Empírový zámek, jehož základní podoba je dodnes zachována, byl vybudován v roce 1828 za Antonie Dubské, rozené Piatti z Drnovic, tehdejší majitelky Drnovic a Lysic. V roce 1924 za Albrechta Dubského byl se zdejšího dvora se zámkem zřízen zbytkový velkostatek. V současné době je v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Jv. čelní průčelí s dvouosým rizalitem.
© Dušan Dohňanský 07/2018
Rozsíčka se poprvé připomíná v roce 1374 jako příslušenství kunštátského panství náležejicího Heroltovi z Kunštátu. V roce 1558 se stala příslušenstvím panství lysického a v roce 1666 panství drnovického. Až na přelomu 17. a 18. století zde nechali majitelé statku Schlögelové vybudovat dvůr, jehož součástí byla i budova určená pro správu dvora. Písemně se poprvé připomíná v roce 1739, kdy ho koupil Leopold z Ditrichštejna. V roce 1828 nechala tehdejší majitelka Lysic a Drnovic Antonie Dubská přestavět dvůr v empírovém slohu. Pravděpodobně úplně nový zámek vznikl v johovýchodním traktu dvora a sloužil pro letní pobyt majitelů panství. V roce 1924 za Albrechta Dubského z Třebomyslic byl zde zřízen zbytkový velkostatek. V roce 1948 přešel do vlastnictví státu a hospodařila v něm celá řada zemědělských organizací. Zámek byl přeměněn v sýpku a s tím spouvisející stavební úpravy architektonicky budovu částečně znehodnotily. Ovšem původní podoba zůstala relativně zachována. Zámek je šestiosá jednopatrová budova, jejíž vstupní jihovýchodní průčelí je zvýrazněno dvousosým rizalitem vrcholícím tympanonem s kulatým okénkem. V roce 1996 se dvůr se zámkem v rámci restitucí vrátil potomkům původních majitelů a slouží především jako sklady.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Rozsíčka

Místa v okolí

 Crhov
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 kostel sv. Vavřince
 Louka
 Lamberg
 Burianova rozhledna
 Hrádek u Kněževsi
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Kunštát
 kostel sv. Kateřiny
 archeopark Isarno
 Hradisko
 evangelický kostel
 Letovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 štola sv. Trojice
 Svojanov
 Rumberk
 Pyšolec
 Bělá nad Svitavou
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Zubštejn
 Voděrady
 Drnovice
 Drnovice
 Rychvald
 kaple sv. Anny
 Svitávka
 Podolí
 Kozlov - horní sídlo
 Roubanina
 Kozlov - dolní sídlo
 kostel sv. Václava
 Aueršperk
 kostel sv. Erasma
 Bystré
 Babylon u Kozárova
 Lysice
 radnice
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 Karasín
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Rovná
 evangelický kostel
 Porčův mlýn
 Černvír
 krytý trámový most
 kostel sv. Václava
 Sudický dvůr
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Pernštejn
 Borotín
 židovský hřbitov
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Pernštejn
 boží muka
 boží muka
 Velké Opatovice
 synagoga maior
 kostel Všech svatých
 Boskovice
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 panský dvůr
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 Boskovice – Bašta
 jízdárna
 Velké Opatovice
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Újezd u Boskovic
 panský pivovar
 Černá Hora
 boží muka
 Křenov
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 14927
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama