Klášter augustiniánů ze 14. stol., za husitských válek opuštěn, ve 2. pol. 15. stol. upraven Kostky z Postupic pro správu panství, Hrzány z Harasova v 16. stol. přestavěný na renesanční zámek, v 18. stol. rozšířený barokně Liechtensteiny.
Hlavní obrázek místa
jižní křídlo od východu
© Pavel Zany Komárek 30.3.2002
Za Kostků z Postupic v druhé polovině 15. století bylo východní křídlo zbořeného kláštera augustiniánů s kapitulní síní a částí křížové chodby upraveno pro občasný pobyt majitelů (Kostkové drželi Lanškroun od r. 1451) a snad i jako sídlo hospodářského úředníka. Toto kostkové sídlo, které v sobě konzervovalo část klášterní stavby, tvoří západní trakt dnešního zámku. Při kostkovských úpravách byl pravděpodobně odbourán presbytář kapitulní síně. Pro hospodářské příslušenství zámku bylo využito i části západního křídla klášterní stavby v sousedství kostela, dnes však zcela zaniklé. Sídlo Kostků v Lanškrouně se poprvé připomíná v r. 1507 v listině Viléma z Pernštejna, který bylo poručníkem Anny a Markéty Kostkové. Již tehdy bylo nazýváno zámkem. V r. 1507 sňatkem Markéty Kostkové s Vojtěchem z Pernštejna získali lanšperské panství i s Lanškrounem Pernštejnové. Nejprve zde vládl Vojtěch, po jeho smrti v r. 1534 převzal panství Vojtěchův bratr Jan z Pernštejna. Ten byl nucen pro dluhy v r. 1544 prodat značnou části Lanšperska Petrovi Bohdaneckému z Hodkova, ponechal si pouze Lanškroun s 12 vesnicemi. Zámek se v této době stal i správním centrem tohoto zbytku lanšperského panství. Ale ani Lanškroun Jan z Pernštejna dlouho neudržel a ještě před smrtí (U 1548) ho dal do zástavy Václavovi z Boskovic. Od Václavova nástupce Albrechta Černohorského z Boskovic vyplatil zástavu v r. 1561 syn a dědic Jana z Pernštejna Vratislav z Pernštejna. Když v r. 1564 získal od dědiců Petra Bohdaneckého z Hodkova i Lanšperk, došlo opět ke spojení Lanšperka a Lanškrouna, ale správa celého panství zůstala již v lanškrounském zámku a také v Lanškrouně. Zda došlo za Pernštejnů k přestavbám a rozšiřování starší stavby Kostků z Postupic, není známo. Když v r. 1588 Vratislavův…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy; http://www.muzeumlanskroun.cz, 15.1. 2005
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lanškroun

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 děkanství
 dům Piáno
 kašna s delfíny
 radnice
 Krčma
 kostel sv. Anny
 Rudoltice
 kostel sv. Mikuláše
 Švédské šance
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 Výprachtice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Tatenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Mladějov
 Bystřec
 Hvězda
 Štíty
 Štíty
 Šilperk
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Stará radnice
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kaple
 fara
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 zvonice s márnicí
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Orlice
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Stanislava
 Mlýnický dvůr
 rychta
 Dlouhá Třebová
 Kozlovský kopec
 Králova Hora
 Lanšperk
 kostel sv. Leonarda
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Václava
 Letohrad
 kaple sv. Rocha
 Hotmarova kaplička
 Rotnek
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Kyšperk
 Suchý vrch
 porodní tábor
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 Mendryka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Žampach
 Žampach
Kontaktní informace
Městské muzeum Lanškroun - zámek
nám. Al. Jiráska 1
563 01 Lanškroun
Tel: 465 324 328
http://www.muzeumlanskroun.cz/
muzeum@muzeumlanskroun.cz
Základní informace místa
ID místa: 2063
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama