Zřícenina obdélné kaple o rozměrech 4,2 x 6 m, datované většinou do 18. století (podle některých zdrojů do r. 1815). K jejímu vzniku se váže hned několik pověstí. Zachovány pouze obvodové zdi z červeného pískovce.
Hlavní obrázek místa
původní vchod do kaple
© Milan Caha 08/2009
Kaple stojí na návrší mezi Jetřichovicemi a Ruprechticemi. Kolem ní vede červená turistická značka, v létě 2009 přehrazena elektrickým ohradníkem. Kaple sama se nachází uprostřed pastviny.
16.8. 2009
popis

Obdélná kaple o rozměrech 4,2 x 6 m, s půlkruhovým uzávěrem. V létě 2009 měla kaple propadlou klenbu, byla bez střechy a krovů. Obvodové zdivo z červeného pískovce se většinou dochovalo do výše cca 3 m. Uvnitř i v okolí leží velké množství trosek, některé se stopami kamenického opracování.

16.8. 2009

historie

Vznik poměrně velké kaple není jednoznačný. Část zdrojů ji datuje do 18. století, některé ale až do roku 1815. K jejímu vzniku se váže hned několik pověstí. Podle jedné z nich byla postavena jako výraz díku generálu Laudonovi za ochranu Jetřichovic před pruskými vojsky. Podle další verze to byla původně pozorovatelna laudonových vojsk, později přestavěná na kapli. Další pověsti hovoří o tom, že zde dříve stávala stodola, která vyhořela při bouřce. Kaple byla vystavěna na paměť záchrany (ještě v jiné verzi smrti) čeládky, která se v stodole před bouřkou schovala. Kaple byla poměrně dlouho dobře zachovalá, dnes z ní však zůstaly pouze obvodové zdi.

Milan Caha (zdroj: různé internetové zdroje), 16.8. 2009

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kříž nad Pěkovem
 Radosno
 sanatorium Grunwald
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 Ostaš
 Mieroszów
 Samaritánka
 Rogowiec
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Selendrův sloup
 fara
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 radnice
 kašna
 kostel sv. Markéty
 Hampelův sloup
 Střmen
 evangelický kostel
 smírčí kříž
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Skály
 Skály
 Pánův kříž
 Dolní Adršpach
 Vlčinec
 haltýře
 zvonice
 kalvárie
 Adršpach
 Umlaufův mlýn
 Stárkov
 kostel sv. Prokopa
 Stárkov
 Machovský kříž
 Nowy Dwór
 mlýn Dřevíček
 Bystrý
 Hrad u Božanova
 Homole
 Velká Hejšovina
 Sarny
 kostel Všech svatých
 Ratno Dolne
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 8149
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama