Původní gotický kostel z druhé pol. 13. st. zbourán roku 1770 , ponechána pouze věž. V letech 1771–1773 postaven nový kostel. V druhé pol.19. stol. prošel rozsáhlými opravami. Poslední opravy proběhly v roce 1980.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi
Průčelí kostela s věží
© Pavel Vítek 02/2008
Městys Moravská Nová Ves leží na polovině cesty mezi Břeclaví a Hodonínem. Při jízdě po silnice I/55 při jízdě z Břeclavi leží vesnice vpravo. Od obou měst je vzdálenost asi 10 km. Moravská Nová Ves je také dobře dostupná vlakem, obcí prochází trať č. 330 Přerov – Břeclav. Kostel sv. Jakuba Staršího se nachází v centru obce na malém návrší na konci protáhlého náměstí (návsi). Severozápadně od Moravské Nové Vsi leží Mikulčice, kde v místní části Mikulčice – Valy je známá archeologická lokalita s vykopávkami z doby velkomoravské říše.
Pavel Vítek, 16.2. 2008
popis

Kostel je jednolodní stavba v ose sever – jih, s půlkruhově zakončeným kněžištěm. Na východní straně kostela ke kostelu přiléhá čtyřboká sakristie. V úrovni vstupního průčelí na jižní straně kostela stojí hranolovitá věž. Fasády jsou hladké. Kněžiště i kostelní loď jsou zaklenuty valeně se sníženými čely. V jižní části lodi je hudební kruchta, jejíž parapet nese pilířovité arkády. Ve dvoudílném oltáři je zasazen obraz sv. Jakuba Většího. Vybavení kostela původní, pocházející z doby jeho druhé výstavby. I kazatelna se schodištěm je stejného stáří. Hlavní oltář i dva boční a kazatelna byly v letech 1801 – 1805 pokryty umělým mramorem. Ve 20. letech 19. st. byly varhany, které pocházely ještě z původního kostela, nahrazeny varhanami novými. Před vchodem do kostelního areálu stojí socha sv. Václava pocházející z roku 1741 a socha sv. Floriána z roku 1743.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 2, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

historie

Kostel sv. Jakuba Staršího

Moravská Nová Ves byla založena okolo roku 1265 klášterem cisterciáků z nedalekého Velehradu. Cisterciáci zde nechali postavit kostel sv. Jakuba Staršího a faru. Původní gotický kostel byl roku 1770 celý zbourán a ponechána pouze věž. Na stejném místě byl letech 1771 – 1773 postaven nový kostel. Věž byla zvýšena o zvonové patro. Výstavba se však protahovala a tak k vysvěcení kostela došlo až v roce 1807. Zasvěcený byl stejně jako kostel původní sv. Jakubu Staršímu. Ještě před vysvěcením byl kostel roku 1790 vykraden (takže v dnešní době nic nového) a uloupena byla část liturgických předmětů, pocházejících ještě z původního kostela. A stejně jako téměř vždy v současnosti, pachatelé ani tehdy nebyli dopadeni. V druhé polovině 19. stol. prošel kostel rozsáhlými opravami, včetně soch sv. Floriána a sv. Václava před vstupem do kostelního areálu. Do kostelní věže byl k již stávajícím třem zvonům přidán další, velký…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 2, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Moravská Nová Ves

Místa v okolí

 Týnec
 kostel sv. Izidora
 Tvrdonice
 Mikulčice
 Mikulčice
 Slovácká chalupa
 Potvorovice
 Na Podluží
 Lanžhot
 Stará Břeclav
 Hodonín
 Starý Poddvorov
 Hodonín
 ZOO Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Velké Bílovice
 Holíč
 židovský hřbitov
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 manufaktura
 kostel sv. Václava
 loretánská kaple
 Všetrapy
 kaple sv. Floriána
 Břeclav
 větrný mlýn
 Pohansko
 Brodské
 Pohansko
 Gbely
 Lány
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Vrbice
 Apollonův chrám
 minaret
 sklepní ulička
 Rohatec
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Slunečná
 Velké Pavlovice
 Kraví hora
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Moravská Nová Ves
Kovářská 978
691 55 Moravská Nová Ves
Tel: 519 342 215
Základní informace místa
ID místa: 6029
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama