Sousoší Ukřižování s reliéfem sv. Jiří vysoké 4,5 m nechali roku 1866 postavit Georg a Jenovefa Kahlerovi. Podstavec zdobí reliéf sv. Jiří bojujícího s drakem. U paty kříže jsou plastiky Panny Marie, Marie Magdalské a sv. Jana.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2008
Tuto drobnou ale zajímavou památku najdeme po pravé straně silnice vedoucí z Otovic do Broumova. Sousoší, skládající se z umělecky provedeného kříže vysokého 4,5 m, schodiště a soch světců nechali roku 1866 postavit Georg a Jenovefa Kahlerovi. Ač kříž vznikl až v druhé polovině 19. století, je na něm zřetelná inspirace staršími barokními díly obdobného charakteru. Schodiště tvořené 6 schody je lemováno pískovcovými sloupky, které původně nesly sochy světců a andělů (ty byly zcizeny). Na podnoži je německý citát ze Starého zákona: „Er hat unser Leiden auf sich genommen und für uns die Schnerzen getragen unseres Wohles wegen trat. Ihn die Jüchsigung durch seine Wunden werden wir geheilt. Isai 53,4.5“. Podstavec se dvěma bočními sloupy zdobí reliéf sv. Jiří bojujícího s drakem. U paty kříže jsou plastiky Panny Marie, Marie Magdalské a sv. Jana.
Milan Caha (zdroj: http://www.collegium.cz/pamatky-databaze), 10.12. 2008
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Velká Ves

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 stará radnice
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 kalvárie
 Umlaufův mlýn
 Pánův kříž
 Machovský kříž
 Hrad u Božanova
 Laudonova kaple
 Sarny
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 stará škola
 Podklášterní mlýn
 kašna
 radnice
 Velká Hejšovina
 kříž nad Pěkovem
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Dinopark Karlów
 Ostaš
 Samaritánka
 haltýře
 Ratno Dolne
 kostel sv. Prokopa
 Bludné skály
 Ścinawka Średnia
 Vlčinec
 kostel sv. Anny
 Fort Karola
 kaple sv. Anny
 zvonice
 smírčí kříž
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 mlýn Dřevíček
 Rogowiec
 Radosno
 Stárkov
 zámeček Friedenstein
 Stárkov
 Homole
 Bystrý
 Skály
 sanatorium Grunwald
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
 Mieroszów
Základní informace místa
ID místa: 7103
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama