Nejstarší dochovaný dřevěný kostel v Česku spolehlivě doložen počátkem 15. stol. Po požárech 1421 a 1449 úpravy, přesto podstatné části stavby předhusitské. Od počátku hřbitovní, což ho spolu s polohou mimo vlastní město uchránilo od dalších požárů.
Hlavní obrázek místa
Broumov
dřevěný kostel Panny Marie
© Milan Smoleň, 07/2010
Historie: Tento dřevěný kostelíček na jižním okraji města byl vystavěn v původní podobě r. 1177. Kostel stál uprostřed původní české osady již v období před kolonizací. R. 1421 byl Broumov obléhán husity, kteří plenili město. Také kostel zasáhl požár, ale stavba nebyla zničena úplně - v interiéru je zachován z velké části strop z předhusitské doby. Přestavba r. 1450 (další požár 1449) - při ní kostel dostal nynější podobu. Pouze krov a věžička byly upraveny později. Věžička byla zničena 1550 bleskem, ale brzy ji opět obnovili. Současná podoba věže se datuje do r. 1811. Nejstarší dřevěná kostelní budova dochovaná na území ČR. Vnější vzhled: Celá dřevěná stavba na nízké kamenné podezdívce, jednolodní, orientovaná k východu. Přízemí po celém obvodu kostela obklopuje dřevěný otevřený ochoz, zvýšený oproti okolnímu terénu. Z prostředku strmé střechy vystupuje osmiboká věž, jejíž stěny se zužují. Kostel osvětluje 15 jednoduchých oken různé velikosti. Interiér: Prostor uvnitř lodi je 8,8 m x 11 metrů. Při západním průčelí je kruchta, oddělená od lodi stěnou - ta zároveň tvoří podprsník kruchty. Kněžiště je oproti lodi zvýšeno o jeden stupeň a odděleno od lodi dvojnásobnou prkennou stěnou s téměř 5 metrů širokým otvorem, v horních partiích šikmo otupených. Na východním konci za oltářem je malá sakristie. Strop je rovný, trámový, pobit prkny rovnoběžně s podélnou osou kostela. Celý interiér je polychromován, ve 3 obdobích. Nejstarší je v kněžišti s latinskými nápisy a pásy zvířecích postav, z předhusitských dob. Mladší polychromie na stropu lodi představuje úponkové rostliny a geometrické motivy, z doby okolo r. 1450. Nejmladší malování stěn v presbytáři s čabrakovitými třásněmi se datuje do baroku. Ostatní vybavení kostela není příliš bohaté. Hlavní dřevěný oltář je barokní. Doplňují dva stejné barokní postranní oltáře a jednoduchá dřevěná kazatelna. V ochozu…  číst dále
28.5. 2002
pověsti

Pověst vypráví, že o vznik kostela se zasloužila kolem roku 1130 jedna vznešená panna. Povídalo se o ní, že předtím uctívala pohanské bohy a křesťanství odolávala. Když se konečně rozhodla a stala se křesťankou, stvrdila své rozhodnutí založením kostelíčka. Říká se, že na památku v kostele byla uložena její perlová čelenka. Ke vzniku kostela se váže ještě několik dalších pověstí.

28.5. 2002

otvíračka

Prohlídku dřevěného kostelíčka lze pro skupiny dohodnout se správou kláštera v Broumově - tel. 0447 522 171

28.5. 2002

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v politickem okresu broumovském, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1930
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Broumov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 mariánský sloup
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 fara
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 kalvárie
 Umlaufův mlýn
 Laudonova kaple
 Pánův kříž
 Machovský kříž
 Raubeschloss
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 stará škola
 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 kříž nad Pěkovem
 socha sv. Prokopa
 radnice
 kašna
 Ostaš
 Samaritánka
 kostel sv. Anny
 Sarny
 haltýře
 Velká Hejšovina
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Vlčinec
 Dinopark Karlów
 smírčí kříž
 zvonice
 Bludné skály
 kostel sv. Vavřince
 Ratno Dolne
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 Ścinawka Średnia
 Rogowiec
 Na Větrné horce
 Radosno
 zámeček Friedenstein
 Fort Karola
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 sanatorium Grunwald
 Stárkov
 Skály
 Skály
 Bystrý
 Homole
 Střmen
 Mieroszów
 Hampelův sloup
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel Panny Marie
 evangelický kostel
 Na Signálu
Základní informace místa
ID místa: 881
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama