Barokní chrám vybudovaný na místě gotického kostela v letech 1692–1698. Kostel je dílem architekta Martina Allia z Löwentalu. Kolem je hřbitov a přiléhá k němu barokní fara, dílo stejného architekta.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2008
Kostel sv. Jiří a sv. Martina stojí uprostřed hřbitova na návrší nad řekou Stěnavou v dolní části obce. Nedaleko kostela, u bývalého mlýna, vede přes řeku dobře zachovalý barokní silniční most.
12.12. 2008
popis

V interiéru je hlavní oltář se sochami sv. Vavřince a Štěpána z doby kolem roku 1700. Po vloupání v roce 1992 byly do depozitáře uloženy vzácnější části vybavení, včetně sochy Madony z počátku 15. století, původně patřící k hlavnímu oltáři. Nástropní malby vytvořil F. A. Schaffer.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978), 12.12. 2008

historie

Martínkovice vznikly ve 13. století v souvislosti s benediktýnskou kolonizací Broumovské kotliny za krále Přemysla Otakara I. První zmínka o vsi je z roku 1320. Kostel sv. Jiří a sv. Martina je zmiňován r. 1384 jako farní. Ke gotické stavbě byla v r. 1650 přistavěna věž. Tato věže byla jako jediný prvek staršího kostela použita při stavbě barokního chrámu mezi lety 1692–1698. Martinkovický kostel, jako jediný z té doby na Broumovsku, nevytvořili Diezenhofferové, ale pochází z dílny architekta Martina Allia z Löwentalu.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978), 12.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Umlaufův mlýn
 kalvárie
 městské opevnění
 mariánský sloup
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Pánův kříž
 Hrad u Božanova
 Machovský kříž
 Sarny
 Velká Hejšovina
 Ratno Dolne
 Dinopark Karlów
 Laudonova kaple
 stará škola
 Selendrův sloup
 Ścinawka Średnia
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 kašna
 radnice
 Bludné skály
 Fort Karola
 kříž nad Pěkovem
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Nádraží - divadlo
 Samaritánka
 Ostaš
 Meziměstí
 Vlčinec
 zvonice
 Na Větrné horce
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 smírčí kříž
 mlýn Dřevíček
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 Homole
 Stárkov
 Rogowiec
 Stárkov
 kostel Všech svatých
 Radosno
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 zámeček Friedenstein
 Hronov
 sanatorium Grunwald
 Mieroszów
Základní informace místa
ID místa: 7096
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama