Barokní kostel byl vytvořen v l. 1713-17 přestavbou pův. středověkého kostela. Projekt vypracoval Jan Blažej Santini – Aichel. Stavbu zadal opat žďárského kláštera Václav Wejmluva. V l. 1730-33 musela být znovu postavena severní věž. R. 1740 zničil požár výzdobu interiéru (novou vytvořil J. Houser).
Hlavní obrázek místa
© de.ardoise 10/2005
Kostel sv. Václava stojí ve východní části obce Zvole při malém rybníčku. Je významnou dominantou obce. Před kostelem stojí socha sv. Jana Nepomuckého a částečně pozlacený železný kříž na kamenném podstavci.
13.3. 2006
historie

Historie kostela sv. Václava ve Zvoli

Do dnešní podoby byl vystavěn v letech 1713 - 1717 podle projektu Aichla Jana Blažeje Santiniho. Stavebníkem byl opat žďárského cisterciánského kláštera Václav Wejmluva, jehož monogram "W" se objevuje spolu s křížem na vrcholu průčelního štítu. Kostel byl vysvěcen v roce 1722, prakticky současně s chrámy na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a v Bobrové. Vlastním stavitelem byl zedník Kašpar Parous, který později pracoval právě na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.V letech 1730 – 1733 musela být znovu postavena severní věž, protože její středověká substrukce zřejmě neunesla barokní nástavbu, a došlo také k dalším stavebním úpravám i dokončovacím pracím. Orientovaná kostelní budova je osmistěnnou ohradní zdí spojena s areálem hřbitova, na jehož východním konci stojí márnice o půdorysu příčně protaženého šestiúhelníka, otevřená třemi arkádami. Svatyně má půdorys řeckého kříže, jehož ramena jsou ukončena konvexně. Východní rameno…  číst dále

Jan Sedlák a kolektiv, Významné památky okresu Žďár nad Sázavou, 1982., 30.10. 2005

otvíračka

Kostel je běžně přístupný v době konání mše svaté: Neděle 8:30, Úterý 18:00, Pátek 17:00.

de ardoise, 30.10. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol: Umění baroka na Moravě a ve Slezsku, Academia, Praha 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Zvole

Místa v okolí

 Šiklův mlýn
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Blažkov
 Templ
 Dolní Rožínka
 Lhotka u Mirošova
 Bobrová
 Rožná
 Horní Rozsíčka
 Centrum Eden
 Domanínek
 socha zubra
 Strážek
 Moravec
 Mitrov
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Bukov
 Radešín
 Mitrov
 Skalský dvůr
 Moravecké Pavlovice
 Karasín
 Aueršperk
 kašna Píseň hor
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 kaple sv. Anny
 Pernštejn
 železniční viadukt
 Zubštejn
 Pernštejn
 kostel sv. Jiří
 Dalečín
 Dalečín
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Mrázkova louka
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 vodní dílo Vír I
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Víckov
 boží muka
 Pyšolec
 kostel sv. Martina
 železniční viadukt
 Košíkov
 krytý trámový most
 Černvír
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Jiljí
 železniční viadukt
 Rohy
 socha kavky
 kaplička
 Žďárec
 Skryje
 Kněževes nad Oslavou
 Rysov
 Horní les
 Medlovský rybník
 rybník Sykovec
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jiljí
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Matouše
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Jiljí
 Velké Meziříčí
 kostel sv. Martina
 Brtounova chalupa
 radnice
 smírčí kámen
 Křivoš
 Bystré
 Loučky
Základní informace místa
ID místa: 3548
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama