Barokní kaple Panny Marie Sněžné byla postavena roku 1709 broumovským radním Ignazem Zinkem, obnovena v roce 1802 a renovována roku 1997. Obec Křinice zakoupila a nechala v roce 2011 broumovským farářem Martinem Lanžim vysvětit sošku Panny Marie, která v kapli chyběla.
Hlavní obrázek místa
kaple
© Rodochrozit , 02/2016
Z Broumova vede přes obec Křinice na úpatí Broumovských stěn turistická červená značka kolem kaple Panny Marie Sněžné na hřeben k turistické chatě Hvězda a známé Dienzenhoferově kapli Panny Marie Hvězdy jitřní. Kolem kaple Panny Marie Sněžné prochází též naučná stezka, která tvoří 14 km dlouhý okruh kolem Křinic.
Rodochrozit, 28.2. 2016
historie

Na úpatí Broumovských stěn se nachází osada Amerika, část obce Křinice. Od Ameriky vede schodiště s 320 schody na vrchol Broumovských stěn ke kapli Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda. Na začátku schodiště se nachází kaplička Panny Marie Sněžné jitřní (nazývaná též Sněžná kaple), kterou nechal začátkem 18. století v roce 1709 postavit Ignaz Zinke, radní z Broumova. Původně se kaple nazývala Weckersdorfer „Schneekirchlein“ (Křinice–německy Weckersdorf). Roku 1802 byla kaple obnovena. Naposled renovována byla v roce 1997 a v květnu roku 2011 obec Křinice, na jejímž území se kaple nachází, zakoupila sošku Panny Marie Sněžné, nechala ji vysvětit farářem Martinem Lanžim a umístila ji do kaple.

Rodochrozit, 28.2. 2016

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Křinice

Místa v okolí

 kříž nad Pěkovem
 kaple sv. Anny
 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 stará radnice
 Ostaš
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Samaritánka
 Měšťanský pivovar
 Laudonova kaple
 Pánův kříž
 kaple sv. Anny
 Nádraží - divadlo
 fara
 Meziměstí
 smírčí kříž
 haltýře
 Vlčinec
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 Machovský kříž
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 kalvárie
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Anny
 mlýn Dřevíček
 Hrad u Božanova
 Stárkov
 Stárkov
 Skály
 kostel sv. Markéty
 Skály
 Bystrý
 Bludné skály
 Umlaufův mlýn
 Střmen
 Homole
 Velká Hejšovina
 Hampelův sloup
 Dinopark Karlów
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 kostel Panny Marie
 zámeček Friedenstein
 Mieroszów
 Radosno
 Fort Karola
 Dolní Adršpach
 sanatorium Grunwald
 Adršpach
 Rogowiec
 Sarny
 Ratno Dolne
 zvonice
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
Základní informace místa
ID místa: 12720
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama