Zámek vznikl přestavbou starší tvrze, kolem roku 1886, kdy jej vlastnili Nádherní z Borutína. Po roce 1945 byl zámek majetkem státních statků a po opravě roku 1970 byl užíván jako depozitář Státního ústředního archivu. Dnes je zde expozice prvního horolezeckého muzea v ČR.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2008
Obdélná dvoupatrová budova tvrze orientovaná ve směru sever-jih podle silnějšího zdiva v severní části a mírně nepravidelného půdorysu snad využila nějakou starší budovu. V jihovýchodním nároží tvrz doplnila pětiboká mírně kónická třípatrová věž. Šestiprostorové dvoutraktové přízemí si dodnes z větší části zachovalo svou dispozici včetně většiny renesančních hřebínkových kleneb. V přízemí věže, kde byla kdysi kaple, je pětidílná klenba hvězdicová. Interiéry zámku jsou výsledkem klasicistní přestavby, balkón s krakorci a slepými arkádami ve východním průčelí je z roku 1886.
Pavel Zany Komárek, 30.5. 2004
historie

Střediskem samostatného panství se ves stala až roku 1590, kdy ji při dělení dědictví získal Adam Abrahám Bohdanecký z Hodkova. Ten si krátce poté postavil nevelkou renesanční tvrz dokončenou roku 1596. Adam i jeho syn Jaroslav se zapojili do stavovského povstání a roku 1620 oba zahynuli při známé explozi jičínského zámku. Jejich dědicům byl Adršpach zabaven a konfiskát koupil roku 1623 Albrecht z Valdštejna, který jej roku 1627 postoupl Marii Magdaleně Trčkové z Lípy. Po zavraždění Adama Erdmana Trčky spolu s Valdštejnem v Chebu roku 1634 byl Adršpach znovu konfiskován. V držení Adršpachu se v rychlém sledu vystřídali Jakub de Arlin (1635-43) a jeho dědic hrabě Ludvík Caraffa. Roku 1655 koupil Adršpach hrabě Vilém Albrecht Krakovský z Kolovrat, jehož potomkům patřil až do roku 1770. Tehdy jej koupil hrabě Kryštof Blümegen, jehož dcerou Janou přešel sňatkem do rodiny hrabat Schaffgotschů. V letech 1828-1945 vlastnili…  číst dále

Pavel Zany Komárek (aktualizace E.H. 2014), 30.5. 2004

Půdorys místa

půdorys
© kol.: "Encyklopedie českých tvrzí", díl I. A-J, ARGO, Praha 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Dolní Adršpach

Místa v okolí

 Adršpach
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Střmen
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Skály
 Skály
 Mieroszów
 Radvanice
 kaple sv. Anny
 Žaltman
 kříž nad Pěkovem
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Ostaš
 kostel sv. Anny
 smírčí kříž
 Samaritánka
 Stárkov
 Stárkov
 štola Kateřina
 Bystrý
 sanatorium Grunwald
 železniční most
 Laudonova kaple
 zámeček Friedenstein
 pěchotní srub T-S 63
 Velké Svatoňovice
 Bolkov
 mlýn Dřevíček
 radnice
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Vlčinec
 stará škola
 kašna
 zvonice
 zvonice
 Radosno
 stará radnice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 evangelický kostel
 Stachelberg
 haltýře
 Rechenburg
 Homole
 kostel sv. Prokopa
 Starý Rokytník
 Vízmburk
 Krakonošova kašna
 kostel Všech svatých
 Trutnov
 stará radnice
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Šibeník
 Rogowiec
 Na Větrné horce
 Nowy Dwór
 Pánův kříž
 Machovský kříž
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
Kontaktní informace
Zámek Adršpach
Dolní Adršpach75
549 57 Adršpach
Tel: +420 776 214 505, 491 423 979
http://www.obecadrspach.cz/turistika/zamek/
info@zamekadrspach.cz
Základní informace místa
ID místa: 950
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama