Velká Hejšovina (polsky Wielki Szczeliniec) leží v Polsku asi 2 kilometry od českých hranic u města Karłów. Koncem 18. století se stal Szczeliniec turistickou atrakcí. V roce 1846 byla na vrcholu vybudována turistická chata v tyrolském stylu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 08/2014
Velká Hejšovina se nachází v Polsku u města Karłów, asi 2 km od českých hranic. Nejlépe se k Hejšovině dostanete od hraničního přechodu Náchod - Kudowa-Zdrój. Do Karłówa je to od hraničního přechodu 15 km po silnici. Přímo pod horou je několik velkých parkovišť. Na Velkou Hejšovinu se dá jít pouze ze západní strany, ze všech zbývajících stran je ohraničena několik desítek metrů vysokými skalními stěnami. Cesta na vrchol je dnes již celkem snadná a zvládne ji téměř každý. Připravte se však na dlouhé stoupání po schodech, výhled ale stojí za to. V letních měsících se na vrcholu vybírá vstupné, přes zimu je kvůli velkému množství ledu hora nepřístupná. Vrchol hory je tvořen velkými trhlinami, které vytváří labyrint.
Luděk Vláčil, 14.4. 2015
historie

První cesty skalním labyrintem na vrcholu hory vybudoval Franz Pabel, hostinský z Karlówa, ten se stal také prvním průvodcem. Koncem 18. století se stal Szczeliniec velkou turistickou atrakcí, jedním z návštěvníků byl i Johann Wolfgang Goethe. V roce 1846 byla na vrcholu postavena turistická chata v tyrolském stylu. Český výraz Velká Hejšovina pochází ze zkomolení původního německého názvu Heuscheuergebirge. O Hejšovině se můžete dočíst i v Babičce Boženy Němcové. Babička ukazuje na Hejšovinu z návrší nad nynějším Babiččiným údolím a říká dětem: „Tam znám každou stezku, tam v těch horách leží Kladsko, kde se vaše matka narodila, tam jsou Vambeřice a Varta, tam v těch krajinách strávila jsem několik šťastných let."

Luděk Vláčil, 14.4. 2015

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Dinopark Karlów
 Hrad u Božanova
 Fort Karola
 Machovský kříž
 Bludné skály
 Pánův kříž
 kalvárie
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 fara
 haltýře
 Ratno Dolne
 Umlaufův mlýn
 kostel sv. Barbory
 Homole
 stará škola
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Vlčinec
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Sarny
 stará radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Ścinawka Średnia
 Měšťanský pivovar
 Homole
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel sv. Markéty
 mlýn Dřevíček
 Samaritánka
 Ostaš
 kříž nad Pěkovem
 benediktinský pivovar
 smírčí kříž
 Dobrošov
 kaple sv. Anny
 Stárkov
 Dobrošov
 Stárkov
 Bystrý
 podkova
 Náchod
 pranýř
 stará radnice
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Laudonova kaple
 Frymburk
 Bartoňova útulna
 Homolka
 Sendraž
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Skály
 Teplice nad Metují
 Skály
 Střmen
 Hampelův sloup
Základní informace místa
ID místa: 12126
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama