Zámek byl postaven v 16. stol. Roku 1662 jej koupil biskup Matouš Sobek z Bilenberka a až do 20. stol. sloužil k letním pobytům biskupů a kanovníků. Po roce 1950 byla budova upravena na Muzeum A. Jiráska.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 6/2006
V současné době funguje areál zámku jako ubytovací zařízení (viz kontakt).
Ivan Grisa, 22.7. 2011
popis

Zámek je jednoduchá patrová budova obdélného půdorysu s mansardovou střechou. Ve vstupním průčelí má klasicistní dvouramenné schodiště na osmi toskánských sloupech zakončené šestibokou dřevěnou věžičkou se stanovou střechou.

Zany, 10.6. 2004

historie

Když roku 1544 kupoval skalské panství Bernard Žehušický z Nestajova, je na něm zmiňováno šest pustých hradů včetně Skal. Bernard Žehušický se rozhodl ponechat pusté hrady jejich osudu a v nedalekém Stárkově si postavil renesanční panský dům. Jeho syn Hertvík si v 70. letech 16. století postavil nový dvůr, jehož součástí byl i nový zámek poprvé připomínaný roku 1582. To již panství vlastnili bratři Zikmund a Bernard Čertorejští z Čertorej. Roku 1662 koupil Skály kralovéhradecký biskup Matouš Sobek z Bilenberka a po úpravách v roce 1666 jej odkázal hradecké kapitule. Až do 20. století pak zámek sloužil k letním pobytům biskupů a kanovníků. Při klasicistní úpravě roku 1825 vzniklo i dnešní schodiště. Kolem roku 1950 byla budova upravena na Muzeum A. Jiráska.

Zany, 10.6. 2004

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Skály

Místa v okolí

 Skály
 Belver
 Čáp
 Střmen
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 kaple sv. Anny
 Hampelův sloup
 smírčí kříž
 Stárkov
 Stárkov
 Bystrý
 Ostaš
 Samaritánka
 Dolní Adršpach
 kříž nad Pěkovem
 Adršpach
 kostel Panny Marie
 Žaltman
 mlýn Dřevíček
 Radvanice
 Vlčinec
 štola Kateřina
 zvonice
 radnice
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 stará škola
 zvonice
 haltýře
 Homole
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 hrob Viktorky
 Mieroszów
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 Na Větrné horce
 Vízmburk
 Keyzlarova vila
 Na Signálu
 kaple sv. Anny
 Pánův kříž
 městské opevnění
 pěchotní srub T-S 63
 stará radnice
 mariánský sloup
 zámeček Friedenstein
 sanatorium Grunwald
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Václava
 Bolkov
 Starý Rokytník
 benediktinský pivovar
 Červená Hora
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 Machovský kříž
 Bludné skály
 železniční most
 Radosno
 Raubeschloss
 Turyň
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 Rogowiec
 Fort Karola
Kontaktní informace
Bischofstein
Skály č. p. 1
549 57 Teplice nad Metují
Tel: 491 581 023; 777 595 457
http://www.bischofstein.cz/
info@bichofstein.cz
Základní informace místa
ID místa: 1091
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama