Smírčí kámen s reliéfem řeckého kříže a sekery je umístěn v jihovýchodní obvodové zdi zdejšího kostela. Stáří a původ objektu jsou bohužel neznámé.
Hlavní obrázek místa
Detail samotného smírčího kamene
© Michal Kupsa 08/2004
Kámen je umístěn v obvodové zdi zdejšího kostela (kámen je orientován na jihovýchod) a je dobře patrný ze silnice vedoucí z Dolních do Horních Louček. Nejen kámen a blízký kostelík ale i celé Dolní Loučky jsou turisticky velmi atraktivním místem s celou řadou zajímavostí. Přímo od kamene je například pěkný výhled na legendární Viadukt Míru a celé údolí. V obci je také vyhlášená restaurace a pěkný rybník ideální ke koupání. Za zmínku stojí i nová cyklostezka do blízkého Tišnova nebo pozůstatky rozsáhlého tajného nacistického leteckého výrobního areálu, ve kterém se vyráběly legendární stíhačky Messerschmitt Me-109.
Michal Kupsa, 17.1. 2007
historie

Netradičně umístěný obdélníkový kámen (rozměry cca 61x52cm) z červeného drásovského pískovce se zřetelným vyobrazením řeckého kříže a tesařské sekery (širočiny) po jeho pravé straně. Stáří a původ objektu jsou bohužel neznámé.

17.1. 2007

pověsti

Skutečný původ i stáří smírčího kamene jsou bohužel neznámé ale existují přinejmenším dvě různé pověstí o jeho původu. Jedna z verzí je (dle dobových kronik) datována rokem 1741, kdy místní faru napadli lupiči ale zdejší farář, pan Dismas Witman, se jim postavil na odpor se sekyrou v ruce a v nastalém zápase jednoho ze zlodějů zabil a druhého zranil. Jako pomstu lupiči ještě stihli zapálit stodolu. Druhou a mnohem prozaičtější verzí je, že kdysi (bez přesnějšího datového určení) byla provedena kompletní oprava střechy místního kostela, při které jeden z tesařů nešťastnou náhodou spadl z lešení a na místě zemřel. Proto právě údajně to vyobrazení tesařské širočiny. Těžko dnes určit, která verze je pravdivá ale zajímavé jsou jistě obě.

17.1. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Dolní Loučky

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Loučky
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 Křivoš
 Újezd u Tišnova
 vyhlídka Babylon
 Čepička
 kaple sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Předklášteří
 Rysov
 Deblín
 Skryje
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 Vohančice
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Košíkov
 radnice
 mariánský sloup
 židovská škola
 synagoga
 Klucanina
 Lomnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Žďárec
 Víckov
 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 kostel sv. Jiří
 Sentice
 krytý trámový most
 Černvír
 mlýn ve Žlebě
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 Pernštejn
 Pernštejn
 boží muka
 Osiky
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Kubův most
 Čebínka
 Devět křížů
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Jarošův mlýn
 Trmačov
 Osová
 Babylon u Kozárova
 Bukov
 kostel sv. Mikuláše
 Mitrov
 kostel sv. Václava
 Rohy
 kostel sv. Vavřince
 Újezd u Černé Hory
 Domašov
 Mitrov
 Bílá boží muka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Dvorce
 Strážek
 Rudka
 Veveří
 Rudka
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Mikuláše
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Rožná
 Říčany
 Porčův mlýn
 Dolní Rožínka
 Rychvald
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Lysice
 Lhotka u Mirošova
 Blažkov
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Drnovice
 Drnovice
 Šiklův mlýn
 Jinošov
 Jinošov
 Brněnská přehrada
 Šénvald
 kostel sv. Václava
 ZOO Brno
Základní informace místa
ID místa: 4913
Typ místa: ostatní
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama