Současný kostel Nejsvětější Trojice pochází z roku 1776. V průčelí kostela vyzdvižena hranolovitá věž. Vchod do kostela podvěžím. Zařízení kostela je převážně rokokové.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice v Nové Lublici
Celkový pohled na kostel od jihovýchodu
© Pavel Vítek 10/2008
Nové Lublice se nacházejí v Nízkém Jeseníku na okraji přírodního parku Moravice. Obec leží 10 km severně od Vítkova, 18 jihozápadně od Opavy a 21 km jihovýchodně od Bruntálu. Kostel Nejsvětější Trojice leží na malé vyvýšenině v centru obce. Jihozápadně od obce je na řece Moravici vybudovaná přehradní nádrž Kružberk a severozápadně pak vodní nádrž Slezská Harta.
Pavel Vítek, 18.1. 2009
popis

Kostel Nejsvětější Trojice je podélná jednolodní stavba. Trojboce uzavřené kněžiště mírně odsazené. Na jižní straně k němu přiléhá čtyřboká sakristie. V průčelí kostela nad hlavním vchodem je vyzdvižena hranolovitá věž se zaoblenými hranami. Fasády kostelní lodi, členěné lizénami, jsou prolomeny okny se segmentovým záklenkem. Zařízení kostela je převážně rokokové z doby výstavby kostela.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 18.1. 2009

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1588. Původní kostel je zde připomínán roku 1672. Na jeho místě byl roku 1776 postaven nový kostel, zasvěcený Nejsvětější Trojici, který přes několik úprav vydržel v téměř nezměněné podobě do současnosti.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 18.1. 2009

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 kostel Panny Marie
 Jakartovice-Deštné
 Jánské Koupele
 Davidův mlýn
 Kružberk
 Medlice
 kostel sv. Michala
 Mladecko
 Jakartovice
 Šternek
 Melč
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 Litultovice
 Vildštejn
 Choltice
 kostel sv. Trojice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Halaška
 Slezská Harta
 Dolní Životice
 fara
 Dolní Životice
 radnice
 Dubová
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Markéty
 Roderichova kaple
 kostel sv. Vavřince
 Vikštejn
 Jezdkovice
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Štáblovice
 Vítkov
 kostel sv. Vavřince
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Weisshuhnův kanál
 Velký Roudný
 Klokočov
 Šibenice
 větrný mlýn
 Stěbořice
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 hrobka rodu Bellegarde
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 Velké Heraltice
 Hanuše
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 Hradec nad Moravicí
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
 Štemplovec
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Stará Voda
 kaple
 Loděnice
 kostel sv. Vavřince
 Neplachovice
 Holasovice
 městské koupaliště
 Držkovice
 Držkovice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nové Lublice
č. p. 30
749 01 Nové Lublice
Tel: 556 309 032
zdenek.simicek@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 7327
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama