Sousoší Ukřižování s reliéfem sv. Jiří vysoké 4,5 m nechali roku 1866 postavit Georg a Jenovefa Kahlerovi. Podstavec zdobí reliéf sv. Jiří bojujícího s drakem. U paty kříže jsou plastiky Panny Marie, Marie Magdalské a sv. Jana.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2008
Tuto drobnou ale zajímavou památku najdeme po pravé straně silnice vedoucí z Otovic do Broumova. Sousoší, skládající se z umělecky provedeného kříže vysokého 4,5 m, schodiště a soch světců nechali roku 1866 postavit Georg a Jenovefa Kahlerovi. Ač kříž vznikl až v druhé polovině 19. století, je na něm zřetelná inspirace staršími barokními díly obdobného charakteru. Schodiště tvořené 6 schody je lemováno pískovcovými sloupky, které původně nesly sochy světců a andělů (ty byly zcizeny). Na podnoži je německý citát ze Starého zákona: „Er hat unser Leiden auf sich genommen und für uns die Schnerzen getragen unseres Wohles wegen trat. Ihn die Jüchsigung durch seine Wunden werden wir geheilt. Isai 53,4.5“. Podstavec se dvěma bočními sloupy zdobí reliéf sv. Jiří bojujícího s drakem. U paty kříže jsou plastiky Panny Marie, Marie Magdalské a sv. Jana.
Milan Caha (zdroj: http://www.collegium.cz/pamatky-databaze), 10.12. 2008
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Velká Ves

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 městské opevnění
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 kalvárie
 Umlaufův mlýn
 Pánův kříž
 Machovský kříž
 Hrad u Božanova
 Laudonova kaple
 Sarny
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 stará škola
 Podklášterní mlýn
 radnice
 kašna
 Velká Hejšovina
 kříž nad Pěkovem
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Dinopark Karlów
 Ostaš
 Samaritánka
 haltýře
 Ratno Dolne
 kostel sv. Prokopa
 Ścinawka Średnia
 Bludné skály
 kostel sv. Anny
 Vlčinec
 Fort Karola
 kaple sv. Anny
 zvonice
 smírčí kříž
 Na Větrné horce
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 mlýn Dřevíček
 Rogowiec
 Radosno
 Stárkov
 zámeček Friedenstein
 Stárkov
 Homole
 Bystrý
 Skály
 sanatorium Grunwald
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
 Mieroszów
Základní informace místa
ID místa: 7103
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama