Původní gotický kostel z druhé pol. 13. st. zbourán roku 1770 , ponechána pouze věž. V letech 1771–1773 postaven nový kostel. V druhé pol.19. stol. prošel rozsáhlými opravami. Poslední opravy proběhly v roce 1980.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi
Průčelí kostela s věží
© Pavel Vítek 02/2008
Městys Moravská Nová Ves leží na polovině cesty mezi Břeclaví a Hodonínem. Při jízdě po silnice I/55 při jízdě z Břeclavi leží vesnice vpravo. Od obou měst je vzdálenost asi 10 km. Moravská Nová Ves je také dobře dostupná vlakem, obcí prochází trať č. 330 Přerov – Břeclav. Kostel sv. Jakuba Staršího se nachází v centru obce na malém návrší na konci protáhlého náměstí (návsi). Severozápadně od Moravské Nové Vsi leží Mikulčice, kde v místní části Mikulčice – Valy je známá archeologická lokalita s vykopávkami z doby velkomoravské říše.
Pavel Vítek, 16.2. 2008
popis

Kostel je jednolodní stavba v ose sever – jih, s půlkruhově zakončeným kněžištěm. Na východní straně kostela ke kostelu přiléhá čtyřboká sakristie. V úrovni vstupního průčelí na jižní straně kostela stojí hranolovitá věž. Fasády jsou hladké. Kněžiště i kostelní loď jsou zaklenuty valeně se sníženými čely. V jižní části lodi je hudební kruchta, jejíž parapet nese pilířovité arkády. Ve dvoudílném oltáři je zasazen obraz sv. Jakuba Většího. Vybavení kostela původní, pocházející z doby jeho druhé výstavby. I kazatelna se schodištěm je stejného stáří. Hlavní oltář i dva boční a kazatelna byly v letech 1801 – 1805 pokryty umělým mramorem. Ve 20. letech 19. st. byly varhany, které pocházely ještě z původního kostela, nahrazeny varhanami novými. Před vchodem do kostelního areálu stojí socha sv. Václava pocházející z roku 1741 a socha sv. Floriána z roku 1743.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 2, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

historie

Moravská Nová Ves byla založena okolo roku 1265 klášterem cisterciáků z nedalekého Velehradu. Cisterciáci zde nechali postavit kostel sv. Jakuba Staršího a faru. Původní gotický kostel byl roku 1770 celý zbourán a ponechána pouze věž. Na stejném místě byl letech 1771 – 1773 postaven nový kostel. Věž byla zvýšena o zvonové patro. Výstavba se však protahovala a tak k vysvěcení kostela došlo až v roce 1807. Zasvěcený byl stejně jako kostel původní sv. Jakubu Staršímu. Ještě před vysvěcením byl kostel roku 1790 vykraden (takže v dnešní době nic nového) a uloupena byla část liturgických předmětů, pocházejících ještě z původního kostela. A stejně jako téměř vždy v současnosti, pachatelé ani tehdy nebyli dopadeni. V druhé polovině 19. stol. prošel kostel rozsáhlými opravami, včetně soch sv. Floriána a sv. Václava před vstupem do kostelního areálu. Do kostelní věže byl k již stávajícím třem zvonům přidán další, velký…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 2, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Moravská Nová Ves

Místa v okolí

 Týnec
 kostel sv. Isidora
 Tvrdonice
 Mikulčice
 Mikulčice
 Slovácká chalupa
 Potvorovice
 Na Podluží
 Lanžhot
 Stará Břeclav
 Hodonín
 Starý Poddvorov
 ZOO Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Velké Bílovice
 Holíč
 židovský hřbitov
 megalitické kameny
 manufaktura
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 loretánská kaple
 Všetrapy
 kaple sv. Floriána
 Břeclav
 větrný mlýn
 Pohansko
 Brodské
 Pohansko
 Gbely
 Lány
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 Podivín
 kostel sv. Kunhuty
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Vrbice
 Apollonův chrám
 minaret
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Rohatec
 obelisk osvoboditelům
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Slunečná
 Velké Pavlovice
 Kraví hora
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Moravská Nová Ves
Kovářská 978
691 55 Moravská Nová Ves
Tel: 519 342 215
Základní informace místa
ID místa: 6029
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama