Renezanční zámek vystavěn r. 1599 Václavem Bohdaneckým z Hodkova. Od 1. světové války slouží jako radnice.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 08/2005
Horní z teplických zámků nepřehlédnete nad hlavní křižovatkou středu města – tam, kde se pod železničním nadjezdem cesty dělí na sever (směr Horní Teplice) a na západ (podél Metuje k Adršpachu). Patrová budova ze samého konce XVI. století od konce I. sv. války slouží jako radnice města. Atypicky umístěný vchodový portál při pravém rohu tvoří hlavní zdobný prvek jinak vcelku strohého západního průčelí obdélné stavby. Před zámkem se nad procházející komunikaci zvedá až na úroveň zmíněného vstupu masivními kamennými bloky obložená plošina, přístupná z obou stran párem schodišť. Čela dvojice sloupků zábradlí zakončených masivní koulí zdobí erb. Zdobnější Dolní zámek najdete o něco jižněji, ptejte se po domovu důchodců. Teplice nad Metují je tradičním východiskem do turistických i lezeckých tras Adršpašsko-teplických skal. Na sklonku letních prázdnin se zde tradičně koná Mezinárodní horolezecký filmový festival – zájemcům o klidný průchod skalami tak doporučuji návštěvu v jiný termín (případně velmi brzy ráno, kdy lze například projít Adršpašské skalní město zdarma).
Mass, Turyna Petr, 1.2. 2004
historie

Teplice se poprvé připomínají r. 1362 jako vesnice, která patřila Tasovi z Rýzmburka. Jméno bylo odvozeno od teplých pramenů v okolí. Soudobý název Gusweynsdorf byl v r. 1369 nahrazen názvem Wickerivilla podle rytíře Wickmanna, který držel v l. 1362–1372 nedaleký hrad Střmen, k němuž Teplice patřily. Německá zkomolenina tohoto názvu – Weckelsdorf – se udržela jako název Teplice nad Metují do r. 1945. Teplice měly až do r. 1579 stejné majitele jako panství rýzmburské a skalské. Po smrti Hertvíka Žehušického z Nestajova připadly Teplice s Adršpachem a Řešetovou Lhotou Elišce, vdově po Adamovi Bohdaneckém z Hodkova. V r. 1589 se o tento majetek rozdělili její synové tak, že Václav Bohdanecký z Hodkova dostal Teplice nad Metují, Kunše dostal Řešetovou Lhotu a Adamovi Abrahámovi zůstalo zboží adršpašské. Součástí teplického statku byly vesnice Hodkovice, Janovice a Záboř. Tento stav se udržel až do konce feudálního…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 26.12. 2005

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Teplice nad Metují

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Střmen
 Belver
 Hampelův sloup
 kaple Panny Marie
 Skály
 Skály
 kaple sv. Anny
 Čáp
 kříž nad Pěkovem
 Ostaš
 kostel Panny Marie
 Dolní Adršpach
 Samaritánka
 smírčí kříž
 Adršpach
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Stárkov
 Stárkov
 kostel sv. Anny
 Bystrý
 Laudonova kaple
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 radnice
 stará škola
 kašna
 Mieroszów
 Vlčinec
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 Radvanice
 Žaltman
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 štola Kateřina
 zámeček Friedenstein
 sanatorium Grunwald
 Homole
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 stará radnice
 kostel Všech svatých
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 benediktinský pivovar
 kostel sv. Václava
 Radosno
 zvonice
 kostel Všech svatých
 socha Aloise Jiráska
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 Na Větrné horce
 Velké Svatoňovice
 Pánův kříž
 hrob Viktorky
 evangelický kostel
 stará radnice
 fara
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 Machovský kříž
 Na Signálu
 Keyzlarova vila
 Vízmburk
 Rogowiec
 Bludné skály
 kalvárie
 Raubeschloss
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 Fort Karola
Základní informace místa
ID místa: 2037
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama