Kostel snad ze 14. století byl do současné barokní podoby přestavěn v letech 1721-1725. Ve věži je zvon Panny Marie z r. 1558. Stavbu doplňuje raně barokní sloup se sochou Panny Marie z r. 1690 a budova fary.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Bartoloměje v Březové nad Svitavou
© Luděk Vláčil 07/2020
Březová nad Svitavou (do r. 1949 jen Březová, německy Brüsau) je malé město rozkládající se po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, přičemž většina zástavby včetně historického jádra leží na Moravě. Dominantou města je barokní římskokatolický farní kostel sv. Bartoloměje s farou stojící nedaleko Moravského náměstí. U kostela stojí socha Panny Marie s Ježíškem. Další významnou sakrální památkou je kaple Čtrnácti sv. pomocníků a sousoší sv. Jana Nepomuckého se světci. Mezi světské památky patří zejména dva městské domy. Na kopci nad městem je rozhledna Járy Cimrmana.
Luděk Vláčil, 15.9. 2020

  historie

  Březová vznikla asi na přelomu 13. a 14. století. Roku 1353 byla majitelem mlýna zřízena tzv. Kelhardova nadace pro kostel. Snad tedy již ve 14. století zde kostel stál. Dne 1. srpna 1497 byl listinou krále Vladislava II. Březové přiznán statut města a v té době zde již byla jistě i farnost. V letech 1721-1725 byl kostel barokně přestavěn. V roce 1721 byla přistavěna severní kaple s kryptou a v roce 1725 vznikla věž a

  Luděk Vláčil - zdroj: www.pamatkovykatalog., https://www.brezova.cz a další, 25.8. 2020

  popis

  Kostel sv. Bartoloměje je jednolodní podélná orientovaná stavba se západní věží a polygonálním presbyteriem. K severní a jižní stěně přiléhají kaple. Loď je klenuta 3 poli valené klenby s lunetami. U jižní a severní strany triumfálního oblouku jsou obdélné kaple s eliptickou kupolí. Zdi interiéru jsou členěny bohatým pilastrovým řádem s toskánskými hlavicemi. Na klenbě presbyteria a v kupolích bočních

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 15.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Březová nad Svitavou

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15060
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15060
  Uveřejněno: 17.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama