Zámek vznikl přestavbou starší tvrze, kolem roku 1886, kdy jej vlastnili Nádherní z Borutína. Po roce 1945 byl zámek majetkem státních statků a po opravě roku 1970 byl užíván jako depozitář Státního ústředního archivu. Dnes je zde expozice prvního horolezeckého muzea v ČR.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 16/9/2001
Obdélná dvoupatrová budova tvrze orientovaná ve směru sever-jih podle silnějšího zdiva v severní části a mírně nepravidelného půdorysu snad využila nějakou starší budovu. V jihovýchodním nároží tvrz doplnila pětiboká mírně kónická třípatrová věž. Šestiprostorové dvoutraktové přízemí si dodnes z větší části zachovalo svou dispozici včetně většiny renesančních hřebínkových kleneb. V přízemí věže, kde byla kdysi kaple, je pětidílná klenba hvězdicová. Interiéry zámku jsou výsledkem klasicistní přestavby, balkón s krakorci a slepými arkádami ve východním průčelí je z roku 1886.
Pavel Zany Komárek, 30.5. 2004
historie

Střediskem samostatného panství se ves stala až roku 1590, kdy ji při dělení dědictví získal Adam Abrahám Bohdanecký z Hodkova. Ten si krátce poté postavil nevelkou renesanční tvrz dokončenou roku 1596. Adam i jeho syn Jaroslav se zapojili do stavovského povstání a roku 1620 oba zahynuli při známé explozi jičínského zámku. Jejich dědicům byl Adršpach zabaven a konfiskát koupil roku 1623 Albrecht z Valdštejna, který jej roku 1627 postoupl Marii Magdaleně Trčkové z Lípy. Po zavraždění Adama Erdmana Trčky spolu s Valdštejnem v Chebu roku 1634 byl Adršpach znovu konfiskován. V držení Adršpachu se v rychlém sledu vystřídali Jakub de Arlin (1635-43) a jeho dědic hrabě Ludvík Caraffa. Roku 1655 koupil Adršpach hrabě Vilém Albrecht Krakovský z Kolovrat, jehož potomkům patřil až do roku 1770. Tehdy jej koupil hrabě Kryštof Blümegen, jehož dcerou Janou přešel sňatkem do rodiny hrabat Schaffgotschů. V letech 1828-1945 vlastnili…  číst dále

Pavel Zany Komárek (aktualizace E.H. 2014), 30.5. 2004

Půdorys místa

půdorys
© kol.: "Encyklopedie českých tvrzí", díl I. A-J, ARGO, Praha 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj, Dolní Adršpach

Místa v okolí

 Adršpach
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Střmen
 Čáp
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Belver
 Skály
 Skály
 Mieroszów
 Radvanice
 Žaltman
 kaple sv. Anny
 kříž nad Pěkovem
 Ostaš
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 smírčí kříž
 Samaritánka
 kostel sv. Anny
 Stárkov
 štola Kateřina
 Stárkov
 Bystrý
 sanatorium Grunwald
 železniční most
 Laudonova kaple
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Kateřiny
 zámeček Friedenstein
 Velké Svatoňovice
 Bolkov
 mlýn Dřevíček
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 klášter benediktinů
 stará škola
 kašna
 radnice
 Vlčinec
 zvonice
 zvonice
 Radosno
 stará radnice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 evangelický kostel
 Eliška
 Stachelberg
 haltýře
 Rechenburg
 Starý Rokytník
 Homole
 kostel sv. Prokopa
 Vízmburk
 Žacléř
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Na Větrné horce
 Rogowiec
 Pánův kříž
 Nowy Dwór
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
Kontaktní informace
Zámek Adršpach
Dolní Adršpach75
549 57 Adršpach
Tel: +420 776 214 505, 491 423 979
http://www.obecadrspach.cz/turistika/zamek/
info@zamekadrspach.cz
Základní informace místa
ID místa: 950
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama