Zámek v areálu poplužního dvora byl postaven, snad na místě staršího sídla, někdy v polovině 18. století Františkem Desfours-Walderode. Po r. 1809 upraven Emanuelem z Bartensteina. Do požáru v r. 1952 sloužil jako byty. Dnes je na místě novodobá zástavba.
Hlavní obrázek místa
Dnes již zcela zaniklý zámek Bělá nad Svitavou
© http://www.soupispamatek.com
Německá Bělá (od r. 1945 Bělá nad Svitavou), se prvně připomíná roku 1506. Až do 16. století byla ves součástí svojanovského panství a poté náležela ke statku Bystré. Až počátkem 17. století bylo vyčleněno samostatné šlechtické zboží. Zámek v Bělé byl postaven snad na místě staršího sídla v polovině 18. století Františkem Desfours-Walderode. Jednalo se o jednoduchou patrovou budovu stojící ve východní části areálu poplužního dvora, jihozápadně od kostela. Zámecké fasády a interiéry byly upraveny Emanuelem svobodným pánem z Bartensteina někdy po roce 1809. Areál kromě zámku a hospodářských budov tvořil také pivovar, zahrada a parčík s rybníkem. V roce 1883 byla Bělá připojena k velkostatku Bystré a zámek sloužil jako obydlí správce dvora a jeho zaměstnanců. Další úpravy proběhly po roce 1918. Jako obytná budova objekt sloužil až do ...
Luděk Vláčil - zdroj: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, J. Úlovec, LIBRI 2001 a další, 4.7. 2020

  Půdorys místa

  Areál dvora se zámkem, pivovarem a zahradou v 19. stol.
  © https://archivnimapy.cuzk.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Bělá nad Svitavou

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15053
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 5.7.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama