Barokní panský dvůr vznikl někdy v 1. pol. 18. stol. jako hospodářské zázemí kunštátského zámku. Je významným dokladem vrchnostenského velkostatku v 18. a 19. stol. Exteriéry jsou výrazným způsobem ovlivněny klasicistními a částečně i pozdějšími úpravami z 19. stol. Od r. 2016 kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Podzámecký panský dvůr se nachází v jihozápadní části města Kunštátu, v prostoru mezi zámkem a městským jádrem, přímo u parkoviště určeného pro návštěvníky zámku a zahrady. Dnes se jedná o rozlehlý areál tvořený sedmi budovami různého funkčního využití. Tuto kulturní památku si ale můžete prohlédnout pouze zvenčí.
Luděk Vláčil, 15.4. 2017
popis

Podzámecký panský dvůr v Kunštátě je půdorysně charakteristicky uzavřený hospodářský areál. Spolu s pivovarem a zahradou tvoří, byť narušený, přesto významný celek kunštátského podzámčí. Dvůr je barokního původu, jeho exteriér výrazným způsobem ovlivnila pozdější klasicistní vrstva a částečně i pozdější hodnotná romantizující přestavba z 19. století. I přes některé nevhodné úpravy z druhé poloviny 20. století je dvůr dobře dochován i s celou řadou zajímavých architektonických a konstrukčních detailů. Jihozápadní křídlo dvora představuje hospodářská budova s branou a severovýchodní křídlo tvoří administrativní budova. Ze severozápadu je areál vymezen stodolou a dílnou a jihovýchodní část tvoří sýpka a objekt stájí se zázemím.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/, 15.4. 2017

historie

Původně barokní Podzámecký panský dvůr byl na tomto místě vybudován jako součást hospodářského zázemí kunštátského panství v první polovině 18. století zřejmě Karlem Benediktem hrabětem z Lamberga (1675–1722). V roce 1750 ke dvoru náleželo 347 měr polí a 28 zahrad. První obrazovým pramenem zachycujícím areál je Josefínské mapování Moravy a Slezska z 60. let 18. století, kde je dvůr vyznačen jako čtyřkřídlý objekt. Pozdější obrazové prameny naznačují dílčí stavební úpravy. Na vedutě Kunštátu z druhé čtvrtiny 19. století je vidět, že objekt měl z jihovýchodní strany dva vjezdy. Dodnes se zachoval pouze vjezd nacházející se v jihovýchodním cípu areálu. Na indikační skice ani na císařském povinném otisku map Moravy z roku 1826 druhý vjezd v jihozápadním křídle ještě vyznačen není. Na obou mapových podkladech z roku 1826 je severozápadní křídlo areálu vyznačeno jako převážně dřevěné. Z indikační skici je také patrné, že…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/, informační cedule v místě a další, 14.4. 2017

Půdorys místa

dvůr v r. 1826
© zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz/
Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Kunštát

Místa v okolí

 Kunštát
 kostel sv. Stanislava
 Burianova rozhledna
 Hradisko
 Voděrady
 Drnovice
 rychta se žudrem
 Drnovice
 Sebranice
 Rychvald
 Lysice
 Letovice
 Svitávka
 archeopark Isarno
 Rozsíčka
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Prokopa
 Křetín
 Louka
 Babylon u Kozárova
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Crhov
 Podolí
 Porčův mlýn
 Velký Chlum
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 židovský hřbitov
 Lamberg
 synagoga maior
 Černá Hora
 Boskovice
 radnice
 Újezd u Boskovic
 Boskovice – Bašta
 Boskovice - Rezidence
 kostel Všech svatých
 zámecký skleník
 panský dvůr
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 jízdárna
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Sudický dvůr
 boží muka
 panský pivovar
 boží muka
 Sudice II.
 štola sv. Trojice
 Rumberk
 Hrádek u Kněževsi
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Rájec nad Svitavou
 evangelický kostel
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Dvorce
 radnice
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 Roubanina
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 krytý trámový most
 Černvír
 Pyšolec
 Rájec nad Svitavou
 Trmačov
 kostel sv. Marka
 Rájec nad Svitavou
 Zubštejn
 Borotín
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Újezd u Černé Hory
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Pernštejn
 boží muka
 Bělá nad Svitavou
 Šebetov
 kostel Všech svatých
 Šebetov
 Pernštejn
 Velké Opatovice
 Milonice
 Milonice
 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 Horní les
 větrný mlýn
 Velké Opatovice
 Petrovice
 Cetkovice
 větrný mlýn
 vyhlídka Babylon
 Křivoš
 Bystré
 radnice
 napoleonský pomník
 Brtounova chalupa
 Podvrší
 boží muka
 Rysov
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 Újezd u Tišnova
 Blansek
Základní informace místa
ID místa: 13327
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama