Zřícenina obdélné kaple o rozměrech 4,2 x 6 m, datované většinou do 18. století (podle některých zdrojů do r. 1815). K jejímu vzniku se váže hned několik pověstí. Zachovány pouze obvodové zdi z červeného pískovce.
Hlavní obrázek místa
původní vchod do kaple
© Milan Caha 08/2009
Kaple stojí na návrší mezi Jetřichovicemi a Ruprechticemi. Kolem ní vede červená turistická značka, v létě 2009 přehrazena elektrickým ohradníkem. Kaple sama se nachází uprostřed pastviny.
16.8. 2009
popis

Obdélná kaple o rozměrech 4,2 x 6 m, s půlkruhovým uzávěrem. V létě 2009 měla kaple propadlou klenbu, byla bez střechy a krovů. Obvodové zdivo z červeného pískovce se většinou dochovalo do výše cca 3 m. Uvnitř i v okolí leží velké množství trosek, některé se stopami kamenického opracování.

16.8. 2009

historie

Vznik poměrně velké kaple není jednoznačný. Část zdrojů ji datuje do 18. století, některé ale až do roku 1815. K jejímu vzniku se váže hned několik pověstí. Podle jedné z nich byla postavena jako výraz díku generálu Laudonovi za ochranu Jetřichovic před pruskými vojsky. Podle další verze to byla původně pozorovatelna laudonových vojsk, později přestavěná na kapli. Další pověsti hovoří o tom, že zde dříve stávala stodola, která vyhořela při bouřce. Kaple byla vystavěna na paměť záchrany (ještě v jiné verzi smrti) čeládky, která se v stodole před bouřkou schovala. Kaple byla poměrně dlouho dobře zachovalá, dnes z ní však zůstaly pouze obvodové zdi.

Milan Caha (zdroj: různé internetové zdroje), 16.8. 2009

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kříž nad Pěkovem
 Radosno
 sanatorium Grunwald
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 Ostaš
 Mieroszów
 Samaritánka
 Rogowiec
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Selendrův sloup
 fara
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 radnice
 kašna
 kostel sv. Markéty
 Hampelův sloup
 Střmen
 evangelický kostel
 smírčí kříž
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Skály
 Skály
 Pánův kříž
 Dolní Adršpach
 Vlčinec
 haltýře
 kalvárie
 zvonice
 Adršpach
 Umlaufův mlýn
 Stárkov
 kostel sv. Prokopa
 Stárkov
 Nowy Dwór
 Machovský kříž
 mlýn Dřevíček
 Bystrý
 Hrad u Božanova
 Homole
 Velká Hejšovina
 Sarny
 kostel Všech svatých
 Ratno Dolne
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 8149
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama