Vilu nechal v letech 1929-1930 postavit Julius Spitzer. Stavbu podle projektu Gustava Schölera provedla rýmařovská firma Rudolfa Schuberta. Interiér vyzdobil v duchu art deco architekt a malíř František Kysela a štukovou výzdobu provedl Simon Novák. Dnes kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Pohled ze severovýchodu
© Luděk Vláčil 07/2018
Ves Janovice (německy Janowitz) je částí města Rýmařov ležícím na severní Moravě v okrese Bruntál. Nejvýznamnější památkou Janovic je rozsáhlý, veřejnosti přístupný renesanční zámek obklopený parkem. Poblíž zámku se nachází architektonicky cenná stavba tzv. Spitzerova vila, která však není přístupná. Areál je oplocen a v současnosti, zejména v době vegetace, zakrývají výhled na vilu vzrostlé stromy a keře.
Luděk Vláčil, 19.7. 2018
popis

Vila je trojkřídlá patrová stavba na půdorysu ve tvaru Y, k jihu se rozevírající širokým průčelím dvojicí obytných křídel. V přední části průčelí je půlkruhová terasa v podobě rondelu. Jižní fasáda má sedm okenních os tvořených malými okny s okenicemi a spolu s nárožními věžemi navozuje dojem starobylého sídla. Vila má vysokou zvalbenou střechu s vikýři, krytou břidlicí. Její krovy vyrobily Vítkovické železárny. K vile náleží další stavby, zejména budova s garáží, bytem řidiče a studeným skleníkem, který byl později přestavěn na saunu. Celý areál včetně zařízení je pojat v jednotném duchu ve stylu art deco.

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Spitzerova_vila_(Janovice) a další, 19.7. 2018

historie

Na zakoupeném pozemku od hraběte Harracha si v roce 1929 nechal Julius Spitzer, obchodní ředitel Vítkovického horního a hutního těžířstva, postavit rodinnou vilu. Stavbu podle projektu vídeňského architekta Gustava Schölera provedla místní rýmařovská firma Rudolfa Schuberta. Interiér Spitzerovy vily vyzdobil v duchu art deco architekt a malíř František Kysela. Štukovou výzdobu provedl Simon Novák z Přívozu. Stavba byla ovlivněna historickou architekturou a uměleckými proudy dvacátých let 20. století. Okrasnou zahradu kolem vily navrhl Friedrich Henne. Stavba byla dokončena v roce 1930 a rodině sloužila až do roku 1944, kdy byl Julius Spitzer pro svůj židovský původ deportován do koncentračního tábora. Poté byla využívána nacisty jako rekreační středisko. Po skončení války a návratu Julia Spitzera sloužila vila Spitzerovým až do jeho smrti v roce 1959, kdy byla jeho manželce Josefíně zabavena státem. Od té doby vilu zpravoval Krajský…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?, https://cs.wikipedia.org, https://bruntalsky.denik.cz a další, 18.7. 2018

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Janovice

Místa v okolí

 Janovice
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Strálek
 lípa Hadí královna
 Nová Ves
 Moravická kyselka
 barokní most
 Malá Štáhle
 kostel sv. Kateřiny
 Rešov
 Rabštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 Alfrédova chata
 kaple sv. Anny
 Hutov
 Zelené kameny
 Malá Morávka
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Antonína
 Ztracené kameny
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 Jelení studánka
 Křížový vrch
 boží muka
 kašna
 Mrtvý muž
 Lafayettův dům
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 boží muka
 kaple sv. Jeronýma
 kaple sv. Floriána
 hraniční sloup
 Františkova myslivna
 Burgstein
 kostel sv. Vavřince
 Petrovy kameny
 kostel sv. Michala
 chata Ovčárna
 kostel sv. Jiljí
 arboretum
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 chata Barborka
 vodopády Bílé Opavy
 kaple sv. Huberta
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Sobotín
 Hubertov
 Dlouhá Loučka
 vodopád
 Svatojánský most
 kostel sv. Barbory
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 Maršíkov
 kostel sv. Jiří
 Tři kameny
 Bradlo
 kostel sv. Vavřince
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 kaple sv. Antonína
Základní informace místa
ID místa: 13938
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama