Empírový zámek, jehož základní podoba je dodnes zachována, byl vybudován v roce 1828 za Antonie Dubské, rozené Piatti z Drnovic, tehdejší majitelky Drnovic a Lysic. V roce 1924 za Albrechta Dubského byl se zdejšího dvora se zámkem zřízen zbytkový velkostatek. V současné době je v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Jv. čelní průčelí s dvouosým rizalitem.
© Dušan Dohňanský 07/2018
Rozsíčka se poprvé připomíná v roce 1374 jako příslušenství kunštátského panství náležejicího Heroltovi z Kunštátu. V roce 1558 se stala příslušenstvím panství lysického a v roce 1666 panství drnovického. Až na přelomu 17. a 18. století zde nechali majitelé statku Schlögelové vybudovat dvůr, jehož součástí byla i budova určená pro správu dvora. Písemně se poprvé připomíná v roce 1739, kdy ho koupil Leopold z Ditrichštejna. V roce 1828 nechala tehdejší majitelka Lysic a Drnovic Antonie Dubská přestavět dvůr v empírovém slohu. Pravděpodobně úplně nový zámek vznikl v johovýchodním traktu dvora a sloužil pro letní pobyt majitelů panství. V roce 1924 za Albrechta Dubského z Třebomyslic byl zde zřízen zbytkový velkostatek. V roce 1948 přešel do vlastnictví státu a hospodařila v něm celá řada zemědělských organizací. Zámek byl přeměněn v sýpku a s tím spouvisející stavební úpravy architektonicky budovu částečně znehodnotily. Ovšem původní podoba zůstala relativně zachována. Zámek je šestiosá jednopatrová budova, jejíž vstupní jihovýchodní průčelí je zvýrazněno dvousosým rizalitem vrcholícím tympanonem s kulatým okénkem. V roce 1996 se dvůr se zámkem v rámci restitucí vrátil potomkům původních majitelů a slouží především jako sklady.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Rozsíčka

Místa v okolí

 Crhov
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 kostel sv. Vavřince
 Louka
 Lamberg
 Burianova rozhledna
 Hrádek u Kněževsi
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Kunštát
 kostel sv. Kateřiny
 archeopark Isarno
 Hradisko
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Letovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 štola sv. Trojice
 Svojanov
 Rumberk
 Pyšolec
 Bělá nad Svitavou
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Horní les
 Zubštejn
 Voděrady
 Drnovice
 Drnovice
 Rychvald
 kaple sv. Anny
 Svitávka
 Podolí
 Kozlov - horní sídlo
 Roubanina
 Kozlov - dolní sídlo
 kostel sv. Václava
 Aueršperk
 vodní dílo Vír I
 kostel sv. Erasma
 Bystré
 Babylon u Kozárova
 Lysice
 radnice
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 Karasín
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Rovná
 evangelický kostel
 Porčův mlýn
 Černvír
 boží muka
 krytý trámový most
 kostel sv. Václava
 Sudický dvůr
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Pernštejn
 Borotín
 židovský hřbitov
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Pernštejn
 boží muka
 boží muka
 Velké Opatovice
 synagoga maior
 kostel Všech svatých
 Boskovice
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 panský dvůr
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 Boskovice – Bašta
 jízdárna
 Velké Opatovice
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Újezd u Boskovic
 panský pivovar
 Černá Hora
 boží muka
 kaple sv. Isidora
 fara
 kaplička
 Křenov
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 14927
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama