Vilu nechal v letech 1929-1930 postavit Julius Spitzer. Stavbu podle projektu Gustava Schölera provedla rýmařovská firma Rudolfa Schuberta. Interiér vyzdobil v duchu art deco architekt a malíř František Kysela a štukovou výzdobu provedl Simon Novák. Dnes kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Pohled ze severovýchodu
© Luděk Vláčil 07/2018
Ves Janovice (německy Janowitz) je částí města Rýmařov ležícím na severní Moravě v okrese Bruntál. Nejvýznamnější památkou Janovic je rozsáhlý, veřejnosti přístupný renesanční zámek obklopený parkem. Poblíž zámku se nachází architektonicky cenná stavba tzv. Spitzerova vila, která však není přístupná. Areál je oplocen a v současnosti, zejména v době vegetace, zakrývají výhled na vilu vzrostlé stromy a keře.
Luděk Vláčil, 19.7. 2018
popis

Vila je trojkřídlá patrová stavba na půdorysu ve tvaru Y, k jihu se rozevírající širokým průčelím dvojicí obytných křídel. V přední části průčelí je půlkruhová terasa v podobě rondelu. Jižní fasáda má sedm okenních os tvořených malými okny s okenicemi a spolu s nárožními věžemi navozuje dojem starobylého sídla. Vila má vysokou zvalbenou střechu s vikýři, krytou břidlicí. Její krovy vyrobily Vítkovické železárny. K vile náleží další stavby, zejména budova s garáží, bytem řidiče a studeným skleníkem, který byl později přestavěn na saunu. Celý areál včetně zařízení je pojat v jednotném duchu ve stylu art deco.

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Spitzerova_vila_(Janovice) a další, 19.7. 2018

historie

Na zakoupeném pozemku od hraběte Harracha si v roce 1929 nechal Julius Spitzer, obchodní ředitel Vítkovického horního a hutního těžířstva, postavit rodinnou vilu. Stavbu podle projektu vídeňského architekta Gustava Schölera provedla místní rýmařovská firma Rudolfa Schuberta. Interiér Spitzerovy vily vyzdobil v duchu art deco architekt a malíř František Kysela. Štukovou výzdobu provedl Simon Novák z Přívozu. Stavba byla ovlivněna historickou architekturou a uměleckými proudy dvacátých let 20. století. Okrasnou zahradu kolem vily navrhl Friedrich Henne. Stavba byla dokončena v roce 1930 a rodině sloužila až do roku 1944, kdy byl Julius Spitzer pro svůj židovský původ deportován do koncentračního tábora. Poté byla využívána nacisty jako rekreační středisko. Po skončení války a návratu Julia Spitzera sloužila vila Spitzerovým až do jeho smrti v roce 1959, kdy byla jeho manželce Josefíně zabavena státem. Od té doby vilu zpravoval Krajský…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?, https://cs.wikipedia.org, https://bruntalsky.denik.cz a další, 18.7. 2018

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Janovice

Místa v okolí

 Janovice
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 Strálek
 kostel sv. Václava
 lípa Hadí královna
 Moravická kyselka
 barokní most
 Malá Štáhle
 kostel sv. Kateřiny
 Rešov
 Rabštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 Alfrédova chata
 kaple sv. Anny
 Hutov
 Zelené kameny
 Malá Morávka
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Antonína
 Ztracené kameny
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 Křížový vrch
 Jelení studánka
 kašna
 Mrtvý muž
 Lafayettův dům
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 kaple sv. Jeronýma
 hraniční sloup
 Františkova myslivna
 Burgstein
 kostel sv. Vavřince
 Petrovy kameny
 kostel sv. Michala
 chata Ovčárna
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiří
 chata Barborka
 Sobotín
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 vodopády Bílé Opavy
 kaple sv. Huberta
 Dlouhá Loučka
 Hubertov
 vodopád
 arboretum
 Svatojánský most
 kostel sv. Barbory
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 Maršíkov
 Tři kameny
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
 kostel sv. Vavřince
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
Základní informace místa
ID místa: 13938
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama