Nejstarší dochovaný dřevěný kostel v Česku spolehlivě doložen počátkem 15. stol. Po požárech 1421 a 1449 úpravy, přesto podstatné části stavby předhusitské. Od počátku hřbitovní, což ho spolu s polohou mimo vlastní město uchránilo od dalších požárů.
Hlavní obrázek místa
Broumov
dřevěný kostel Panny Marie
© Milan Smoleň, 07/2010
Historie: Tento dřevěný kostelíček na jižním okraji města byl vystavěn v původní podobě r. 1177. Kostel stál uprostřed původní české osady již v období před kolonizací. R. 1421 byl Broumov obléhán husity, kteří plenili město. Také kostel zasáhl požár, ale stavba nebyla zničena úplně - v interiéru je zachován z velké části strop z předhusitské doby. Přestavba r. 1450 (další požár 1449) - při ní kostel dostal nynější podobu. Pouze krov a věžička byly upraveny později. Věžička byla zničena 1550 bleskem, ale brzy ji opět obnovili. Současná podoba věže se datuje do r. 1811. Nejstarší dřevěná kostelní budova dochovaná na území ČR. Vnější vzhled: Celá dřevěná stavba na nízké kamenné podezdívce, jednolodní, orientovaná k východu. Přízemí po celém obvodu kostela obklopuje dřevěný otevřený ochoz, zvýšený oproti okolnímu terénu. Z prostředku strmé střechy vystupuje osmiboká věž, jejíž stěny se zužují. Kostel osvětluje 15 jednoduchých oken různé velikosti. Interiér: Prostor uvnitř lodi je 8,8 m x 11 metrů. Při západním průčelí je kruchta, oddělená od lodi stěnou - ta zároveň tvoří podprsník kruchty. Kněžiště je oproti lodi zvýšeno o jeden stupeň a odděleno od lodi dvojnásobnou prkennou stěnou s téměř 5 metrů širokým otvorem, v horních partiích šikmo otupených. Na východním konci za oltářem je malá sakristie. Strop je rovný, trámový, pobit prkny rovnoběžně s podélnou osou kostela. Celý interiér je polychromován, ve 3 obdobích. Nejstarší je v kněžišti s latinskými nápisy a pásy zvířecích postav, z předhusitských dob. Mladší polychromie na stropu lodi představuje úponkové rostliny a geometrické motivy, z doby okolo r. 1450. Nejmladší malování stěn v presbytáři s čabrakovitými třásněmi se datuje do baroku. Ostatní vybavení kostela není příliš bohaté. Hlavní dřevěný oltář je barokní. Doplňují dva stejné barokní postranní oltáře a jednoduchá dřevěná kazatelna. V ochozu…  číst dále
28.5. 2002
pověsti

Pověst vypráví, že o vznik kostela se zasloužila kolem roku 1130 jedna vznešená panna. Povídalo se o ní, že předtím uctívala pohanské bohy a křesťanství odolávala. Když se konečně rozhodla a stala se křesťankou, stvrdila své rozhodnutí založením kostelíčka. Říká se, že na památku v kostele byla uložena její perlová čelenka. Ke vzniku kostela se váže ještě několik dalších pověstí.

28.5. 2002

otvíračka

Prohlídku dřevěného kostelíčka lze pro skupiny dohodnout se správou kláštera v Broumově - tel. 0447 522 171

28.5. 2002

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v politickem okresu broumovském, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1930
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Broumov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 mariánský sloup
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 fara
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 kalvárie
 Umlaufův mlýn
 Laudonova kaple
 Pánův kříž
 Machovský kříž
 Hrad u Božanova
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 kříž nad Pěkovem
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 radnice
 kašna
 Ostaš
 Samaritánka
 kostel sv. Anny
 Sarny
 haltýře
 Velká Hejšovina
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Vlčinec
 Dinopark Karlów
 zvonice
 smírčí kříž
 Bludné skály
 kostel sv. Vavřince
 Ratno Dolne
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 Ścinawka Średnia
 Rogowiec
 Radosno
 zámeček Friedenstein
 Fort Karola
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 sanatorium Grunwald
 Stárkov
 Skály
 Skály
 Bystrý
 Homole
 Střmen
 Mieroszów
 Hampelův sloup
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel Panny Marie
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 881
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama