Klasicistní kostel byl postaven r. 1786 na místě pův. dřevěného kostela (postaven cca r. 1560, stržen r. 1785). Mobiliář je převážně klasicistní z doby vzniku kostela, doplněný koncem 19. stol. Cenný soubor barok. obrazů křížové cesty z 2. pol. 18. stol. R. 1899 vyzdoben freskami (Pavel Assmann).
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice
© Denis Lampa 07/2012
Klasicistní kostel byl postaven r. 1786 na místě původního dřevěného kostela z r. 1560, který nechal postavit v pozdně gotickém stavebním stylu hrabě z Vrbna. Starý kostel, který již po letech nebyl v dobrém stavu a hrozil zřícením, byl r. 1785 stržen. V základech nového kostela jsou na jihovýchodní straně zazděny fragmenty původní stavby. R. 1786 byl do kostela převezen zvon ze zrušeného opavského kláštera, odlitý r. 1653 Hansem Knauffem. Interiér byl upravován kolem r. 1830, kdy byla přestavěna varhanní kruchta a byly instalovány varhany. R. 1891 byly instalovány nové varhany firmy bratří Braunnerů z Uničova. R. 1899 byl kostel vymalován – vrchol valené klenby zdobí freska Ustavení církve svatým Petrem od Pavla Assmanna z r. 1899, nad presbytářem je freska zobrazující Ježíše Krista sloužící Mši svatou pravděpodobně od téhož autora. Mobiliář kostela je převážně klasicistní, doplněný koncem 19. století a v průběhu 20. století. Nad křtitelnicí stojí sousoší Kristova křtu, vytvořené pravděpodobně v dílně Johanna Schuberta po r. 1786. Z 2. poloviny 18. století také pochází barokní obrazy s motivem 14 zastavení křížové cesty. R. 1909 byly vytvořeny okenní figurální vitráže na objednávku rodiny Hanelů. Dvě mramorové plastiky před kostelem – Bolestné Panny Marie a Ježíše Krista na kříži – byly vytvořeny r. 1869.
https://farnost-hb.signaly.cz, 4.8. 2012
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Svobodné Heřmanice

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Jakartovice
 Staré Heřminovy
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Mladecko
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Michala
 Sosnová
 Velké Heraltice
 Sosnová
 Sosnová
 Choltice
 arboretum
 Litultovice
 Nový Dvůr
 kostel Panny Marie
 Nový Dvůr
 Šibenice
 Jezdkovice
 kostel sv. Vavřince
 Slezská Harta
 Dolní Životice
 Štemplovec
 Dolní Životice
 Loděnice
 Stěbořice
 Medlice
 Šternek
 zvonice
 Vartnov
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Neplachovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Markéty
 Holasovice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Jánské Koupele
 Velký Roudný
 Melč
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Davidův mlýn
 Kružberk
 Brantice
 Držkovice
 Držkovice
 kaple sv. Anny
 Branice
 Zátor
 Cvilín
 Vildštejn
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Halaška
 kaple
 kaple
 Hanuše
 Dubová
 Stará radnice
 Weisshuhnův kanál
 panský dům
 Roderichova kaple
 Hradec nad Moravicí
 Nové Valteřice
 kostel sv. Tekly
 Široká Niva
 Široká Niva
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Benešov
P. Mgr. Remigiusz Paweł Wentland
Tel: +420 554 748 022
http://farnost-hb.signaly.cz/
Základní informace místa
ID místa: 10893
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama