Barokní chrám vybudovaný na místě gotického kostela v letech 1692–1698. Kostel je dílem architekta Martina Allia z Löwentalu. Kolem je hřbitov a přiléhá k němu barokní fara, dílo stejného architekta.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2008
Kostel sv. Jiří a sv. Martina stojí uprostřed hřbitova na návrší nad řekou Stěnavou v dolní části obce. Nedaleko kostela, u bývalého mlýna, vede přes řeku dobře zachovalý barokní silniční most.
12.12. 2008
popis

V interiéru je hlavní oltář se sochami sv. Vavřince a Štěpána z doby kolem roku 1700. Po vloupání v roce 1992 byly do depozitáře uloženy vzácnější části vybavení, včetně sochy Madony z počátku 15. století, původně patřící k hlavnímu oltáři. Nástropní malby vytvořil F. A. Schaffer.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978), 12.12. 2008

historie

Martínkovice vznikly ve 13. století v souvislosti s benediktýnskou kolonizací Broumovské kotliny za krále Přemysla Otakara I. První zmínka o vsi je z roku 1320. Kostel sv. Jiří a sv. Martina je zmiňován r. 1384 jako farní. Ke gotické stavbě byla v r. 1650 přistavěna věž. Tato věže byla jako jediný prvek staršího kostela použita při stavbě barokního chrámu mezi lety 1692–1698. Martinkovický kostel, jako jediný z té doby na Broumovsku, nevytvořili Diezenhofferové, ale pochází z dílny architekta Martina Allia z Löwentalu.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978), 12.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Umlaufův mlýn
 kalvárie
 stará radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Pánův kříž
 Hrad u Božanova
 Machovský kříž
 Sarny
 Velká Hejšovina
 Ratno Dolne
 Dinopark Karlów
 Laudonova kaple
 stará škola
 Selendrův sloup
 Ścinawka Średnia
 socha sv. Prokopa
 kašna
 Podklášterní mlýn
 radnice
 Bludné skály
 Fort Karola
 kříž nad Pěkovem
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Nádraží - divadlo
 Ostaš
 Samaritánka
 Meziměstí
 Vlčinec
 zvonice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 smírčí kříž
 mlýn Dřevíček
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 Homole
 Stárkov
 Rogowiec
 Stárkov
 kostel Všech svatých
 Radosno
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 zámeček Friedenstein
 Hronov
 sanatorium Grunwald
 Mieroszów
Základní informace místa
ID místa: 7096
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama