvě věže. Kolem kostela se nacházel dříve hřbitov, který byl v 19. století z hygienických důvodů zrušen a nový vznikl na kopci ve středu Bělé. V roce 1923 byla odstraněna zeď kolem kostela a nahrazena dřevěným plotem. V letech 1931-1935 proběhla velká oprava kostela. K posledním opravám došlo v roce 1998, kdy byla opravena fara a v roce 2002 byla provedena oprava elektroinstalace a vnitřní výmalby kostela. Kostel dodnes slouží římskokatolické…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obec-bela.cz a další, 25.8. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Bělá nad Svitavou

Místa v okolí

 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 kostel sv. Erasma
 Hrádek u Kněževsi
 Rumberk
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Roubanina
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Lamberg
 Bystré
 Rozsíčka
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Brtounova chalupa
 Crhov
 archeopark Isarno
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Isidora
 fara
 Lány
 Rohová
 Horní les
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Josefa
 Křenov
 Letovice
 Louka
 městské opevnění
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Langrova vila
 kaple sv. Vincence
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kaplička
 Burianova rozhledna
 Velké Opatovice
 Dlouhá Loučka
 Velké Opatovice
 napoleonský pomník
 Hradisko
 Koclířov
 kostel sv. Stanislava
 Pyšolec
 evangelický kostel
 Borotín
 vodní dílo Vír I
 štola sv. Trojice
 Podolí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Pomezí
 Karle
 Zubštejn
 Udánky
 Svitávka
 kaple sv. Anny
 Karasín
 Aueršperk
 Demelova kaple
 městské opevnění
 Latinská škola
 radnice
 Brána času
 děkanství
 loretánská kaple
 Moravská Třebová
 morový sloup
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Sudický dvůr
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Killerova kaplička
 Sudice II.
 Třebovské hradisko
Základní informace místa
ID místa: 15055
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama