Bludné skály jsou unikátním labyrintem rozsedlin hlubokých 6-11 metrů, tvořící skalní město v pískovcové plošině na polsko-české hranici. Skalní město se rozprostírá na ploše 21 hektarů a po většinu roku je vstup do něj zpoplatněn.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 08/2014
Do Bludných skal se dá dojít po dvou turistických stezkách, vedoucích z Broumovské Chráněné krajinné oblasti nebo po silnici od hraničního přechodu Náchod - Kudowa-Zdrój. Přibližně v půli cesty mezi městy Kudowa-Zdrój a Karlów se nachází po pravé straně velké neplacené dolní parkoviště, odkud je to asi 2 km pěšky ke vstupu do skal. Nebo můžete jet autem, za poplatek 20 PLN, přímo až na horní parkoviště, kde jsou stánky a vstup do skalního města. Na horní parkoviště vede úzká silnice, místo velmi rozbitá. Kvůli úzké cestě je zde zavedena kyvadlová doprava. Pokud se rozhodnete jet až na horní parkoviště, doporučuji hned z rána, odpoledne se tam tvoří dlouhé fronty aut.
Luděk Vláčil , 15.4. 2015
popis

Bludné skály jsou unikátním labyrintem rozsedlin, tvořící skalní město v pískovcové plošině Skalniaku (Boru) na polsko-české hranici. Skalní město se rozprostírá na ploše 21 hektarů. Po většinu roku je vstup zpoplatněn a v zimním období je kvůli množství ledu jen těžko přístupný. Rozsedliny jsou hluboké až 11 metrů a v některých místech jsou opravdu velmi úzké, někdy musíte jít doslova po čtyřech. Návštěva Bludných skal stojí opravdu za to.

Luděk Vláčil , 15.4. 2015

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Dinopark Karlów
 Velká Hejšovina
 Machovský kříž
 Na Větrné horce
 Fort Karola
 Pánův kříž
 Hrad u Božanova
 kostel sv. Prokopa
 haltýře
 kaple sv. Anny
 zvonice
 stará škola
 kašna
 Vlčinec
 Podklášterní mlýn
 socha sv. Prokopa
 Homole
 radnice
 Jiráskovo divadlo
 Selendrův sloup
 mariánské sousoší
 kalvárie
 Hronov
 Na Signálu
 mlýn Dřevíček
 Homole
 Samaritánka
 fara
 Dobrošov
 smírčí kříž
 Ostaš
 Dobrošov
 Feistův kopec
 podkova
 Stárkov
 kostel sv. Barbory
 Náchod
 kříž nad Pěkovem
 stará radnice
 Bystrý
 Stárkov
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 městské opevnění
 Umlaufův mlýn
 kaple sv. Anny
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 stará radnice
 mariánský sloup
 Měšťanský pivovar
 Ratno Dolne
 Homolka
 Šibeník
 Na Vartě
 Bartoňova útulna
 Frymburk
 Sendraž
 pomník jízdy
 hrob Viktorky
 benediktinský pivovar
 Keyzlarova vila
 Sarny
 kostel sv. Markéty
 Skály
 kostel sv. Václava
 Ścinawka Średnia
 Skály
 kostel Všech svatých
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Studnice
 Čáp
 Střmen
 Výrov
 městské opevnění
 Hampelův sloup
Základní informace místa
ID místa: 12129
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama