Větrný mlýn postavil r. 1870 Ignác Laštůvka z Mutěnic, dále se majitelé často střídali. R. 1890 mlýn převrhla vichřice. Poslední majitel Jan Minařík zde mlel do r. 1949. Ač byl mlýn r. 1969 opraven, v dalších letech velmi zchátral. R. 1999 byl zakoupen obcí Starý Poddvorov a r. 2003 zrekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2005
Větrný mlýn stojí na návrší zvaném Na Zahájkách v nadmořské výšce 255 m., uprostřed dnes oploceného sadu. Jedná se o nejrozšířenější typ patrové dřevěného mlýna německého typu, jehož celé tělo se otáčí podle potřeby proti větru. Jeho konstrukce pochází z konce 19. stol. a jeho současný vzhled je dán rekonstrukcí z roku 2003. Budova tohoto mlýna působí velice štíhle. Je to dáno velikostí základny 4,6 m x 4,3 m a celkovou výškou asi 9,5 m. Lopatkové kolo má průměr okolo 13 m. Přístup do mlýna je ze zadní strany po nezastřešeném schodišti přes pavláčku. Z pavláčky je vchod do mlýna a do vysuté zastřešené šalandy s oknem. Střecha je pokrytá šindelem K mlýnu se dostanete po silnici z Čejkovic do Starého Poddvorova. Před Poddvoroveme jej uvidíte po pravé stráně. Vede k němu zpevněná cesta, na jejímž začátku je informační tabule. Pojedete-li autem, zaparkujte hned na začátku cesty, kde je k tomu účelu rozšířená.
L.P., 30.4. 2005
historie

V minulosti několikrát změnil majitele. Poslední vlastník Jan Minařík udržoval mlýn v provozu do roku 1949. V posledních letech byl provozován pouze na výrobu krup. V roce 1969 se dočkal poddvorovský větřák obnovy - opláštění. I když byla hned po roce provedena částečná oprava a údržba, je v současné době ve značně zchátralém stavu.

http://poddvorov.cz/, 24.3. 2005

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Starý Poddvorov

Místa v okolí

 Potvorovice
 Na Podluží
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Všetrapy
 Vrbice
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Isidora
 Velké Bílovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiří
 sklepní ulička
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Kobylské jezero
 Slunečná
 Kraví hora
 Šardice
 Jarohněvice
 ZOO Hodonín
 Velké Pavlovice
 Podivín
 Stará Břeclav
 Týnec
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Mikulčice
 Hodonín
 Mikulčice
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Obelisk
 minaret
 Tvrdonice
 vyhlídka U obrázku
 Stavěšice
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Maurská vodárna
 Boleradice
 Lednice
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 kostel sv. Vavřince
 Apollonův chrám
 Svatobořice
 Klobouky u Brna
 socha sv. Floriána
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Strážovice
 Nedánov
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Holíč
 manufaktura
 megalitické kameny
 Rybniční zámeček
 evangelický kostel
 Nový dvůr
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 Chrám Tří Grácií
 boží muka
 větrný mlýn
 kaple sv. Huberta
 Diváky
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Hraniční zámek
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Aloch
 Randez-vous
 Šitbořice
 Belveder
Kontaktní informace
Obecní úřad
Starý Poddvorov 230
696 16 Starý Poddvorov
Tel: 518 372 123, 724 162 263
http://poddvorov.cz/
ou.poddvorov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 999
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama