Klasicistní zámek s pozůstatky románsko-gotického hradu ze 13. st. Od roku 1448 je majitelem Jiří z Kunštátu a z Poděbrad. Přestavěn renesnačně v 16. a barokně v 17. stol. Dnešní vzhled získal na přelomu 18. a 19. st.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Kunštát je nejstarší dochované kamenné šlechtické sídlo na Moravě. Jeho zrod spadá do první třetiny 13. století, jedná se tedy o pozdně románský palác. Jeho průčelí i průčelí vrcholně gotické si lze prohlédnout právě na nádvoří zámku za barokními arkádami. Interiér tohoto paláce je součástí prohlídkového okruhu spolu se zámeckými reprezentačními prostory, kde pokaždé najdete něco nového. Pod zámkem je také nejstarší psí hřbitov v Evropě.
Zámek Kunštát, 26.7. 2006
turistické

Prohlídkové trasy:

Jižní hraběcí křídlo zámku - Interiéry zařízené původním vybavením umožňují nahlédnout do způsobu bydlení posledních šlechtických majitelů. Bez novodobých úprav. Prohlídková trasa prochází prvním a druhým patrem jižního křídla zámku. (Obtížný přístup pro tělesně postižené návštěvníky). Doba prohlídky: 60 minut, max 25 osob ve skupině.
Zámecký kvelb Dřevník - prostor je jmenován zámeckým kvelbem, „dřevníkem“ (sloužícím jako skladiště otopu do zámeckých krbů a kamen) již r. 1686 v pozůstalostním inventáři Kašpara Fridricha hraběte Lamberga. Protáhlý zužující se prostor s renesanční a barokní klenbou, ve vstupní části s obnaženou rubovou stranou valené klenby vstupu do sklepů. Prostor slouží pro pořádání sezónních výstav a drobných kulturních akcí. Prohlídka bez průvodce, vstupné dobrovolné.
Zámecká Květná zahrada - zahrada byla zřízena při renesanční přestavbě v pol. 16. stol. na místě zavezeného hradního příkopu.…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-kunstat.cz, 22.8. 2013

Další texty turistické
popis

Vznik Kunštátu

Kuna I. ze Zbraslavi a Kunštátu nechal pravděpodobně hrad postavit za účelem reprezentativního sídla v 60. letech 13. století. Dříve se jako doba založení hradu uváděla 70. léta 13. století. Práce M. Plačka a J. O. Eliáše kladly založení hradu již do první poloviny 13. století. V nedávných letech byl ale nalezen trámek dendrochronologicky datovaný do období mezi lety 1264 a 1266, který se dá pokládat jako jeden z „důkazů“ založení hradu v 60. letech 13. stol. Stejně jako to, že se ještě v roce 1266 Kuna píše ze Zbraslavi. Ještě bych ráda uvedla že název Kunštát znamená něco jako Kunovo město.

Autor: B. Trávníčková na základě: Radim Štěpán: Státní zámek Kunštát Kapitoly z dějin šlechtického sídla, NPÚ 2017, 10.8. 2021

historie

Předchůdcem kunštátského zámku byl hrad, který se poprvé výslovně připomíná v r. 1360, ačkoli syn Heralta z Obřan, purkrabí v Olomouci, se po Kunštátu píše již v r. 1281. Od Kunštátu odvozují svůj původ i všechny vedlejší větve rodiny pánů z Kunštátu jak v Čechách, tak i na Moravě, a to rodina jevišovická, lestnická, stařechovická, lysická, boleradská, poděbradská i knížata münsterberská, která byla přímými potomky krále Jiřího z Poděbrad († 1471), nejslavnějšího člena rodu. Prvním historicky doloženým příslušníkem rodiny, která vlastnila panství a hrad Kunštát, byl Kuna, podle něhož se nazývá i městečko Kunštát či Kunino Město (například v r. 1398). Kunštátské panství, tedy i hrad, zdědil na základě rodinných smluv po r. 1408 Boček z Kunštátu a z Poděbrad, děd pozdějšího českého krále Jiřího. Boček však v r. 1417 zemřel a jeho synové Boček a Viktorín spravovali majetek společně. Koncem…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa


© Miroslav Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Kunštát

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Burianova rozhledna
 Hradisko
 Drnovice
 Voděrady
 Drnovice
 rychta se žudrem
 Rychvald
 Sebranice
 Lysice
 Rozsíčka
 Svitávka
 Letovice
 kostel sv. Jeronýma
 Louka
 archeopark Isarno
 Křetín
 kostel sv. Prokopa
 Babylon u Kozárova
 Crhov
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Porčův mlýn
 Podolí
 Velký Chlum
 kostel sv. Stanislava
 Rovná
 Osiky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Lamberg
 Černá Hora
 synagoga maior
 kostel sv. Vavřince
 Boskovice
 Újezd u Boskovic
 Boskovice – Bašta
 boží muka
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 Muzeum Boskovicka
 kostel Všech svatých
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice
 evangelický kostel
 jízdárna
 boží muka
 Puklův mlýn
 Sudický dvůr
 boží muka
 panský pivovar
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Kněževsi
 Sudice II.
 Rumberk
 Trpínský mlýn
 židovský hřbitov
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Rájec nad Svitavou
 radnice
 mariánský sloup
 Dvorce
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 evangelický kostel
 krytý trámový most
 Černvír
 kostel sv. Václava
 Pyšolec
 evangelický kostel
 Trmačov
 kostel Všech svatých
 Zubštejn
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Rájec nad Svitavou
 Roubanina
 Rájec nad Svitavou
 Újezd u Černé Hory
 boží muka
 kostel sv. Marka
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Borotín
 Pernštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Pernštejn
 boží muka
 Milonice
 Milonice
 Aueršperk
 Šebetov
 Šebetov
 Svojanov
 Velké Opatovice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 boží muka
 Velké Opatovice
 vodní dílo Vír I
 vyhlídka Babylon
 Petrovice
 větrný mlýn
 Křivoš
 Bystré
 radnice
 Podvrší
 Brtounova chalupa
 napoleonský pomník
 Skryje
 Rysov
 boží muka
 Újezd u Tišnova
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
Kontaktní informace
Stání zámek Kunštát na Moravě
Zámecká 1
679 72 Kunštát na Moravě
Tel: +420 516 462 062
http://www.zamek-kunstat.cz
kunstat@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 905
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama