Klasicistní kostel byl postaven r. 1786 na místě pův. dřevěného kostela (postaven cca r. 1560, stržen r. 1785). Mobiliář je převážně klasicistní z doby vzniku kostela, doplněný koncem 19. stol. Cenný soubor barok. obrazů křížové cesty z 2. pol. 18. stol. R. 1899 vyzdoben freskami (Pavel Assmann).
Hlavní obrázek místa
© Denis Lampa, 09/2012
Klasicistní kostel byl postaven r. 1786 na místě původního dřevěného kostela z r. 1560, který nechal postavit v pozdně gotickém stavebním stylu hrabě z Vrbna. Starý kostel, který již po letech nebyl v dobrém stavu a hrozil zřícením, byl r. 1785 stržen. V základech nového kostela jsou na jihovýchodní straně zazděny fragmenty původní stavby. R. 1786 byl do kostela převezen zvon ze zrušeného opavského kláštera, odlitý r. 1653 Hansem Knauffem. Interiér byl upravován kolem r. 1830, kdy byla přestavěna varhanní kruchta a byly instalovány varhany. R. 1891 byly instalovány nové varhany firmy bratří Braunnerů z Uničova. R. 1899 byl kostel vymalován – vrchol valené klenby zdobí freska Ustavení církve svatým Petrem od Pavla Assmanna z r. 1899, nad presbytářem je freska zobrazující Ježíše Krista sloužící Mši svatou pravděpodobně od téhož autora. Mobiliář kostela je převážně klasicistní, doplněný koncem 19. století a v průběhu 20. století. Nad křtitelnicí stojí sousoší Kristova křtu, vytvořené pravděpodobně v dílně Johanna Schuberta po r. 1786. Z 2. poloviny 18. století také pochází barokní obrazy s motivem 14 zastavení křížové cesty. R. 1909 byly vytvořeny okenní figurální vitráže na objednávku rodiny Hanelů. Dvě mramorové plastiky před kostelem – Bolestné Panny Marie a Ježíše Krista na kříži – byly vytvořeny r. 1869.
https://farnost-hb.signaly.cz, 4.8. 2012
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Svobodné Heřmanice

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Jakartovice
 Staré Heřminovy
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Mladecko
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Michala
 Velké Heraltice
 Sosnová
 Sosnová
 Choltice
 Litultovice
 arboretum
 Nový Dvůr
 kostel Panny Marie
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 kostel sv. Vavřince
 Slezská Harta
 Dolní Životice
 Štemplovec
 Dolní Životice
 Loděnice
 Stěbořice
 zvonice
 Medlice
 Šternek
 Vartnov
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Neplachovice
 kostel sv. Floriána
 Holasovice
 kostel sv. Markéty
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Jánské Koupele
 Velký Roudný
 Melč
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Kružberk
 Držkovice
 Držkovice
 Brantice
 kaple sv. Anny
 Branice
 Zátor
 Cvilín
 Vildštejn
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 kaple
 Weisshuhnův kanál
 Dubová
 Stará radnice
 panský dům
 Roderichova kaple
 Hradec nad Moravicí
 Nové Valteřice
 kostel sv. Tekly
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Benešov
P. Mgr. Remigiusz Paweł Wentland
Tel: +420 554 748 022
http://farnost-hb.signaly.cz/
Základní informace místa
ID místa: 10893
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama