Emin zámek

Šanov u Hrušovan nad Jevišovkou
Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel do r. 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihu-čelní pohled
© D Dohňanský, 07/2014
Emin zámeček leží v listnatém lese, 4 km západně od Hrušovan nad Jevišovkou. K zámku dojdeme od železničního nádraží vlevo, přes obec Šanov, stále po úzké asfaltové silničce, asi po 3. kilometrech. Zámeček slouží jako ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, a je tedy veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek, 20.4. 2007
historie

Zámek byl postaven v novobarokním slohu v roce 1882. Postavit ho nechal majitel hrušovanského velkostatku Edvard Khuen-Belassy a pojmenoval ho po své manželce Emanuele. Na zámku několikrát pobýval malíř Alfons Mucha a podílel se na výmalbě některých interiérů. Alfons Mucha na zámku pobýval několikrát a v 90. letech 19. století zde namaloval několik obrazů. Ty na zámku zůstaly, byly však zničeny při požáru zámku počátkem 20. století. Karel Khuen nechal zámeček v roce 1913 opravit a od té doby na zámku často pobývali význační představitelé umění. Khuenům náležel objekt až do roku 1945. Zámek byl státem vyvlastněn a sloužil postupně různým účelům většinou však se zdravotnickým zaměřením. V současné době slouží jako Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem.

Pavel Vítek, 20.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Břežany
 Božice
 Dyjákovice
 Allein
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Kunhuty
 U Křížku
 kostel sv. Oldřicha
 Drnholec
 Lechovice
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Laa an der Thaya
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 stará radnice
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 kostel sv. Markéty
 Miroslav
 Vlasatice
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Bohunice
 kostel sv. Floriána
 Kirchstetten
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Žerotice
 Želetice
 Želetice
 Seefeld
 Skalice
 Leopoldov
 Horní Dunajovice
Kontaktní informace
Emin zámek, p. o.
Šanov 275
671 67 Hrušovany nad Jevišovkou
Tel: 515 229 151; 515 238 190
http://www.eminzamek.cz
emin@eminzamek.cz
Základní informace místa
ID místa: 5160
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama