Velká Hejšovina (polsky Wielki Szczeliniec) leží v Polsku asi 2 kilometry od českých hranic u města Karłów. Koncem 18. století se stal Szczeliniec turistickou atrakcí. V roce 1846 byla na vrcholu vybudována turistická chata v tyrolském stylu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 08/2014
Velká Hejšovina se nachází v Polsku u města Karłów, asi 2 km od českých hranic. Nejlépe se k Hejšovině dostanete od hraničního přechodu Náchod - Kudowa-Zdrój. Do Karłówa je to od hraničního přechodu 15 km po silnici. Přímo pod horou je několik velkých parkovišť. Na Velkou Hejšovinu se dá jít pouze ze západní strany, ze všech zbývajících stran je ohraničena několik desítek metrů vysokými skalními stěnami. Cesta na vrchol je dnes již celkem snadná a zvládne ji téměř každý. Připravte se však na dlouhé stoupání po schodech, výhled ale stojí za to. V letních měsících se na vrcholu vybírá vstupné, přes zimu je kvůli velkému množství ledu hora nepřístupná. Vrchol hory je tvořen velkými trhlinami, které vytváří labyrint.
Luděk Vláčil, 14.4. 2015
historie

První cesty skalním labyrintem na vrcholu hory vybudoval Franz Pabel, hostinský z Karlówa, ten se stal také prvním průvodcem. Koncem 18. století se stal Szczeliniec velkou turistickou atrakcí, jedním z návštěvníků byl i Johann Wolfgang Goethe. V roce 1846 byla na vrcholu postavena turistická chata v tyrolském stylu. Český výraz Velká Hejšovina pochází ze zkomolení původního německého názvu Heuscheuergebirge. O Hejšovině se můžete dočíst i v Babičce Boženy Němcové. Babička ukazuje na Hejšovinu z návrší nad nynějším Babiččiným údolím a říká dětem: „Tam znám každou stezku, tam v těch horách leží Kladsko, kde se vaše matka narodila, tam jsou Vambeřice a Varta, tam v těch krajinách strávila jsem několik šťastných let."

Luděk Vláčil, 14.4. 2015

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Dinopark Karlów
 Hrad u Božanova
 Fort Karola
 Machovský kříž
 Bludné skály
 Pánův kříž
 kalvárie
 kaple sv. Anny
 Na Větrné horce
 kostel sv. Prokopa
 fara
 haltýře
 Ratno Dolne
 Umlaufův mlýn
 kostel sv. Barbory
 Homole
 stará škola
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 zvonice
 Vlčinec
 kostel sv. Václava
 Sarny
 stará radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Ścinawka Średnia
 Měšťanský pivovar
 Homole
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Feistův kopec
 Hronov
 mlýn Dřevíček
 kostel sv. Markéty
 Samaritánka
 Ostaš
 Na Signálu
 kříž nad Pěkovem
 benediktinský pivovar
 smírčí kříž
 Dobrošov
 kaple sv. Anny
 Stárkov
 Dobrošov
 Stárkov
 Bystrý
 Šibeník
 podkova
 pranýř
 stará radnice
 nová radnice
 Náchod
 kašna
 mariánský sloup
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Na Vartě
 Laudonova kaple
 Frymburk
 Bartoňova útulna
 Homolka
 Sendraž
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Skály
 Skály
 Střmen
 Hampelův sloup
Základní informace místa
ID místa: 12126
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama