Vilu nechal v letech 1929-1930 postavit Julius Spitzer. Stavbu podle projektu Gustava Schölera provedla rýmařovská firma Rudolfa Schuberta. Interiér vyzdobil v duchu art deco architekt a malíř František Kysela a štukovou výzdobu provedl Simon Novák. Dnes kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Pohled ze severovýchodu
© Luděk Vláčil 07/2018
Ves Janovice (německy Janowitz) je částí města Rýmařov ležícím na severní Moravě v okrese Bruntál. Nejvýznamnější památkou Janovic je rozsáhlý, veřejnosti přístupný renesanční zámek obklopený parkem. Poblíž zámku se nachází architektonicky cenná stavba tzv. Spitzerova vila, která však není přístupná. Areál je oplocen a v současnosti, zejména v době vegetace, zakrývají výhled na vilu vzrostlé stromy a keře.
Luděk Vláčil, 19.7. 2018
popis

Vila je trojkřídlá patrová stavba na půdorysu ve tvaru Y, k jihu se rozevírající širokým průčelím dvojicí obytných křídel. V přední části průčelí je půlkruhová terasa v podobě rondelu. Jižní fasáda má sedm okenních os tvořených malými okny s okenicemi a spolu s nárožními věžemi navozuje dojem starobylého sídla. Vila má vysokou zvalbenou střechu s vikýři, krytou břidlicí. Její krovy vyrobily Vítkovické železárny. K vile náleží další stavby, zejména budova s garáží, bytem řidiče a studeným skleníkem, který byl později přestavěn na saunu. Celý areál včetně zařízení je pojat v jednotném duchu ve stylu art deco.

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Spitzerova_vila_(Janovice) a další, 19.7. 2018

historie

Na zakoupeném pozemku od hraběte Harracha si v roce 1929 nechal Julius Spitzer, obchodní ředitel Vítkovického horního a hutního těžířstva, postavit rodinnou vilu. Stavbu podle projektu vídeňského architekta Gustava Schölera provedla místní rýmařovská firma Rudolfa Schuberta. Interiér Spitzerovy vily vyzdobil v duchu art deco architekt a malíř František Kysela. Štukovou výzdobu provedl Simon Novák z Přívozu. Stavba byla ovlivněna historickou architekturou a uměleckými proudy dvacátých let 20. století. Okrasnou zahradu kolem vily navrhl Friedrich Henne. Stavba byla dokončena v roce 1930 a rodině sloužila až do roku 1944, kdy byl Julius Spitzer pro svůj židovský původ deportován do koncentračního tábora. Poté byla využívána nacisty jako rekreační středisko. Po skončení války a návratu Julia Spitzera sloužila vila Spitzerovým až do jeho smrti v roce 1959, kdy byla jeho manželce Josefíně zabavena státem. Od té doby vilu zpravoval Krajský…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?, https://cs.wikipedia.org, https://bruntalsky.denik.cz a další, 18.7. 2018

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Janovice

Místa v okolí

 Janovice
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 Strálek
 kostel sv. Václava
 lípa Hadí královna
 Moravická kyselka
 barokní most
 Malá Štáhle
 kostel sv. Kateřiny
 Rešov
 Rabštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 Alfrédova chata
 kaple sv. Anny
 Hutov
 Zelené kameny
 Malá Morávka
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Antonína
 Ztracené kameny
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 Křížový vrch
 Jelení studánka
 kašna
 Mrtvý muž
 Lafayettův dům
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 kaple sv. Jeronýma
 hraniční sloup
 Františkova myslivna
 Burgstein
 kostel sv. Vavřince
 Petrovy kameny
 kostel sv. Michala
 chata Ovčárna
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiří
 chata Barborka
 Sobotín
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 vodopády Bílé Opavy
 kaple sv. Huberta
 Dlouhá Loučka
 Hubertov
 vodopád
 arboretum
 Svatojánský most
 kostel sv. Barbory
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 Maršíkov
 Tři kameny
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
 kostel sv. Vavřince
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
Základní informace místa
ID místa: 13938
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama