Barokní radnice z let 1734–1738 stojí na místě gotické radnice z roku 1515. Stará budova podlehla požáru r. 1733. V interiéru jsou pozoruhodné barokní klenby, nástropní malby a štuková výzdoba z obrobí kolem r. 1755.
Rakovnická radnice stojí na jižní straně Husova náměstí. Na tomto místě je radnice doložena od roku 1515, dříve stávala na Zákostelí. Již od počátku měla stavba věž s hodinami. Budova byla několikrát vydrancována a poničena za třicetileté války – v roce 1631 císařskými vojsky, 1634 Sasy a 1639 Švédy. Vždy byla opravena, nakonec však podlehla ničivému požáru v roce 1733. Na místě gotické radnice byla v letech 1734 – 1738 postavena barokní budova radnice. Ta měla opět hodinovou věž (vysokou 39 metrů, postavil ji stavitel Tomáš Horák), která má od roku 1801 cibulovou báň. Dnešní podoba radnice vznikla kolem poloviny osmnáctého století. Na průčelí byla v roce 1896 umístěna pamětní deska rakovnickému spisovateli Sixtovi z Ottersdorfu od J. Šimonovského. V interiéru jsou na několika místech pozoruhodné klenby z doby vzniku budovy, kolem roku 1755 byla část stropů vyzdobena malbami a štukovou výzdobu. V budově radnice má část expozice Rabasova galerie.
Milan Caha (zdroj: Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913), 1.3. 2009
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Samsonův dům
 synagoga
 pivovar
 Vysoká brána
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Hlavačov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 Olešná
 kostel sv. Martina
 Senomaty
 smírčí kříž
 Husův sbor
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Železniční muzeum
 Všetaty
 kostel sv. Gotharda
 Louštín
 kostel sv. Jakuba
 Krušovice
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Václava
 Pšovlky
 Zhoř
 kostel sv. Prokopa
 Václavy
 Francouzský kříž
 židovský hřbitov
 Velká Buková
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Krakovec
 kostel sv. Markéty
 Džbán
 Hůrky
 kostel sv. Víta
 Dub
 židovský hřbitov
 Mackova hora
 Křivoklát
 Propadený zámek
 kostel sv. Mikuláše
 Trpasličí díra
 kostel sv. Petra
 Hřebečníky
 synagoga
 stará radnice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Hasen-Marterl
 fara
 Oráčov
 Domoušice
 Roviny, Na Rovinách
 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 Jivno
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Václava
 Týřov
 Pravda
 Sobín
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Smrk
 Klíčavská přehrada
 Hamousův statek
 Chříč
 Pochvalovská stráň
 synagoga
 Vrbice
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Martina
 Kornhauz
 Angerbach
 Leontýn
 Strachovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Želeč
 Ostrov
Kontaktní informace
Městský úřad Rakovník
Husovo nám. 27
269 18 Rakovník
Tel: 313 259 111
Základní informace místa
ID místa: 7447
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama