Původní tvrz v letech 1728-38 přestavěna na barokní zámek. V r.1922 stal soukromým zemědělským statkem a po 2.sv.válce využíván k zemědělským účelům. Rekonstrukcí v 70. letech navrácena původní podoba.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 7/2004
Zámek je momentálně v rekonstrukci. Bohužel není a nebude veřejnosti přístupný.
Nikola Vaicová , 3.4. 2011
historie

Meziměstí

Barokní zámek z roku 1650 přestavěný Dienzenhoforem roku 1749 jako letní sídlo broumovských opatů.

Jaroslav Černín, 6.12. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys zámku, Pravidelná skladba místností a shodná síla zdí dávají pramalou možnost, že by břevnovsko-broumovští opati využili při novostavbě zámečku v Meziměstí starších konstrukcí. Proti jiným zámeckým dispozicím se zde objevuje určitý specifický prvek, spjatý spíše s monastickou architekturou - velmi široká chodba, propojující jednotlivé místnosti. Stavbu navrhl asi v roce 1749 Kilián Ignác Dientzenhofer.
Vlček P, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri 2001, str. 367
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 Nádraží - divadlo
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 Mieroszów
 sanatorium Grunwald
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Radosno
 Teplice nad Metují
 kříž nad Pěkovem
 městské opevnění
 Hampelův sloup
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 stará radnice
 Ostaš
 kostel sv. Václava
 kostel Panny Marie
 Střmen
 Samaritánka
 kaple sv. Anny
 Belver
 Rogowiec
 evangelický kostel
 Dolní Adršpach
 Skály
 Skály
 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 socha sv. Prokopa
 stará škola
 radnice
 kašna
 smírčí kříž
 Čáp
 Adršpach
 kaple sv. Anny
 fara
 Vlčinec
 kostel sv. Markéty
 Stárkov
 Stárkov
 Nowy Dwór
 zvonice
 Bystrý
 haltýře
 mlýn Dřevíček
 kostel sv. Barbory
 Pánův kříž
 kostel sv. Prokopa
 kalvárie
 Machovský kříž
 Umlaufův mlýn
 Raubeschloss
 Homole
 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 zvonice
Kontaktní informace
Školní 201
Meziměstí
549 81 Meziměstí u Broumova 1

Majitel:
Svoboda František
a Svobodová Eva
Vižňov č.p. 252,
54983 Meziměstí
Základní informace místa
ID místa: 4817
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama