Klasicistní zámek s pozůstatky románsko-gotického hradu ze 13. st. Od roku 1448 je majitelem Jiří z Kunštátu a z Poděbrad. Přestavěn renesnačně v 16. a barokně v 17. stol. Dnešní vzhled získal na přelomu 18. a 19. st.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Kunštát je nejstarší dochované kamenné šlechtické sídlo na Moravě. Jeho zrod spadá do první třetiny 13. století, jedná se tedy o pozdně románský palác. Jeho průčelí i průčelí vrcholně gotické si lze prohlédnout právě na nádvoří zámku za barokními arkádami. Interiér tohoto paláce je součástí prohlídkového okruhu spolu se zámeckými reprezentačními prostory, kde pokaždé najdete něco nového. Pod zámkem je také nejstarší psí hřbitov v Evropě.
Zámek Kunštát, 26.7. 2006
turistické

Prohlídkové trasy:

Jižní hraběcí křídlo zámku - Interiéry zařízené původním vybavením umožňují nahlédnout do způsobu bydlení posledních šlechtických majitelů. Bez novodobých úprav. Prohlídková trasa prochází prvním a druhým patrem jižního křídla zámku. (Obtížný přístup pro tělesně postižené návštěvníky). Doba prohlídky: 60 minut, max 25 osob ve skupině.
Zámecký kvelb Dřevník - prostor je jmenován zámeckým kvelbem, „dřevníkem“ (sloužícím jako skladiště otopu do zámeckých krbů a kamen) již r. 1686 v pozůstalostním inventáři Kašpara Fridricha hraběte Lamberga. Protáhlý zužující se prostor s renesanční a barokní klenbou, ve vstupní části s obnaženou rubovou stranou valené klenby vstupu do sklepů. Prostor slouží pro pořádání sezónních výstav a drobných kulturních akcí. Prohlídka bez průvodce, vstupné dobrovolné.
Zámecká Květná zahrada - zahrada byla zřízena při renesanční přestavbě v pol. 16. stol. na místě zavezeného hradního příkopu.…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-kunstat.cz, 22.8. 2013

Další texty turistické
historie

Předchůdcem kunštátského zámku byl hrad, který se poprvé výslovně připomíná v r. 1360, ačkoli syn Heralta z Obřan, purkrabí v Olomouci, se po Kunštátu píše již v r. 1281. Od Kunštátu odvozují svůj původ i všechny vedlejší větve rodiny pánů z Kunštátu jak v Čechách, tak i na Moravě, a to rodina jevišovická, lestnická, stařechovická, lysická, boleradská, poděbradská i knížata münsterberská, která byla přímými potomky krále Jiřího z Poděbrad († 1471), nejslavnějšího člena rodu. Prvním historicky doloženým příslušníkem rodiny, která vlastnila panství a hrad Kunštát, byl Kuna, podle něhož se nazývá i městečko Kunštát či Kunino Město (například v r. 1398). Kunštátské panství, tedy i hrad, zdědil na základě rodinných smluv po r. 1408 Boček z Kunštátu a z Poděbrad, děd pozdějšího českého krále Jiřího. Boček však v r. 1417 zemřel a jeho synové Boček a Viktorín spravovali majetek společně. Koncem…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa


© Miroslav Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Kunštát

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Burianova rozhledna
 Hradisko
 Voděrady
 Drnovice
 Drnovice
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Rychvald
 Lysice
 Rozsíčka
 Svitávka
 Letovice
 kostel sv. Jeronýma
 archeopark Isarno
 Louka
 Křetín
 kostel sv. Prokopa
 Babylon u Kozárova
 Crhov
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Porčův mlýn
 Podolí
 Velký Chlum
 kostel sv. Stanislava
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 Osiky
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Lamberg
 Černá Hora
 synagoga maior
 kostel sv. Vavřince
 Boskovice
 boží muka
 radnice
 Újezd u Boskovic
 Boskovice – Bašta
 Muzeum Boskovicka
 kostel Všech svatých
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 evangelický kostel
 jízdárna
 boží muka
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Sudický dvůr
 boží muka
 panský pivovar
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 Sudice II.
 Hrádek u Kněževsi
 židovský hřbitov
 Rumberk
 Trpínský mlýn
 židovská škola
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Lomnice
 synagoga
 Rájec nad Svitavou
 radnice
 mariánský sloup
 Dvorce
 evangelický kostel
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 krytý trámový most
 Černvír
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Pyšolec
 Trmačov
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 Roubanina
 Zubštejn
 Rájec nad Svitavou
 Újezd u Černé Hory
 boží muka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Marka
 Borotín
 Pernštejn
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Pernštejn
 Milonice
 Milonice
 Šebetov
 Aueršperk
 Šebetov
 Svojanov
 Velké Opatovice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 boží muka
 Velké Opatovice
 vyhlídka Babylon
 Petrovice
 větrný mlýn
 Křivoš
 Bystré
 radnice
 Brtounova chalupa
 Podvrší
 napoleonský pomník
 Skryje
 Rysov
 boží muka
 Újezd u Tišnova
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
Kontaktní informace
Stání zámek Kunštát na Moravě
Zámecká 1
679 72 Kunštát na Moravě
Tel: +420 516 462 062
http://www.zamek-kunstat.cz
kunstat@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 905
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama