Torzo kaple se vstupní věží z doby před rokem 1860 v místech centra někdejší vsi Muzlov. Ves osídlená Němci zbořena po r. 1948, zachován jen jeden dům a kaple. V poslední době vymýceny náletové porosty a částečně obnoveno zdivo, staticky zajištěno. V sousedství obnoven kříž.
Hlavní obrázek místa
Muzlovská kaple
© Martin Višňa, 03/2014
Pozůstatky kaple sv. Františka Xaverského v bývalém Muzlově jsou volně přístupné ze silnice III. třídy spojující město Březová nad Svitavou a Hradec nad Svitavou. Nacházejí se cca 2 km od vlakové zastávky Březová nad Svitavou-Dlouhá. Okolí kaple bylo nedávno vyčištěno od náletových dřevin a celkově upraveno, sousedství byl zrenovován zdejší kříž.
Martin Višňa, 15.3. 2014
historie

Muzlov, německy Musslau, byla ves německých kolonistů v údolí řeky Svitavy. Po 2. světové válce byla zcela vysídlena a v důsledku rozšíření ochranného pásma vodovodu pro Brno byla po r. 1948 zbořena. Zachován zůstal jen jeden dům a kaple. Kaple sv. Františka Xaverského byla původně věžovitá stavba patrně z počátku 19. století, která byla kolem r. 1860 dostavěna do konečné podoby s krátkou lodí. Původní věž tvořila vstup do kaple. Po zboření vsi stavba zchátrala, byl zachráněn pouze zvon a dvě sochy deponované ve Svitavách a Březové nad Svitavou. V posledních letech byla zřícenina staticky zajištěna, vymýceny náletové dřeviny a obvodové zdivo obnoveno do původní výšky. V sousedství kaple byl obnoven kříž.

30.4. 2015

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Březová nad Svitavou

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 Rumberk
 Hrádek u Kněževsi
 Lány
 Roubanina
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 Bystré
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 radnice
 Langrova vila
 židovský hřbitov
 Brtounova chalupa
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Lamberg
 Křenov
 Rozsíčka
 kostel sv. Vavřince
 Koclířov
 evangelický kostel
 Dlouhá Loučka
 archeopark Isarno
 Crhov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 Velké Opatovice
 napoleonský pomník
 Karle
 Louka
 Udánky
 Velké Opatovice
 Pomezí
 Borotín
 Demelova kaple
 evangelický kostel
 městské opevnění
 radnice
 loretánská kaple
 Latinská škola
 děkanství
 Brána času
 Moravská Třebová
 Pyšolec
 morový sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 štola sv. Trojice
 schody mrtvých
 povodňové desky
 Podolí
 křížová cesta
 Kalvárie
 lapidárium
 Killerova kaplička
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Karasín
 Třebovské hradisko
 Aueršperk
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 11628
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 30.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama