Smírčí kámen s reliéfem řeckého kříže a sekery je umístěn v jihovýchodní obvodové zdi zdejšího kostela. Stáří a původ objektu jsou bohužel neznámé.
Hlavní obrázek místa
Detail samotného smírčího kamene
© Michal Kupsa 08/2004
Kámen je umístěn v obvodové zdi zdejšího kostela (kámen je orientován na jihovýchod) a je dobře patrný ze silnice vedoucí z Dolních do Horních Louček. Nejen kámen a blízký kostelík ale i celé Dolní Loučky jsou turisticky velmi atraktivním místem s celou řadou zajímavostí. Přímo od kamene je například pěkný výhled na legendární Viadukt Míru a celé údolí. V obci je také vyhlášená restaurace a pěkný rybník ideální ke koupání. Za zmínku stojí i nová cyklostezka do blízkého Tišnova nebo pozůstatky rozsáhlého tajného nacistického leteckého výrobního areálu, ve kterém se vyráběly legendární stíhačky Messerschmitt Me-109.
Michal Kupsa, 17.1. 2007
historie

Netradičně umístěný obdélníkový kámen (rozměry cca 61x52cm) z červeného drásovského pískovce se zřetelným vyobrazením řeckého kříže a tesařské sekery (širočiny) po jeho pravé straně. Stáří a původ objektu jsou bohužel neznámé.

17.1. 2007

pověsti

Skutečný původ i stáří smírčího kamene jsou bohužel neznámé ale existují přinejmenším dvě různé pověstí o jeho původu. Jedna z verzí je (dle dobových kronik) datována rokem 1741, kdy místní faru napadli lupiči ale zdejší farář, pan Dismas Witman, se jim postavil na odpor se sekyrou v ruce a v nastalém zápase jednoho ze zlodějů zabil a druhého zranil. Jako pomstu lupiči ještě stihli zapálit stodolu. Druhou a mnohem prozaičtější verzí je, že kdysi (bez přesnějšího datového určení) byla provedena kompletní oprava střechy místního kostela, při které jeden z tesařů nešťastnou náhodou spadl z lešení a na místě zemřel. Proto právě údajně to vyobrazení tesařské širočiny. Těžko dnes určit, která verze je pravdivá ale zajímavé jsou jistě obě.

17.1. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Dolní Loučky

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Loučky
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 Křivoš
 Újezd u Tišnova
 vyhlídka Babylon
 Čepička
 Předklášteří
 Rysov
 Deblín
 Skryje
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 Vohančice
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Košíkov
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 Klucanina
 židovská škola
 Lomnice
 židovský hřbitov
 Žďárec
 Víckov
 kaple sv. Anny
 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 kostel sv. Jiří
 Sentice
 krytý trámový most
 Černvír
 mlýn ve Žlebě
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 Pernštejn
 Pernštejn
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Čebín
 Kubův most
 Devět křížů
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Trmačov
 Osová
 Babylon u Kozárova
 Bukov
 kostel sv. Mikuláše
 Mitrov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Rohy
 Újezd u Černé Hory
 Domašov
 Mitrov
 Bílá boží muka
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Dvorce
 Strážek
 Rudka
 Veveří
 Rudka
 Horní Rozsíčka
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Rožná
 Říčany
 Porčův mlýn
 Dolní Rožínka
 Rychvald
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Lysice
 Lhotka u Mirošova
 Blažkov
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Drnovice
 Drnovice
 Jinošov
 Jinošov
 Brněnská přehrada
 Šénvald
 kostel sv. Václava
 ZOO Brno
Základní informace místa
ID místa: 4913
Typ místa: ostatní
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama