Kostel snad ze 14. století byl do současné barokní podoby přestavěn v letech 1721-1725. Ve věži je zvon Panny Marie z r. 1558. Stavbu doplňuje raně barokní sloup se sochou Panny Marie z r. 1690 a budova fary.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Bartoloměje v Březové nad Svitavou
© Luděk Vláčil 07/2020
Březová nad Svitavou (do r. 1949 jen Březová, německy Brüsau) je malé město rozkládající se po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, přičemž většina zástavby včetně historického jádra leží na Moravě. Dominantou města je barokní římskokatolický farní kostel sv. Bartoloměje s farou stojící nedaleko Moravského náměstí. U kostela stojí socha Panny Marie s Ježíškem. Další významnou sakrální památkou je kaple Čtrnácti sv. pomocníků a sousoší sv. Jana Nepomuckého se světci. Mezi světské památky patří zejména dva městské domy. Na kopci nad městem je rozhledna Járy Cimrmana.
Luděk Vláčil, 15.9. 2020
popis

Kostel sv. Bartoloměje je jednolodní podélná orientovaná stavba se západní věží a polygonálním presbyteriem. K severní a jižní stěně přiléhají kaple. Loď je klenuta 3 poli valené klenby s lunetami. U jižní a severní strany triumfálního oblouku jsou obdélné kaple s eliptickou kupolí. Zdi interiéru jsou členěny bohatým pilastrovým řádem s toskánskými hlavicemi. Na klenbě presbyteria a v kupolích bočních kaplí jsou fresky. Stavba je krytá polovalbovou střechou a věž má cibuli s lucernou. Pod severním oknem severní kaple se nachází oválná nápisová deska s nápisem: “ DEI PARAE HONORI ERIGEBAT / MARTINVS NAIBAVER PAROCHVS HIC / 1721//”. V klenáku vstupního portálu je datace 1725. Stavbu doplňuje raně barokní sloup se sochou Panny Marie z r. 1690 stojící v prostoru mezi závěrem kostela a hlavní silnicí. K areálu patří také budova fary z 18. stol.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 15.12. 2020

historie

Březová vznikla asi na přelomu 13. a 14. století. Roku 1353 byla majitelem mlýna zřízena tzv. Kelhardova nadace pro kostel. Snad tedy již ve 14. století zde kostel stál. Dne 1. srpna 1497 byl listinou krále Vladislava II. Březové přiznán statut města a v té době zde již byla jistě i farnost. V letech 1721-1725 byl kostel barokně přestavěn. V roce 1721 byla přistavěna severní kaple s kryptou a v roce 1725 vznikla věž a presbytář. V roce 1735 měla být zřejmě založena farní škola. V letech 1912 a 1932 proběhly rekonstrukce kostela, které připomínají datace na fasádě. Za 2. světové války byl zabaven a odvezen historický zvon Panny Marie z roku 1558. Po skončení války se zvon podařilo nalézt a 15. června 1947 byl znovu posvěcen. Chrám slouží jako římskokatolický farní kostel farnosti Březová nad Svitavou, která je spravována excurrendo.

Luděk Vláčil - zdroj: www.pamatkovykatalog., https://www.brezova.cz a další, 25.8. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Březová nad Svitavou

Místa v okolí

 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Rumberk
 Roubanina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Erasma
 Svojanov
 Hrádek u Kněževsi
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Křenov
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 archeopark Isarno
 Rozsíčka
 Lány
 Lamberg
 kostel sv. Prokopa
 Velké Opatovice
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kostel sv. Vavřince
 napoleonský pomník
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Josefa
 Letovice
 Bystré
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 Velké Opatovice
 radnice
 židovský hřbitov
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Brtounova chalupa
 Crhov
 Langrova vila
 Borotín
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Koclířov
 kostel sv. Václava
 městská věž
 Louka
 Jevíčko
 synagoga
 Burianova rozhledna
 Hradisko
 Podolí
 Udánky
 městské opevnění
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 Svitávka
 schody mrtvých
 Cetkovice
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 štola sv. Trojice
 Pyšolec
 Karle
 Sudický dvůr
 kostel sv. Marka
 Šebetov
 Šebetov
 Třebovské hradisko
 Zubštejn
 Sudice II.
 kaple sv. Anny
 Demelova kaple
 porodní tábor
Základní informace místa
ID místa: 15060
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama