Původní gotický kostel z druhé pol. 13. st. zbourán roku 1770 , ponechána pouze věž. V letech 1771–1773 postaven nový kostel. V druhé pol.19. stol. prošel rozsáhlými opravami. Poslední opravy proběhly v roce 1980.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi
Průčelí kostela s věží
© Pavel Vítek 02/2008
Městys Moravská Nová Ves leží na polovině cesty mezi Břeclaví a Hodonínem. Při jízdě po silnice I/55 při jízdě z Břeclavi leží vesnice vpravo. Od obou měst je vzdálenost asi 10 km. Moravská Nová Ves je také dobře dostupná vlakem, obcí prochází trať č. 330 Přerov – Břeclav. Kostel sv. Jakuba Staršího se nachází v centru obce na malém návrší na konci protáhlého náměstí (návsi). Severozápadně od Moravské Nové Vsi leží Mikulčice, kde v místní části Mikulčice – Valy je známá archeologická lokalita s vykopávkami z doby velkomoravské říše.
Pavel Vítek, 16.2. 2008
popis

Kostel je jednolodní stavba v ose sever – jih, s půlkruhově zakončeným kněžištěm. Na východní straně kostela ke kostelu přiléhá čtyřboká sakristie. V úrovni vstupního průčelí na jižní straně kostela stojí hranolovitá věž. Fasády jsou hladké. Kněžiště i kostelní loď jsou zaklenuty valeně se sníženými čely. V jižní části lodi je hudební kruchta, jejíž parapet nese pilířovité arkády. Ve dvoudílném oltáři je zasazen obraz sv. Jakuba Většího. Vybavení kostela původní, pocházející z doby jeho druhé výstavby. I kazatelna se schodištěm je stejného stáří. Hlavní oltář i dva boční a kazatelna byly v letech 1801 – 1805 pokryty umělým mramorem. Ve 20. letech 19. st. byly varhany, které pocházely ještě z původního kostela, nahrazeny varhanami novými. Před vchodem do kostelního areálu stojí socha sv. Václava pocházející z roku 1741 a socha sv. Floriána z roku 1743.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 2, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

historie

Kostel sv. Jakuba Staršího

Moravská Nová Ves byla založena okolo roku 1265 klášterem cisterciáků z nedalekého Velehradu. Cisterciáci zde nechali postavit kostel sv. Jakuba Staršího a faru. Původní gotický kostel byl roku 1770 celý zbourán a ponechána pouze věž. Na stejném místě byl letech 1771 – 1773 postaven nový kostel. Věž byla zvýšena o zvonové patro. Výstavba se však protahovala a tak k vysvěcení kostela došlo až v roce 1807. Zasvěcený byl stejně jako kostel původní sv. Jakubu Staršímu. Ještě před vysvěcením byl kostel roku 1790 vykraden (takže v dnešní době nic nového) a uloupena byla část liturgických předmětů, pocházejících ještě z původního kostela. A stejně jako téměř vždy v současnosti, pachatelé ani tehdy nebyli dopadeni. V druhé polovině 19. stol. prošel kostel rozsáhlými opravami, včetně soch sv. Floriána a sv. Václava před vstupem do kostelního areálu. Do kostelní věže byl k již stávajícím třem zvonům přidán další, velký…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 2, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Moravská Nová Ves

Místa v okolí

 Týnec
 kostel sv. Izidora
 Tvrdonice
 Mikulčice
 Mikulčice
 Slovácká chalupa
 Potvorovice
 Na Podluží
 Lanžhot
 Stará Břeclav
 Hodonín
 Starý Poddvorov
 Hodonín
 ZOO Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Velké Bílovice
 Holíč
 židovský hřbitov
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 manufaktura
 kostel sv. Václava
 loretánská kaple
 Všetrapy
 kaple sv. Floriána
 Břeclav
 větrný mlýn
 Pohansko
 Brodské
 Pohansko
 Gbely
 Lány
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Vrbice
 Apollonův chrám
 minaret
 sklepní ulička
 Rohatec
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Slunečná
 Velké Pavlovice
 Kraví hora
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Moravská Nová Ves
Kovářská 978
691 55 Moravská Nová Ves
Tel: 519 342 215
Základní informace místa
ID místa: 6029
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama