Rogowiec

Hornschloss, Hornsberg, Hornšperk
Hrad Rogowiec (Hornšperk) byl postaven koncem 13. stol. za svídnicko-javorského knížete Boleslava I. Surového, snad na místě staršího opevnění. V 15. stol. poničen husity, Později sloužil jako sídlo loupeživých rytířů. V r. 1483 dobyt a pobořen vojskem Georga von Steina na příkaz českého krále.
Hlavní obrázek místa
Horní hrad
pohled od berfritu přes nádvoří
© Luděk Vláčil 05/2017
Ve východní části Suchých hor (Góry Suche), nedaleko česko-polské hranice, se na vrchu Rogowiec (870 m n. m.) nachází pozůstatky stejnojmenného středověkého hradu Rogowiec (česky Hornšperk, něm. Hornsberg). I když zřícenina vypadá poměrně skromně, její zvláštní kouzlo spočívá v poloze. Rogowiec je totiž nejvýše položený hrad v Polsku a nabízí nádherný výhled do krajiny. Vidět je Rybnicki Grzbiet a v dálce vrcholky v okolí Wałbrzychu. K hradu se nejlépe dostanete z vesnice Grzmiąca po žluté turistické cestě. Můžete využít i další turistické cesty s mnoha vyhlídkami a zajímavými místy. Nedaleko se nachází také zříceniny hradů Radosno, Nowy Dwór, Grodno nebo zámeček Friedenstein.
Luděk Vláčil, 26.1. 2018
popis

Hrad se skládal z horního a dolního hradu s nádvořími. Horní hrad měl nepravidelný podkovovitý půdorys přizpůsobený terénu. Rozkládal se na ploše asi 700 m² o rozměrech cca 30x20 m. Na západním cípu opevnění stála okrouhlá věž (bergfrit) o průměru asi 10 m se šířkou zdi asi 3,6 metru. Obytná budova zatesaná do skály se nacházela na východní a severovýchodní straně nádvoří. Horní hrad byl chráněn vysokou obrannou zdí o tloušťce asi 2 m. Na úzkém nádvoří se nacházela věž, stáje, hospodářská budova a pokoje posádky. Jižně stála brána vedoucí do tzv. dolního hradu pod skalní stěnou. Prostor byl chráněn hradbou se dvěma věžemi. Přístupová cesta vedla od severu, kde se nacházela vstupní brána.

Luděk Vláčil, 26.1. 2018

historie

Původně dřevěné opevnění na vrcholu Rogowiec nechal údajně vybudovat již ve 12. století Boleslav I. Vysoký (Bolesław I. Wysoki [1127-1201]). Na jeho místě byl před koncem 13. století, za svídnicko-javorského knížete Boleslava I. Surového (Bolko I. Surowy [1252?–1301]), postaven nový zděný hrad, který spolu s dalšími hrady tvořil obrannou linii chránící jižní hranice Polska. Poprvé se vzpomíná v roce 1292 jako Hornberch Castellanus. Později se zřejmě na čas stal sídlem loupežníků. Někdy v 14. století byl hrad upraven a rozšířen. V roce 1353, za vlády knížete Boleslava II. Malého (Bolko II Mały [1312?–1368]), se český král Karel IV. oženil s Annou Svídnickou (1339-1362), jedinou dědičkou svídnicko-javorského knížectví, čímž hrad začal ztrácet význam hraniční pevnosti. Po Bolkově smrti se na čas správkyní svídnicko-javorského knížectví stala jeho manželka Anežka Habsburská. V letech 1361-1374 byl purkrabím na hradě ustaven Mikołaj Bolcze. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Leksykon zamków w Polsce, Kajzer Leszek, Arkady 2007,http://www.zamkipolskie.com, https://pl.wikipedia.org a další, 26.1. 2018

Půdorys místa

Leksykon zamków w Polsce, Kajzer Leszek, Arkady 2007
zdroj:hrad Rogowiec
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Radosno
 Nowy Dwór
 evangelický kostel
 sanatorium Grunwald
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Mieroszów
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 fara
 kostel Panny Marie
 Teplice nad Metují
 kříž nad Pěkovem
 Hampelův sloup
 Struga
 kostel sv. Barbory
 Czarny Bór
 Ostaš
 Střmen
 Dolní Adršpach
 kaple sv. Anny
 Belver
 Skály
 Skály
 Čáp
Základní informace místa
ID místa: 13344
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama