Klasicistní zámek s pozůstatky románsko-gotického hradu ze 13. st. Od roku 1448 je majitelem Jiří z Kunštátu a z Poděbrad. Přestavěn renesnačně v 16. a barokně v 17. stol. Dnešní vzhled získal na přelomu 18. a 19. st.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Kunštát je nejstarší dochované kamenné šlechtické sídlo na Moravě. Jeho zrod spadá do první třetiny 13. století, jedná se tedy o pozdně románský palác. Jeho průčelí i průčelí vrcholně gotické si lze prohlédnout právě na nádvoří zámku za barokními arkádami. Interiér tohoto paláce je součástí prohlídkového okruhu spolu se zámeckými reprezentačními prostory, kde pokaždé najdete něco nového. Pod zámkem je také nejstarší psí hřbitov v Evropě.
Zámek Kunštát, 26.7. 2006
turistické

Prohlídkové trasy:

Jižní hraběcí křídlo zámku - Interiéry zařízené původním vybavením umožňují nahlédnout do způsobu bydlení posledních šlechtických majitelů. Bez novodobých úprav. Prohlídková trasa prochází prvním a druhým patrem jižního křídla zámku. (Obtížný přístup pro tělesně postižené návštěvníky). Doba prohlídky: 60 minut, max 25 osob ve skupině.
Zámecký kvelb Dřevník - prostor je jmenován zámeckým kvelbem, „dřevníkem“ (sloužícím jako skladiště otopu do zámeckých krbů a kamen) již r. 1686 v pozůstalostním inventáři Kašpara Fridricha hraběte Lamberga. Protáhlý zužující se prostor s renesanční a barokní klenbou, ve vstupní části s obnaženou rubovou stranou valené klenby vstupu do sklepů. Prostor slouží pro pořádání sezónních výstav a drobných kulturních akcí. Prohlídka bez průvodce, vstupné dobrovolné.
Zámecká Květná zahrada - zahrada byla zřízena při renesanční přestavbě v pol. 16. stol. na místě zavezeného hradního příkopu.…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-kunstat.cz, 22.8. 2013

Další texty turistické
popis

Vznik Kunštátu

Kuna I. ze Zbraslavi a Kunštátu nechal pravděpodobně hrad postavit za účelem reprezentativního sídla v 60. letech 13. století. Dříve se jako doba založení hradu uváděla 70. léta 13. století. Práce M. Plačka a J. O. Eliáše kladly založení hradu již do první poloviny 13. století. V nedávných letech byl ale nalezen trámek dendrochronologicky datovaný do období mezi lety 1264 a 1266, který se dá pokládat jako jeden z „důkazů“ založení hradu v 60. letech 13. stol. Stejně jako to, že se ještě v roce 1266 Kuna píše ze Zbraslavi. Ještě bych ráda uvedla že název Kunštát znamená něco jako Kunovo město.

Autor: B. Trávníčková na základě: Radim Štěpán: Státní zámek Kunštát Kapitoly z dějin šlechtického sídla, NPÚ 2017, 10.8. 2021

historie

Předchůdcem kunštátského zámku byl hrad, který se poprvé výslovně připomíná v r. 1360, ačkoli syn Heralta z Obřan, purkrabí v Olomouci, se po Kunštátu píše již v r. 1281. Od Kunštátu odvozují svůj původ i všechny vedlejší větve rodiny pánů z Kunštátu jak v Čechách, tak i na Moravě, a to rodina jevišovická, lestnická, stařechovická, lysická, boleradská, poděbradská i knížata münsterberská, která byla přímými potomky krále Jiřího z Poděbrad († 1471), nejslavnějšího člena rodu. Prvním historicky doloženým příslušníkem rodiny, která vlastnila panství a hrad Kunštát, byl Kuna, podle něhož se nazývá i městečko Kunštát či Kunino Město (například v r. 1398). Kunštátské panství, tedy i hrad, zdědil na základě rodinných smluv po r. 1408 Boček z Kunštátu a z Poděbrad, děd pozdějšího českého krále Jiřího. Boček však v r. 1417 zemřel a jeho synové Boček a Viktorín spravovali majetek společně. Koncem…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa


© Miroslav Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Kunštát

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Burianova rozhledna
 Hradisko
 Voděrady
 Drnovice
 Drnovice
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Rychvald
 Lysice
 Rozsíčka
 Svitávka
 Letovice
 kostel sv. Jeronýma
 archeopark Isarno
 Louka
 Křetín
 kostel sv. Prokopa
 Babylon u Kozárova
 Crhov
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Porčův mlýn
 Podolí
 Velký Chlum
 kostel sv. Stanislava
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 Osiky
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Lamberg
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 synagoga maior
 Boskovice
 boží muka
 radnice
 Újezd u Boskovic
 Boskovice – Bašta
 Muzeum Boskovicka
 kostel Všech svatých
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 evangelický kostel
 jízdárna
 boží muka
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Sudický dvůr
 panský pivovar
 boží muka
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 Sudice II.
 Hrádek u Kněževsi
 Trpínský mlýn
 židovský hřbitov
 Rumberk
 židovská škola
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Lomnice
 synagoga
 Rájec nad Svitavou
 radnice
 mariánský sloup
 Dvorce
 evangelický kostel
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 kostel sv. Václava
 krytý trámový most
 Černvír
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Pyšolec
 kostel Všech svatých
 Trmačov
 Roubanina
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Rájec nad Svitavou
 Zubštejn
 Rájec nad Svitavou
 boží muka
 Újezd u Černé Hory
 boží muka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Marka
 Borotín
 Pernštejn
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Pernštejn
 Milonice
 Milonice
 Šebetov
 Aueršperk
 Šebetov
 Svojanov
 Velké Opatovice
 kostel sv. Mikuláše
 Horní les
 větrný mlýn
 boží muka
 Velké Opatovice
 vodní dílo Vír I
 vyhlídka Babylon
 Petrovice
 větrný mlýn
 Křivoš
 Bystré
 radnice
 Brtounova chalupa
 Podvrší
 napoleonský pomník
 Skryje
 Rysov
 boží muka
 Újezd u Tišnova
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 kaple sv. Jiljí
Kontaktní informace
Stání zámek Kunštát na Moravě
Zámecká 1
679 72 Kunštát na Moravě
Tel: +420 516 462 062
http://www.zamek-kunstat.cz
kunstat@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 905
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama