Kostel sv. Wolfganga byl postaven patrně v 3. čtvrtině 16. století; jistě ale před r. 1577 (datum na zvonu). V 18. nebo 19. století byla vestavěna hudební kruchta a byla přidána okna v lodi. Roku 1850 byla přistavěna předsíň. Od roku 1958 patří kostel mezi chráněné památky ČR.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Wolfganga
© František Kinař, 08/2014
Kostel je neorientovanou jednolodní stavbou, s lodí obdélného půdorysu, s mírně odsazeným, trojboce ukončeným presbytářem. K severní straně presbytáře přiléhá čtyřboká sakristie. Kostel má hranolovou věž představenou v ose vstupního průčelí, hlavní vchod chrání předsíň. Na věži se zachovaly fragmenty renesančního sgrafitového armování (v prostoru půdy), ostatní fasády jsou hladké. Okna jsou s lomeným záklenkem, v lodi jsou navíc nepravidelně rozmístěná čtvercová okna se segmentovým záklenkem a ve věži menší kruhová okna. Hlavní vstup do kostela vede valeně zaklenutým podvěžím, loď je plochostropá, sakristie je zaklenuta valeně s výsečemi. V západní části lodi je hluboká dřevěná kruchta. Hlavní oltář s edikul. retabulem pochází z doby kolem roku 1700, přízední kazatelna je z 3. čtvrtiny 17. století - je zdobená vybíjeným ornamentem a rollwerkem (spirálovitý tvar, napodobující šnečí ulitu), na parapetu s poloplastikami čtyř evangelistů, na jehlanci stříšky se znakem Hoffmannů z Grünbüchlu. Ve věži je zavěšen zvon s reliéfem Madony s dítětem, s ornament. nápisovým vlysem s letopočtem 1577, který ulil Hans Fux.
E.H. podle B. Samek a kol.: Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Academia 1994, 15.11. 2013
historie

Obec Vikantice se prvně zmiňuje roku 1437. Kostel sv. Wolfganga byl postaven patrně v 3. čtvrtině 16. století; jistě ale před rokem 1577 (datum na zvonu). V 18. nebo 19. století byla vestavěna hudební kruchta a byla přidána okna v lodi. Roku 1850 byla přistavěna předsíň. Od roku 1958 patří kostel (vč. ohradní zdi) mezi chráněné památky ČR.

E.H. podle B. Samek a spol.: Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Academia 1994, 15.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Vikantice

Místa v okolí

 Branná
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Pleče
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Linharta
 kostel Tří králů
 kaple sv. Rocha
 Vozka
 kostel sv. Martina
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Červenohorské sedlo
 Kalvárie
 Stezka v oblacích
 ruční papírna
 Maršíkov
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Strážník
 pramen Moravy
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Aloise
 Sobotín
 fojtství
 Bohdíkov
 kostel sv. Vavřince
 jeskyně Na Pomezí
 Adolfovice
 Františkova myslivna
 Medvědí kámen
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Balneopark
 Obří výhledna
 Jelení studánka
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Branná
788 25 Branná 113
Tel: +420 731 621 125
http://farabranna.sweb.cz/
fabranna@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11354
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama