Kostel snad ze 14. století byl do současné barokní podoby přestavěn v letech 1721-1725. Ve věži je zvon Panny Marie z r. 1558. Stavbu doplňuje raně barokní sloup se sochou Panny Marie z r. 1690 a budova fary.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Bartoloměje v Březové nad Svitavou
© Luděk Vláčil 07/2020
Březová nad Svitavou (do r. 1949 jen Březová, německy Brüsau) je malé město rozkládající se po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, přičemž většina zástavby včetně historického jádra leží na Moravě. Dominantou města je barokní římskokatolický farní kostel sv. Bartoloměje s farou stojící nedaleko Moravského náměstí. U kostela stojí socha Panny Marie s Ježíškem. Další významnou sakrální památkou je kaple Čtrnácti sv. pomocníků a sousoší sv. Jana Nepomuckého se světci. Mezi světské památky patří zejména dva městské domy. Na kopci nad městem je rozhledna Járy Cimrmana.
Luděk Vláčil, 15.9. 2020
popis

Kostel sv. Bartoloměje je jednolodní podélná orientovaná stavba se západní věží a polygonálním presbyteriem. K severní a jižní stěně přiléhají kaple. Loď je klenuta 3 poli valené klenby s lunetami. U jižní a severní strany triumfálního oblouku jsou obdélné kaple s eliptickou kupolí. Zdi interiéru jsou členěny bohatým pilastrovým řádem s toskánskými hlavicemi. Na klenbě presbyteria a v kupolích bočních kaplí jsou fresky. Stavba je krytá polovalbovou střechou a věž má cibuli s lucernou. Pod severním oknem severní kaple se nachází oválná nápisová deska s nápisem: “ DEI PARAE HONORI ERIGEBAT / MARTINVS NAIBAVER PAROCHVS HIC / 1721//”. V klenáku vstupního portálu je datace 1725. Stavbu doplňuje raně barokní sloup se sochou Panny Marie z r. 1690 stojící v prostoru mezi závěrem kostela a hlavní silnicí. K areálu patří také budova fary z 18. stol.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 15.12. 2020

historie

Březová vznikla asi na přelomu 13. a 14. století. Roku 1353 byla majitelem mlýna zřízena tzv. Kelhardova nadace pro kostel. Snad tedy již ve 14. století zde kostel stál. Dne 1. srpna 1497 byl listinou krále Vladislava II. Březové přiznán statut města a v té době zde již byla jistě i farnost. V letech 1721-1725 byl kostel barokně přestavěn. V roce 1721 byla přistavěna severní kaple s kryptou a v roce 1725 vznikla věž a presbytář. V roce 1735 měla být zřejmě založena farní škola. V letech 1912 a 1932 proběhly rekonstrukce kostela, které připomínají datace na fasádě. Za 2. světové války byl zabaven a odvezen historický zvon Panny Marie z roku 1558. Po skončení války se zvon podařilo nalézt a 15. června 1947 byl znovu posvěcen. Chrám slouží jako římskokatolický farní kostel farnosti Březová nad Svitavou, která je spravována excurrendo.

Luděk Vláčil - zdroj: www.pamatkovykatalog., https://www.brezova.cz a další, 25.8. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Březová nad Svitavou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15060
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama