Gotický kostel sv. Kateřiny ze 14. stol. byl roku 1912 přestavěn v novogotickém stylu. Původní zůstal presbytář z počátku 14. stol. s gotickými nástěnými malbami a věž přistavěná zřejmě v 15. či 16. století.
Hlavní obrázek místa
sv. Kateřina
pohled ze západu z přiléhajícího hřbitova
© Tomáš Berka, 09/2009
Kostel se nachází v jížní čtvrtině obce na návrší nad silnicí. V samotné obci stojí za povšimnutí velké množství roubených stavení.
Tomáš Berka , 26.9. 2009
historie

Historie obce Vítějeves

Obec má současný název od roku 1923. Dříve se jmenovala Vítová, Vítoves, Königsheizendorf apod. První písemná zmínka o její existenci je v popisu pražské diecéze za arcibiskupa Arnošta z Pardubic z let 1344–1350. V poličském děkanátu je uvedena jako farní osada Vítějovec, pojmenovaná podle prvního majitele osady plebáta Víta. Díky pověsti o narození krále Václava II. v obci se objevuje na pečeti i název Králowská Witiowes se symbolem KW a královskou korunou, která je i součástí současné symboliky obce.

dle webových stránek obce Vítějeves, 26.9. 2009

pověsti

Narození Václava II

Vypravuje se, že zde královna Kunhuta porodila prince Václava při jízdě na hrad Svojanov. Od té doby se obec nazývala Královská Vítějeves.

Tomáš Berka , 26.9. 2009

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Vítějeves

Místa v okolí

 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Kněževsi
 Svojanov
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 panský dvůr
 kostel sv. Erasma
 Lamberg
 Rozsíčka
 kostel sv. Vavřince
 Rumberk
 Crhov
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Bystré
 Roubanina
 radnice
 Brtounova chalupa
 Louka
 archeopark Isarno
 Horní les
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 Burianova rozhledna
 Hradisko
 kostel sv. Stanislava
 štola sv. Trojice
 Pyšolec
 Kunštát
 vodní dílo Vír I
 kaple sv. Isidora
 pranýř
 fara
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Podolí
 Lány
 Křenov
 Aueršperk
 Rohová
 Velké Opatovice
 rychta se žudrem
 Velké Opatovice
 evangelický kostel
 Sebranice
 Karasín
 Borotín
 Svitávka
 kaplička
 kostel sv. Václava
 Kozlov - horní sídlo
 Voděrady
 Kozlov - dolní sídlo
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Václava
 Pomezí
 Sudický dvůr
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 městské opevnění
 radnice
 Tylův dům
 kostel sv. Anny
 Rovná
 Polička
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga maior
 kostel Všech svatých
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 radnice
 Boskovice
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 Boskovice – Bašta
 jízdárna
 panský pivovar
 Boskovice
 Puklův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 8352
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama