Barokní kostel Všech svatých nechal v letech 1751-1767 na místě starší stavby vystavět František Jan Nepomuk, hrabě Walderode z Eckhausenu. Spolu s farou z 1. pol. 18. století, hospodářskými přístavbami a sochami v okolí, tvoří kostel charakteristický sakrální celek památkově chráněných staveb.
Hlavní obrázek místa
Církevní areál tvoří kostel a fara s hospodářskými přístavbami.
© Luděk Vláčil 07/2020
Dominantou obce Bělá nad Svitavou (do r. 1945 Německá Bělá) je římskokatolický barokní kostel Všech svatých s křížovou lodí. Hlavní oltářní obraz namaloval malíř Josef Scheiwl. V kostele je freska z roku 1928 zobrazující svatou Alžbětu Duryňskou rozdávající chléb chudým od Irmgardy Langové z Brněnce. Ve vedlejší kostelní kapli stojí socha Panny Marie pocházející ze zrušené kaple na Podlesí. Varhany pro kostel postavil roce 1807 Karel Welzel (1743-1809), varhanář působící v Králíkách. Nedaleko stojící budova fary č. p. 1 se dvěma křídly hospodářských budov vytváří půdorysný tvar pravoúhlého písmene "U". Hospodářské budovy jsou zastřešené sedlovou střechou s polovalbou a valbovou pultovou střechou. V severozápadním rohu hospodářských objektů je průjezd do zahrady, klenutý valenou klenbou s lunetovými výsečemi. Farní areál je na východní straně uzavřen zdí s bránou a bočními brankami. U kostela stojí také krucifix z roku 1811 (upraven v roce 1901) a socha Panny Marie z roku 1895 z regionálních kamenosochařských dílen. Spolu s farou, hospodářskými přístavbami a sochami v okolí, tvoří kostel charakteristický sakrální celek památkově chráněných staveb.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.obec-bela.cz a další, 19.10. 2020
historie

I když se ves prvně připomíná až roku 1502, kostel zde měl vzniknout již v roce 1437. Za třicetileté války byl kostel zničen. Z roku 1677 se dochoval záznam, v němž se uvádí, že kostel má stříbrný kalich, kamennou křtitelnici a 4 zvony. V roce 1720 byla postavena dnešní budova fary. Současný barokní kostel Všech svatých nechal v letech 1751-1767 na místě původního chrámu vystavět František Jan Nepomuk Walderode z Eckhausenu. Jako poslední vznikly v roce 1767 dvě věže. Kolem kostela se nacházel dříve hřbitov, který byl v 19. století z hygienických důvodů zrušen a nový vznikl na kopci ve středu Bělé. V roce 1923 byla odstraněna zeď kolem kostela a nahrazena dřevěným plotem. V letech 1931-1935 proběhla velká oprava kostela. K posledním opravám došlo v roce 1998, kdy byla opravena fara a v roce 2002 byla provedena oprava elektroinstalace a vnitřní výmalby kostela. Kostel dodnes slouží římskokatolické…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obec-bela.cz a další, 25.8. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Bělá nad Svitavou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15055
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama